Розширення доступу до ефективного лікування гепатиту С через моделі лікування на рівні громад для уразливих груп населення в умовах обмежених ресурсів України

гепатит с

Розширення доступу до ефективного лікування гепатиту С через моделі лікування на рівні громад для уразливих груп населення в умовах обмежених ресурсів України

«Розширення доступу до ефективного лікування гепатиту С через моделі лікування на рівні громад для уразливих груп населення в умовах обмежених ресурсів України» (далі – Проект) – проект, який реалізується МБФ «Альянс громадського здоров’я» (далі – Альянс) з квітня 2015 року.

Загальна мета Проекту: забезпечення доступу до лікування вірусного гепатиту С (ВГС) для найбільш уразливих груп населення та розробка інноваційних моделей надання послуг на рівні громад, включаючи медичну та соціальну підтримку, на основі схем лікування, що включають противірусні препарати прямої дії, зокрема софосбувір та ледіпасвір/софосбувір.

Основні завдання:

  1. Організація моделі лікування ВГС із застосуванням софосбувіру на рівні громад для найбільш уразливих груп населення (СІН, РКС, МСМ, учасники АТО, активісти захисту прав людей, які живуть з ВІЛ, та споживачів ін’єкційних наркотиків), у тому числі, для осіб з ВІЛ-позитивним статусом із числа вказаних уразливих груп.
  1. Підтримка та надання доступу до лабораторної діагностики для моніторингу лікування та оцінки ефективності лікування.
  1. Операційне дослідження щодо ефективності програми лікування ВГС для найбільш уразливих груп населення із застосуванням софосбувіру.
  1. Інтеграція схем лікування лікарськими засобами софосбувір  та ледіпасвір/софосбувір в Національні протоколи лікування ВГС.
    Проект, який  складається з трьох  етапів, охопить біля 1 900 пацієнтів у 19 регіонах України. Планові та фактичні  показники щодо набору пацієнтів на кожному з етапів:1-й етап – планувалось 250 курсів лікування – проліковано 450 пацієнтів;2-й етап – планувалось 500 курсів лікування – проліковано 763 пацієнти;3-й етап – планується 750 курсів лікування, набір пацієнтів завершується.

Основні результати Проекту:

  1. Успішно завершено перші два етапи проекту, з лютого 2017 року триває впровадження третього етапу. Станом на 1 червня 2017 року загалом у рамках Проекту доступ до лікування ВГС отримали 1770 пацієнтів, з них 72% – це споживачі ін’єкційних наркотиків. Ще близько 200 пацієнтів будуть залучені до лікування до кінця липня 2017 року. Залучення більшого числа пацієнтів стало можливим, у тому числі, завдяки компліментарності Проекту Альянсу, Державної цільової соціальної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року та Глобального фонду, завдяки чому, схеми лікування із софосбувіром комбінувалися препаратами, закупленими за кошти Державного бюджету та Глобального фонду (пегільований інтерферон, рибавірин). Рішення щодо зарахування до лікування та подальшого ведення кожного окремого випадку здійснюється мультидисциплінарною командою (МДК) в складі лікаря, медичної сестри та соціального працівника від НУО.
  1. Вперше в Україні 369 пацієнтів із представників уразливих груп (станом на 1 червня 2017 року) розпочали лікування вірусного гепатиту С в рамках третього етапу Проекту Альянсу найефективнішим препаратом Харвоні (ледіпасвір/софосбувір). З них 45 пацієнтів уже завершили лікування.
  1. Ефективність лікування серед пацієнтів проекту після контрольного обстеження через 12 тижнів після закінчення лікування становить 94%.
  1. В третьому етапі проекту вперше доступ до лікування в рамках програми отримали учасники АТО, а також активісти неурядових організацій з числа  уразливих груп.
  1. В рамках Проекту здійснюється безкоштовний лабораторний моніторинг ефективності лікування (визначення наявності вірусу гепатиту С в крові в кількісному форматі). 3270 таких досліджень вже було проведено станом на 1 червня 2017 року. Крім того, ще до початку лікування, для учасників Проекту була забезпечена 50% знижка на проходження лабораторної діагностики в мережі однієї з приватних  лабораторій. Всього 4500 досліджень з 50% знижкою зроблені до початку лікування.
  1. Візитною карткою проекту є модель лікування із залученням громад, яка успішно втілюється Альянсом шляхом залучення 19-ти неурядових організацій (НУО), що надають соціальний супровід кожному пацієнту проекту за місцем отримання лікування. Соціальний працівник супроводжує лікування на засадах кейс-менеджменту, надає пояснення та консультації пацієнтам щодо можливості отримання лікування, забезпечує перенаправлення пацієнта, у якого виявлено позитивний результат швидкого тесту, до медичного закладу для проведення подальшої  діагностики вірусного гепатиту С. Соціальні працівники надають пацієнтам консультативну, психологічну та практичну допомогу під час лікування, підтримують прихильність пацієнтів до лікування, спрямовують пацієнта до лікаря при перших ознаках можливих ускладнень, відслідковують планові дати візитів та отримання ліків пацієнтами. Соціальний працівник проводить консультування пацієнтів з питань  можливих побічних реакцій лікарських засобів та профілактики повторного інфікування.
  1. Триває польовий етап операційного дослідження з метою оцінки ефективності програми лікування ВГС. На базі 23 медичних закладів проходить анкетування пацієнтів Проекту. Анкетування кожного пацієнта відбувається в 3 етапи: на початку лікування, по закінченню лікування та через 12 тижнів після закінчення лікування. 788 пацієнтів пройшли перше анкетування, 192 пацієнти – друге та 194 пацієнти – третє анкетування станом на початок червня 2017. Крім анкетування пацієнтів, проведено чотири фокус-групові дискусії, в яких взяли участь 35 пацієнтів Проекту. Проведені дев’ять глибинних інтерв’ю з представниками МДК.
  1. Фахівці Альянсу наполегливо співпрацювали зі спеціалістами Центру громадського здоров’я та Міністерства охорони здоров’я  України над удосконаленням національних стандартів лікування вірусного гепатиту С. В результаті спільних зусиль, схеми лікування на основі софосбувіру та ледіпасвіру/софосбувіру були включені до Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної, третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги   «Вірусний гепатит С у дорослих», що затверджений Наказом Міністерства охорони здоров’я  України № 729 від 18.07.2016р., в той час, як лікарські засоби софосбувір  та ледіпасвір/софосбувір були внесені до переліку препаратів для закупівель за кошти державного бюджету України.

