24 лютого 2022 року росія розпочала підступний збройний напад на Україну. Протягом наступних тижнів, ескалація війни змусила мільйони покинути свої домівки в пошуках прихистку та допомоги.

За словами* Філіппо Гранді, Верховного комісару ООН з питань біженців, станом на 31 березня, через 5 тижнів від початку російської атаки, кількість українських біженців за кордоном склала вже 4 мільйони. 6,5 мільйона українців стали внутрішніми переселенцями. Й оскільки бойові дії продовжуються, ці цифри, можуть зростати.

В кризовій ситуації, в якій наразі живуть українці, неймовірно важливою є роль широкої взаємодії та підтримки дружніх країн. І цінність таких відносин ми відчули в перші ж тижні війни, коли європейські сусіди запровадили надання неймовірної гуманітарної допомоги українцям, які змушені були тікати від війни, зустрічаючи їх на кордоні, впроваджуючи надання соціальної, медичної допомоги та ін. Стратегічні підходи до формування механізму дієвої протидії надзвичайним ситуаціям ми розпочали розвивати в рамках регіонального партнерства”,  – сказав д-р Сергій Фiліппович, директор #SoS_project в Альянсі громадського здоров’я.” – “Так, ми розробили «Посібник із планування дій на випадок непередбачених ситуацій у сфері ВІЛ», яким поділилися у відкритому доступі для широкого використання. Та це був лише перший крок. Опинившись у ситуації воєнної кризи ми одразу підключились до вирішення питань забезпечення допомоги представникам ключових груп населення, передусім щодо отримання лікування та профілактичних послуг. За підтримки Глобального фонду ми спрямували частину коштів на створення та розвиток спеціальної програми Emergency Response щодо підтримки українських пацієнтів, які опинились за кордоном через війну”.

Зазначимо, що у відповідь на виклики війни МБФ «Альянс громадського здоров’я» з 1 березня запустив HelpNow сервіс екстреної координаційно-інформаційної допомоги щодо отримання лікування за кордоном. А з квітня вже у партнерстві з Альянс Консалтансі було розпочато реалізацію широкої програми «Реагування на надзвичайну ситуацію, що склалася у зв’язку з війною з метою підтримки внутрішньо переміщених осіб в межах України та українських біженців за кордоном – представників ключових груп населення» (HelpNow Hub). Програма Emergency Response реалізовується в рамках регіонального проєкту #SoS_project, за фінансової підтримки Глобального фонду.

За словами д-ра Фiліпповича фокусними акцентами в роботі нової програми стали швидке налагодження комунікації, обмін передовим досвідом щодо забезпечення безперервності послуг для людей, що живуть з ВІЛ та представників ключових спільнот, в тому числі з подальшим розвитком диджиталізації та телемедицини. «В стратегії нової програми ми зосередились на створенні хабів з допомоги в найближчих європейських країнах: Молдові, Польщі, Німеччині та широкому охопленні сервісами координації, соціального консультування та психологічної підтримки для українців по всьому світу.»

Отож, основною метою цього проєкту є забезпечення підтримки та надання допомоги українським біженцям з числа ключових груп населення, які переїжджають до інших країн та всередині України, включаючи доступ до інформаційних ресурсів, навігацію щодо потреб та підключення до відповідних служб, пов’язаних із наданням відповідного лікування (АРТ, ОЗТ, ліки проти туберкульозу тощо). Ключовими напрямками роботи визначено:

  • Інформаційну підтримку (створення та поширення інформаційних матеріалів про контакти, тестування, консультування, дотримання лікування, використання сервісів, підтримка та розвиток онлайн-сервісу #HelpNow);
  • Підтримка навігації та координації (швидка оцінка існуючих послуг, ресурсів і можливостей, які надаються та доступні біженцям з України, включаючи доступ до важливих послуг, пов’язаних з ВІЛ/вживанням наркотиків/гепатиту, а також більш загальної соціальної та життєвої підтримки) та визначення ключових прогалин. А також, планування роботи в країні та за кордоном за результатами цієї оцінки (інформаційна підтримка, створення додаткових можливостей для надання соціальної підтримки, юридична підтримка, включаючи відповідні закупівлі та управління процесом);
  • Негайна соціальна (гуманітарна) підтримка (на основі експрес-оцінки ситуації усунення певних прогалин, залежно від кожного окремого випадку для додаткової підтримки або управління переправленням серед існуючих відповідних служб.

«Робити передбачення, які цифри серед біженців та внутрішніх переселенців ми побачимо за місяць чи три, дуже важко, враховуючи активність бойових дій та вірогідність «другої хвилі». Та однозначно команда проєкту ставить за мету безперервну та відповідну підтримку кожного представника вразливих груп населення, що звернеться до нас за допомогою.» – коментує Власта Бродська, Директор Альянсу Консалтансі та керівник цього проєкту. «Багатьом вже знайома робота нашого сервісу #HelpNow, що стартував практично від початку війни. Й ми раді констатувати, що вже понад 900 людей від моменту його запуску було успішно скоординовано. Наразі ми працюємо над розвитком всіх напрямків роботи проєкту, першочергово – це запуск навігаційного центру (хабу) підтримки для регулювання основних заходів у тісній співпраці з нашими партнерами в тих країнах, де наразі перебуває найбільше українських біженців – Польщі та Німеччині***.»

Також, до запланованих активностей в рамках проєкту віднесено упорядкування та систематизація інформації про доступну підтримку різних організацій та державних структур в країнах, що приймають українських біженців, надання технічної допомоги, в тому числі, розробка альтернативних каналів зв’язку та координації, онлайн-консультації з лікарями («телемедицина») та подальший розвиток функціонування комплексного HelpNow (Хелп-Нау) сервісу.

«Аналізуючи вже існуючі та потенційні потреби ключових уразливих груп серед переселенців у приймаючих країнах, варто дивитись на ситуацію більш розгорнуто. Тому акцент у роботі проєкту зроблено не лише на інформаційній компоненті,  а й на гуманітарній допомозі та розвитку напрямку так званих “шелтерів” – прихистків для переселенців в двох регіонах Украіни – Києві та Івано-Франківську. А також, у подальшому ми плануємо створення спеціальних фондів з невідкладної допомоги для покриття потреб українців-переселенців.» – додає Власта Бродська.

*https://twitter.com/FilippoGrandi/status/1509088339017834504

** – ВІЛ+, СІН, СП, ЧСЧ та ін. ключові уразливі групи.

*** – за даними ООН, станом на 16.05.22, Польща прийняла 3,376,992 українських біженців. У Німеччині – 295 тисяч біженців з України (за даними Федерального міністерства внутрішніх справ).