Україна продовжує потерпати від епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу, хоча останнім часом і відмічаються ознаки стабілізації та прогнозується зменшення кількості нових випадків ВІЛ. Тенденція останніх років – зниження раніше переважаючої частки парентерального шляху передачі вірусу (здебільшого через вживання наркотиків брудним шприцом) – за офіційними даними за 10 місяців 2016 року вона становила лише 21% – та збільшення частки гетеросексуального (статевого) шляху. Станом на жовтень 2016 року на диспансерному обліку в Україні знаходиться 132 714 ВІЛ-позитивних людей, хоча за оціночними даними їхня кількість перевищує 217,5 тисяч (майже 0,5% населення). Зростання інфікування в результаті незахищеного сексу ставить нові виклики перед організаціями, які працюють у сфері профілактики ВІЛ. За даними моделювання, майже 80% статевого шляху передачі – це статеві стосунки із представниками груп ризику, що зумовлює необхідність вироблення нових, інноваційних підходів до профілактики і є пріоритетом нашої діяльності.
Альянс поділяє пріоритети ЮНЕЙДС, який напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом зробив наголос на профілактиці, – Виконавчий директор організації Мішель Сідібе у своєму зверненні наголосив, що «профілактика має бути в центрі наших зусиль у майбутньому». Кампанія ЮНЕЙДС «Голосуй за профілактику ВІЛ!» спирається, зокрема, і на колосальну роботу, зроблену в нашій країні.

Ми продовжуємо працювати з уразливими до інфікування ВІЛ групами населення – у співпраці з партнерськими громадськими організаціями протягом 2016 року охоплено близько 300 тисяч осіб (69% від оціночної кількості споживачів ін’єкційних наркотиків, 43% робітників комерційного сексу, 27% чоловіків, що мають секс з чоловіками, та представників інших уразливих груп, включаючи підлітків з ризикованою поведінкою). Поширено майже 11 млн презервативів, 21 млн шприців та голок, надано більше 1 млн консультацій соціальних працівників.

За останні 10 років в проектах профілактики було проведено 1,3 млн тестувань на ВІЛ швидкими тестами, виявлено 55 630 позитивних результатів. Найбільша їх кількість зафіксована у Дніпропетровській, Донецькій, Одеській областях та Києві. Станом на сьогодні, відсоток виявлення ВІЛ серед нових клієнтів, які до того не отримували профілактичних послуг, у 16 разів (!) вищий, ніж серед постійних учасників профілактичних програм, що свідчить про ефективність багаторічної роботи проектів за підтримки Альянсу.

У 2016 році Альянс продовжував впровадження підходу асистованого самотестування на ВІЛ, що розширює коло та збільшує кількість охоплених клієнтів. У порівнянні з 2014 роком кількість тестувань зросла на 250%, що вже допомогло виявити більше 3,2 тисяч клієнтів з позитивним результатом та перенаправити їх у лікувальні заклади.

Альянс продовжував розширювати доступ до замісної підтримувальної терапії (ЗПТ): у жовтні 2016 року було досягнуто новий рубіж у 9 тисяч пацієнтів програми. Це – найбільша програма ЗПТ у країнах Східної Європи та Центральної Азії, в рамках якої 9073 наркозалежних отримують ЗПТ, а кожен п’ятий – за альтернативною моделлю видачі препаратів на кілька днів для самостійного прийому (за рецептами, з лікувального закладу, «домашній стаціонар»). Важливою у впровадженні даного компоненту стала наша співпраця з ДУ «Центр громадського здоров’я» МОЗ України Альтернативні моделі сприяють стійкості програми ЗПТ, її розширенню та створюють комфортніші умови перебування у програмі. Альянсом напрацьовано ефективні моделі надання ЗПТ, які у 2017 році буде продовжено для більшості пацієнтів вже за кошти державного бюджету.

Комплексний підхід до профілактики та лікування ВІЛ-інфекції передбачає виявлення та лікування супутніх інфекцій – зокрема туберкульозу та вірусних гепатитів. Альянс у 2016 році в рази посилив роботу на цих фронтах: у 2016 році більше 138 тис. представників уразливих груп були первинно обстежені на туберкульоз; близько 14 тис. осіб були направлені на клініко-лабораторну діагностику туберкульозу. З 435 учасників програм профілактики, у яких було діагностовано ТБ, 92% розпочали курс лікування. У 2016 році набрала обертів перша в Україні програма лікування вірусного гепатиту С препаратом прямої противірусної дії (софосбувір), в рамках якої доступ до лікування ВГС за інноваційними схемами вже отримали більше ніж 1 200 пацієнтів – представників уразливих груп населення. За даними контрольної діагностики, яка проводиться через 12 тижнів після завершення лікування, вірус гепатиту С не виявляється у 94% пацієнтів – що є найкращим результатом за всю історію лікування вірусних гепатитів в Україні!

Ми пишаємось тим, що протягом всіх років діяльності наполегливо підтримуємо та залучаємо спільноти до розробки програм, проведення тендерів на закупівлю (препарати ЗПТ та витратні матеріали в проекти зменшення шкоди), участі у дослідженнях, моніторингу та оцінки якості програм, в тому числі – на непідконтрольних територіях. Отже, представники уразливих груп не лише бенефіціари наших інноваційних та ефективних послуг, а рівноправні партнери та повноцінні учасники їхнього створення та впровадження.

Профілактика і лікування однаково важливі для зупинення епідемії ВІЛ-інфекції в Україні й якнайшвидшого досягнення цілей 90-90-90. Але слід визнати, що левова частка державного фінансування спрямована саме на закупівлю медпрепаратів. Отже стримувати зростання нових випадків інфікування вдається переважно завдяки міжнародним донорам та неурядовим організаціям. Інноваційність та ефективність цих програм визнана на світовому рівні. Україна зараз серед світових лідерів – тих декількох країн, які подолали штучні бар’єри у тестуванні ВІЛ, розпочавши програми самотестування, спираючись на щойно видані рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я. Відтепер тестування на ВІЛ-інфекцію стане доступнішим для мільйонів українців.

Ми вітаємо кроки Уряду України щодо збільшення фінансування на програми боротьби зі СНІДом, туберкульозом та гепатитами, зокрема, щодо суттєвого збільшення обсягів лікування. Проте фінансування з державних та місцевих бюджетів програм профілактики все ще залишається під питанням, і вони досі залежать від підтримки міжнародних донорів.

Ми сподіваємося, що у 2017 році профілактика стане пріоритетом державної політики в охороні здоров’я, і держава почне цілеспрямовано інвестувати в зменшення нових випадків інфікування ВІЛ!

Разом ми будемо ще ефективнішими!