НОВИНИ ПРОЕКТУ З ЛІКУВАННЯ ВГС


Новітнє лікування вірусного гепатиту С дає очевидні результати!

пп

09/08/2016

Альянс громадського здоров’я (Альянс) звітує про продовження успішної реалізації першого в Україні пілотного проекту з лікування хронічного вірусного гепатиту С (ВГС) з використанням високоефективних препаратів прямої противірусної дії. В той час, коли препарати, закуплені за рахунок державного бюджету за 2015 рік наразі лише доставляють у регіони, Альянсу вдалося досягти найбільшого в країні охоплення сучасним лікуванням представників груп найвищого ризику та продемонструвати високу його ефективність!

Станом на 1 липня 2016 р. доступ до лікування ВГС отримали 1092 пацієнтів з груп ризику, 595 з них вже успішно завершили повний курс лікування. У проекті беруть участь 19 закладів охорони здоров’я у 17 областях України. Серед пацієнтів, які пройшли контрольне тестування на наявність вірусу гепатиту С через 12 тижнів після завершення лікування, у 93% вірус не був виявлений. Це демонструє у два рази вищу ефективність лікування ніж при застосуванні традиційної двокомпонентної схеми лікування пегільованим інтерфероном та рибавірином, яку досі використовує більшість лікувальних установ України. Такі результати вдалося досягти не лише завдяки розпочатому лікуванню новітнім препаратом. Важливим доробком стали новий кваліфікований підхід у призначенні нових схем лікування, ефективна підтримка з боку персоналу медичних закладів, які беруть участь у проекті, та відповідний соціальний супровід кожного учасника програми, що впроваджується силами партнерських громадських організацій.

На всіх етапах впровадження своєї інноваційної програми лікування хронічного ВГС із застосуванням високоефективного препарату прямої противірусної дії – софосбувіру – Альянс ставив за мету сприяння тому, щоб подібне лікування стало стандартом в Україні, а можливість його отримати мали всі хворі, які потребують лікування, і не лише представники груп високого ризику.

Почавши лікування ВГС із застосуванням софосбувіру, який на той момент ще не був зареєстрований в Україні, Альянс розпочав активне обговорення про необхідність оновлення діючого клінічного протоколу. Адже в існуючій на той час версії протоколу рекомендувалась більш тривала (протягом року) і менш ефективна схема із застосуванням пегільованого інтерферону. Як наслідок, вже у 2015 році національний протокол з лікування вірусного гепатиту С вперше був оновлений, а 18 липня 2016 року МОЗ затвердив оновлений Уніфікований клінічний протокол та Адаптовану клінічну настанову “Вірусний гепатит С”. Нові, сучасні схеми лікування, комбінації високоефективних препаратів прямої противірусної дії, додані до переліку рекомендованих до призначення лікарями всім пацієнтам. До них відносяться: софосбувір, софосбувір/ледіпасвір, симепревір, омбітасвір/парітапревір/ритонавір тощо.

В результаті партнерської взаємодії та налагодженій співпраці з Міністерством охорони здоров’я та закладами охорони здоров’я, нам вдалось залучити ресурси національної і місцевих програм лікування гепатитів. Зокрема, для реалізації цього проекту успішно використовуються закуплені за кошти державного та місцевих бюджетів препарати пегільованого інтерферону. А зрештою більш ніж половина залучених у проект Альянсу пацієнтів отримали лікування ВГС за комбінованою схемою, що включає софосбувір, пегільований інтерферон та рибавірин. Таке лікування триває лише 3 місяці на відміну від старої схеми, що потребувала щонайменше року. Цей підхід дав змогу на 50% збільшити заплановану кількість пацієнтів!

Показовим у цьому плані є приклад Рівненської, Київської та Харківської областей, а також клініки Інституту ім. Громашевського. Адже весь пегільований інтерферон, що використовується для комплексної схеми лікування в доповнення до наданого Альянсом софосбувіру, закуплений виключно за кошти національного та місцевих бюджетів. Значні досягнення в об’єднанні ресурсів також продемонстрували в Івано-Франківській, Сумській та Дніпропетровській областях.

Альянс презентував основні досягнення пілотної програми лікування ВГС із застосуванням софосбувіру на міжнародних конференціях і зустрічах професійних спільнот, де обговорювались клінічні аспекти лікування і питання розширення доступу населення до високоефективних препаратів для лікування вірусного гепатиту.

Наразі триває підготовка до реалізації третього етапу проекту Альянсу, яке передбачає залучення додатково щонайменше 750 осіб, а також розширення географічного охоплення на всі області України. Додатково до цього планується застосування нових схем лікування із застосуванням високоефективних препаратів прямої противірусної дії.

З переліком закладів охорони здоров’я, на базі яких впроваджується програма лікування ВГС Альянсу Ви можете ознайомитись за посиланням.

Додатково, з питань ВГС Ви можете звертатись на телефону лінію довіри з питань вірусних гепатитів – 0-800-50-33-10.


ВООЗ ОНОВИЛА РЕКОМЕНДАЦІЇ З ЛІКУВАННЯ ГЕПАТИТУ С.
гг

27/04/2016

У квітні 2016 Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) випустила оновлені рекомендації зі скринінгу, догляду та лікуванню осіб з хронічним гепатитом С.

Перші рекомендації вийшли у 2014 році. За цей час з’явилися новітні препарати прямої противірусної дії (ПППД), застосування яких дозволяє покращити ефективність лікування до 90% і вище, звести до мінімуму появу побічних ефектів та скоротити тривалість курсу лікування.

В оновленій версії рекомендацій схеми лікування із застосуванням пегінтерферону та рибавірину поступилися схемам з новим поколінням препаратів прямої противірусної дії (з урахуванням специфіки деяких груп пацієнтів). Телапревір та боцепревір, та їх комбінації з пегінтерфероном, та рибавірином більше не рекомендовані для лікування хронічного гепатиту С.

Від Альянсу громадського здоров’я, участь у розробці рекомендацій 2014 року та оновленої версії взяла старший менеджер програм з вірусних гепатитів Людмила Майстат, яка входить до складу Стратегічного та технічного комітету з вірусних гепатитів при ВООЗ.

Планується регулярно оновлювати рекомендації з урахуванням появи нових препаратів та схем їх застосування.

З текстом полісі-брифу можна ознайомитись за посиланням


Міжнародна конференція з питань захворювань печінки 2016 – щорічна зустріч членів EAS
гепато3

14/04/2016

З 13 по 17 квітня 2016 у Барселоні проходить міжнародна конференція за участю членів Європейської Асоціації з вивчення хвороб печінки (International liver conference EASL 2016).

Щороку участь у конференції беруть понад 10 000 профільних спеціалістів: лікарі, фахівці гепатології, науковці, представники фармацевтичних компаній, мікробіологи, представники уряду країн-учасниць. Зустріч є чудовою можливістю обміну професійними досягненнями та розробки ефективних стратегій.

Старший менеджер програм з вірусних гепатитів Альянсу громадського здоров’я Людмила Майстат презентувала результати ефективної роботи із забезпечення доступу до лікування в Україні та регіоні СЕЦА. Суттєві доповнення та важливі коментарі у презентацію щодо доступу до лікування внесла головний позаштатний інфекціоніст МОЗ, професор, завідувач кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені Богомольця Ольга Голубовська.

Від української делегації участь у конференції також взяла Тетяна Барнард – менеджер з програм лікування гепатиту С в Альянсі громадського здоров’я.

В рамках конференції представники української делегації візьмуть участь уряді зустрічей з ключовими партнерами та міжнародними стейкхолдерами з метою розширення програм Альянсу в Україні, зміцненню співпраці з партнерами та розробкою подальшого плану дій.


Триває набір пацієнтів у рамках проекту лікування ВГС
гепато4

14/04/2016

У березні 2016 року успішно завершено перший етап проекту «Розширення доступу до ефективного лікування гепатиту С через моделі лікування на рівні громад для уразливих груп населення в умовах обмежених ресурсів України» та триває набір пацієнтів у рамках другого етапу проекту.

Починаючи із червня 2015 р. доступ до лікування ВГС в рамках першого етапу проекту на базі 11 закладів охорони здоров’я отримали 450 пацієнтів, представників уразливих груп населення, що на 80% перевищило плановий показник. Збільшення курсів лікування стало можливим завдяки залученню пегільованого інтерферону, закупленого за кошти державного бюджету, що дозволило скоротити тривалість лікування до 12 тижнів та збільшити кількість курсів.

Станом на 1 квітня 2016 р. 183 нових пацієнти вже із другого етапу проекту отримали доступ до лікування вірусного гепатиту С (далі – ВГС), й загальна кількість пацієнтів, охоплених лікуванням склала 633 особи.

93% учасників першого етапу проекту мали ВІЛ-позитивний статус, 94% із яких отримували АРТ. 80% склали люди, що вживають ін’єкційні наркотики, із яких 8% були учасниками ЗПТ. 15% пацієнтів проекту мали попередній невдалий досвід лікування двокомпонентною схемою: пегільований інтерферон + рибавірин. Про успішність новітнього лікування говорить стійка вірусологічна відповідь, яку досягли 90% пацієнтів.

З переліком критеріїв щодо включення у другий етап, переліком закладів охорони здоров’я, на базі яких проводиться лікування ВГС, та НУО, які надають супровід пацієнтів, можна ознайомитись за посиланням.


Гепатит С: гра на виживання?!

гепато5

05/04/2016

5 квітня 2015 року Альянс громадського здоров’я (Альянс) разом з партнерськими громадськими організаціями провів під будівлею Уряду України акцію «Гепатит С: гра на виживання», в рамках якої високопосадовцям та представникам ЗМІ продемонстрували «смертельний лототрон», вимагаючи вирішити нагальну проблему необхідності виділення бюджетних коштів на лікування вірусного гепатиту С (ВГС).

За офіційними даними, на диспансерному обліку в Україні перебуває 73 тисяч хворих на вірусний гепатит С, з них не менше 40 тисяч негайно потребують лікування. Але ця цифра жодним чином не відображає реальної ситуації з поширенням епідемії. За оцінками ВООЗ понад 5%  людей  в Україні  інфіковані ВГС, а це понад 2 мільйони громадян! Скільки з них вже зараз мали б отримувати лікування – невідомо. Офіційний реєстр хворих не ведеться, хоча його створення передбачене Державною програмою з лікування вірусних гепатитів.

Люди з вірусним гепатитом С, лікарі, представники громадських організацій ще у березні мали надію на результати довгоочікуваних термінових державних тендерних закупівель лікарських препаратів для лікування ВГС, адже було сподівання, що передача закупівель міжнародним організаціям дасть можливість зробити новітнє лікування доступнішим. Проте, результати тендеру досі не оприлюднені, а навіть попередньо очікувана кількість препаратів зможе покрити лікування лише незначної кількості хворих. Запланованих на закупівлю за державний кошт 6,1 тис флаконів новітнього препарату Софосбувір може вистачити на 2 000 стандартних курсів лікування! Така кількість пацієнтів, які зможуть отримати лікування, аж ніяк не зможе зупинити епідемію в Україні. За найоптимістичнішим сценарієм лише один із 20 хворих, які вже зараз за станом здоров’я негайно потребують лікування, зможе його отримати за державний кошт. Критерії вибору пацієнтів мають залежати перш за все від ступеню тяжкості захворювання, але на практиці існуючі корупційні схеми можуть внести свої корективи у систему відбору.

Люди, хворі на гепатит С, проти своєї волі стали заручниками вкрай небезпечної гри, тепер їхня доля залежить від смертельної «рулетки» – комусь пощастить отримати лікування, яке дасть змогу вижити. А тисячі інших хворих не зможуть дожити до наступного аукціону бюджетної щедрості! Зволікання та недомовки з боку Уряду, Міністерства охорони здоров’я, обласних адміністрацій змушують небайдужих людей та самих хворих виходити на вулиці. Цими днями аналогічні акції відбуваються в багатьох областях України, аби спонукати відповідальних чиновників переглянути бюджети і виділити додаткові кошти на закупівлю курсів лікування вже з місцевих бюджетів. У 2014-15 роках в Україні лише близько 100 хворих змогли отримати лікування саме за кошти обласних бюджетів, але, на жаль, типовою є ситуація, коли навіть в областях з профіцитним бюджетом, де кількість хворих з ВГС на диспансерному обліку перевищує 10 тисяч осіб, місцева влада розраховує лише на державне фінансування цього лікування. У той же час ми маємо успішні приклади областей з дефіцитним бюджетом, які окрім курсів лікування в рамках Державної програми знаходять кошти на порятунок хворих у межах своєї юрисдикції. Більшість обласних очільників розраховує на кошти, виділені в рамках Держпрограми та на курси лікування, які надає Альянс. Але такий підхід приречений на поразку та вкрай неефективний – програми міжнародних донорів закінчаться вже у наступному році, а Державна програма завершується вже у грудні 2016 року. Маємо парадоксальну ситуацію, коли хворі нікому не потрібні. І програма лікування існує лише на папері, коли треба звітувати, а якщо і виконується, то часто «для галочки», а не для порятунку тисяч життів!

«Сучасне лікування гепатиту С дуже дороге, в розвинених країнах світу воно доходить до 80 000 доларів США за курс, – говорить громадський активіст Юлія Дорохова. ­– Зараз новітні препарати вже зареєстровані в Україні, сотні хворих отримали змогу пройти лікування в рамках програми лікування Альянсу. Але ми всі зараз опинилися у ситуації гравців у «державному казино» – ніхто не знає, чи будуть кошти на лікування чи ні, згадають державні високопосадовці про десятки тисяч хворих, чи далі будуть думати, що епідемії гепатиту С не існує? Недостатньо прийняти програму, коли мова йде про людські життя».

Одночасно у центрі столиці працювала мобільна амбулаторія, де всі бажаючі змогли отримати фахові консультації щодо діагностики та лікування ВГС, а також спеціальні бланки для обстеження.

«Жодна країна світу не знає точну кількість інфікованих вірусом гепатиту С, оскільки інфекційний процес при цьому захворюванні має прихований характер, – стверджує Ольга Голубовська, професор, завідувач кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені Богомольця, головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України. – Спільними зусиллями ми досягли того, що затверджена Державна і 16 обласних програм протидії вірусним гепатитам, змінено протоколи лікування, які зараз відповідають міжнародним стандартам, зареєстровано новітні препарати прямої противірусної дії. Зараз Україна повинна розробляти нові сучасні стратегії, що спрямовані на елімінацію вірусних гепатитів, згідно завдань ВООЗ. Тому зараз ми разом з громадськими організаціями працюємо в цьому напрямку. На жаль, фінансування Державної програми вкрай недостатнє, багато заходів зовсім не фінансуються. Також не всі регіони країни демонструють достатню прихильність до цієї проблеми – навіть існуючі місцеві програми або не фінансуються взагалі, або фінансуються дуже погано. Для того, щоб виконати Глобальну стратегію ВООЗ недостатньо займатись лише лікуванням – потрібно удосконалювати системи епідеміологічного нагляду, різні профілактичні заходи тощо. Якщо ми зупинимось на цьому етапі – подальше поширення епідемії гепатиту С матиме катастрофічні наслідки для України».

Поки що лікування гепатиту С залежить від результатів смертельного лототрону, в якому лише один з двадцяти хворих має шанс виграти у державному аукціоні бюджетної щедрості. Але чи відбудеться цей аукціон взагалі, чи не забудуть державні мужі про десятки тисяч хворих? Ситуація з епідемією ВГС стає все загрозливішою. Відлік людських життів у своєрідному «Live Casino» триває…

***

У світі понад 150 млн. людей інфіковані гепатитом С. Небезпека розповсюдження епідемії в Україні посилюється в умовах економічної кризи та військових дій на сході країни. Одним з пріоритетних напрямків діяльності Альянсу громадського здоров’я та партнерів є боротьба з поширенням епідемії вірусного гепатиту С в Україні та забезпечення діагностики та лікування ВГС для уразливих груп та загального населення. У 2015 році Альянс розпочав першу програму лікування препаратом нового покоління – софосбувіром, якою планується охопити до 2000 осіб. 203 пацієнти вже успішно завершили курс лікування! За стандартом, через 12 тижнів після закінчення терапії пацієнти мають пройти контрольне обстеження – за його результатами у 90% вірус гепатиту С більше не визначається. Це величезний крок вперед у порівнянні зі старими схемами лікування (пегінтерферон + рибавірин), коли позитивний результат не перевищував 50%. У 2014 році Альянсу вдалось домовитись з компанією-виробником про кардинальне зниження ціни, що дало змогу вперше в Україні закупити софосбувір за ціною 900 доларів США/курс.


Понад 5% українців інфіковані гепатитом С
3.cdr

25/02/2016

Найближчими днями будуть оголошені результати термінових державних тендерних закупівель лікарських препаратів для лікування гепатиту С у дорослих і дітей. Вперше реалізацію цієї відповідальної процедури передано Урядом до Програми розвитку ООН (ПРООН), що дасть можливість зробити новітнє лікування вірусного гепатиту С (ВГС) доступнішим для декількох тисяч хворих в Україні. Все залежить від фінальної ціни препаратів, що буде вказана у контракті.

Вартість стандартного курсу лікування ВГС оригінальними препаратами прямої противірусної дії (зокрема, софосбувіром) у розвинутих країнах коливається від 30 до 80 тисяч доларів США, однак Альянсу громадського здоров’я (далі Альянс) ще у 2015 році вдалося закупити софосбувір за найнижчою ціною на оригінальний препарат – $900 за стандартний трьохмісячний курс лікування. Саме така ціна стала своєрідним орієнтиром «верхньої межі ціни» для нинішнього тендеру ПРООН за кошти держбюджету-2015!

За даними, оприлюдненими минулого року Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), у світі понад 185 млн людей інфіковані на ВГС, щорічно від хвороби помирає 350 тис. людей. Зокрема у Європейському регіоні ВООЗ 84 тис. гине від раку та цирозу враженої вірусом печінки.

Епідемія ВГС в Україні щороку зростає. Головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України, завідувач кафедри інфекційних хвороб НМУ імені Богомольця, професор Ольга Голубовська звертає увагу на загрозливій ситуації з ВГС в країні: «За даними ВООЗ понад 5% людей в Україні інфіковані гепатитом С, в абсолютних показниках це понад 2 млн осіб. Серед деяких груп населення рівень інфікування значно вищий. Так, за даними Центру моніторингу та контролю за захворюваністю МОЗ України, хворі, що часто госпіталізуються, мають показник інфікованості близько 12%, а пацієнти наркодиспансерів – до 67%».

Альянс ще у 2009 році розпочав масштабне тестування на ВГС уразливих груп населення, а з 2011 року – серед загального населення під час масових заходів в рамках кампанії «Вимагаємо лікування!». Вже у 2013 році Урядом було затверджено першу Державну цільову програму профілактики, діагностики та лікування ВГС. Однак держава фінансує лише її лікувальний компонент, і той лише на 20% від потреби, решта важливих напрямків програми, у т.ч. діагностика, взагалі не фінансуються з держбюджету. В результаті маємо замкнуте коло: якісну діагностику, що коштує чималих коштів, мало хто може собі дозволити, в результаті держава не може обґрунтовано визначити потребу в лікуванні ВГС, та й не дуже зацікавлена в цьому… через обмежені можливості державного фінансування.

У 2015 році Альянс розпочав першу програму лікування препаратом нового покоління – софосбувіром, якою планується охопити до 2000 осіб. За результатами першого етапу програми у понад 90% з декількох десятків вже пролікованих пацієнтів вірус гепатиту С не виявляється! Саме базуючись на нашому досвіді лікування, наприкінці минулого року були внесені зміни в Уніфікований клінічний протокол «Вірусний гепатит С», препарат було включено до Державного реєстру лікарських засобів і Національного переліку ліків, які можуть закуповуватися за бюджетні кошти. Це дасть змогу надати лікування ще сотням тисяч хворих.

«Спираючись на практичний досвід Альянсу у розширенні доступу до лікування ВГС, ми переконалися, що громадські та міжнародні організації можуть робити вагомий внесок у подолання епідемії. Задля цього ми послідовно об’єднуємо зусилля з усіма зацікавленими сторонами – говорить Людмила Майстат, старший менеджер програм з вірусних гепатитів Альянсу громадського здоров’я. – Ми розраховуємо, що під час чергової сесії Всесвітньої Асамблеї охорони здоров’я країнами-членами буде схвалена нова прогресивна Глобальна стратегія ВООЗ з подолання вірусних гепатитів, у розробці якої Альянс також брав участь. За умови достатнього фінансування, зниження ціни на препарати прямої дії, забезпечення доступу до якісних генеричних препаратів, Україна має серйозні шанси успішно реалізувати цю стратегію та кардинально підвищити доступність сучасного лікування гепатиту С».

Через тотальне недофінансування державної цільової програми препарати, які планується закупити за кошти держбюджету, лише частково покриють реальну потребу. Альянсу вдалось запровадити лікування за підтримки міжнародних донорів, але таке фінансування також обмежене в обсягах та у часі.

Альянс впроваджує свої програми у тісній співпраці з МОЗ України, виробивши спільну позицію щодо подолання епідемії в країні – лише включення найновіших препаратів у схеми лікування, включно з якісними генериками, подальші переговори з фармацевтичними компаніями, зниження цін на діагностику і розширення мережі діагностичних центрів, навчання лікарів та, пацієнтів, особлива увага до груп підвищеного ризику і, разом з тим, активні профілактичні заходи серед загального населення – саме такі комплексні заходи допоможуть подолати епідемію гепатиту С!

В якості прикладу успішного підходу до вирішення проблеми ВГС доцільно звернути увагу на досвід Грузії. Саме на батьківщині чинного міністра охорони здоров’я України уряд фінансує 70% вартості лікування ВГС для найбідніших верств населення, решту 30% покриває муніципальний бюджет. Для інших держава компенсує 30% вартості, а 70%, в залежності від рівня доходу, діляться між місцевим бюджетом та самим хворим. Така схема фінансування слугує певною соціальною гарантією для незаможних. Першочерговим, пріоритетним та безкоштовним стало лікування для представників уразливих груп, оскільки саме такий підхід, згідно рекомендацій ВООЗ, є одним з ключових факторів впливу на епідемію. У Грузії, кількість населення, якої на порядок менше ніж в Україні, уряд домовився з компанією-виробником про виділення 20 000 курсів для лікування ВГС та фінансових донацій для удосконалення системи обліку хворих, ефективного медичного супроводу проекту.

Результати тестування на ВГС понад 4 тисяч призовників, військовослужбовців та демобілізованих в Україні, яке провів Альянс у 2015 році, показали чималий рівень інфікування – близько 4%, а у ключових військових шпиталях навіть до 10%, після чого Міністерство оборони України та ЗМІ нарешті звернули увагу на цю серйозну проблему.

В умовах військових дій на сході та тривалої економічної кризи в державі ми разом маємо протистояти епідемії. Кардинальне зниження вартості діагностики та лікування сучасними препаратами, закупівля їх за адекватними цінами (з урахуванням вже досягнутої Альянсом у 2015 році ціни)стануть вкрай важливими та показовими кроками на цьому шляху, які засвідчать реальні наміри держави дбати про здоров’я своїх громадян і дозволять зберегти тисячі людських життів вже цього року!


Лікування гепатиту С дає позитивні результати!
гепато7

16/02/2016

Про препарат софосбувір як високоефективний у лікуванні вірусного гепатиту С (ВГС) в Україні заговорили порівняно недавно, лише декілька місяців тому він був включений до Реєстру лікарських засобів і нарешті потрапив до тендерних заявок на закупівлю ліків за кошти державного бюджету, які цього разу вперше проводяться через міжнародні організації (зокрема через Програму розвитку ООН).

Поки на державному рівні лише починають готуватись до довгоочікуваного лікування софосбувіром, Альянс громадського здоров’я (далі – Альянс) звітує про перші успішні результати лікування цим новітнім препаратом.

У 2015 році Альянс розпочав першу в Україні програму лікування ВГС софосбувіром для 1500 представників уразливих груп, переважно для осіб з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС та наркозалежних. Завдяки співпраці з МОЗ та підтримці міжнародних донорів станом на 01.02.2016, 379 осіб, із них 366 із ко-інфекцією ВІЛ/ВГС вже отримали доступ до ефективного лікування.

203 пацієнти вже успішно завершили курс лікування! За стандартом, через 12 тижнів після закінчення терапії пацієнти мають пройти контрольне обстеження – за його результатами у 90% вірус гепатиту С більше не визначається. Це величезний крок вперед у порівнянні зі старими схемами лікування (пегінтерферон + рибавірин), коли позитивний результат не перевищував 50%. Завдяки ефективності використання софосбувіру у пілотній програмі лікування ВГС Альянсу препарат у 2015 році було включено до Уніфікованого клінічного протоколу лікування ВГС.

В рамках реалізації програми лікування Альянсу лікарі мають змогу отримати консультації від міжнародних експертів та взяти участь у тренінгах щодо новітніх світових практик лікування гепатитів. А пацієнти отримують не просто препарати, а й соціальний супровід спеціалістів громадських організацій, що сприяє більшій прихильності до лікування і збільшує вірогідність успішного результату.

У січні 2016 року розпочався другий етап програми лікування ВГС Альянсу, розрахований на щонайменше 500 пацієнтів. Ми сподіваємось, що оголошений нещодавно тендер на закупівлю софосбувіру за державні кошти через міжнародні організації (ПРООН) буде проведено прозоро та ефективно, і ціна препарату не перевищуватиме закупівельну ціну Альянсу 2015 року! Нагадаємо, що у 2014 році Альянсу вдалось домовитись з компанією-виробником про кардинальне зниження ціни, що дало змогу вперше в Україні закупити софосбувір за ціною 900 доларів США/курс (в деяких країнах вартість аналогічного курсу може перевищувати 80 000(!) доларів США). Слід зазначити, що саме заходи, які ініціював Альянс – адвокаційна кампанія «Вимагаємо лікування!» та інноваційна програма лікування стали стимулом того, що про епідемію гепатиту С почали говорити не лише небайдужі громадські активісти, а й державні чиновники та лікарі, і нарешті була прийнята Державна цільова програма для лікування ВГС.

Ми свідомі того, що це лише початок. Кількість осіб, які проходять чи планують почати лікування – це незначна частка пацієнтів, які його нагально потребують. Але перші кроки зроблені, і це дає надію тисячам хворих на гепатит С в Україні. Альянс громадського здоров’я продовжує системно відстоювати на національному та міжнародному рівнях інтереси людей, які потребують цього життєво-необхідного лікування.

Контактна особа: Мирослава Андрущенко 095 271 09 31, andrushchenko@aph.org.ua.


Альянс посилює регіональне партнерство у сфері лікування ВГС
гепато8

04/02/2016

Альянс громадського здоров’я в рамках заходів, спрямованих на розширення доступу до лікування вірусного гепатиту С серед представників уразливих груп, проводить робочу зустріч та тренінг для 70 медпрацівників та представників громадських організацій із 15 областей України, залучених до виконання другого етапу програми Альянсу з лікування ВГС препаратом прямої дії. Новий етап реалізації програми розпочався у січні 2016 року, в рамках якого ефективне лікування ВГС отримають ще 500 хворих.

3 лютого 2016 року у Києві, учасники робочої зустрічі, а саме представники МОЗу, Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами, головні лікарі ЗОЗ, керівникі НУО, лікарі, активісти неурядових організацій, пацієнти, які хворі на ВГС, обговорюють шляхи посилення партнерства та підвищення ефективності лікування вірусного гепатиту С в Україні у рамках другого етапу програми лікування Альянсу. Під час тренінгу для медичних працівників ЗОЗ та соціальних працівників НУО 4-5 лютого буде надано теоретичний матеріал та відпрацювано навики щодо медико-соціального супроводу лікування вірусного гепатиту С серед представників уразливих груп за мультидисциплінарною моделлю, профілактики повторного інфікування, застосування нових препаратів у лікуванні вірусного гепатиту С, моніторингу лікування.


Розширюємо доступ до лікування гепатиту С
гепато9

Альянс продовжує працювати над розширенням доступу до лікування гепатиту С! Стартував другий етап програми лікування новітнім препаратом противірусної дії – Софосбувіром.

Альянс розширяє доступ для представників уразливих груп до лікування гепатиту С в Україні

З січня 2016 року Альянс громадського здоров’я розпочав другий етап програми лікування вірусного гепатиту С (ВГС) інноваційним препаратом прямої противірусної дії – Софосбувір .

Завдяки ініційованій Альянсом Всеукраїнській кампанії «Вимагаємо лікування!», активній адвокаційній роботі спільно з партнерами з усіх регіонів, у жовтні 2013 року була розпочата перша в Україні програма лікування гепатиту С пегінтерфероном та рибавірином, а з 2015 року, також вперше в країні, Альянс почав лікування Софосбувіром. Станом на 01.01.2016 р. до програми було залучено 320 осіб, із яких 161 вже завершили повний курс лікування, практично в усіх фінальне тестування показало відсутність вірусу гепатиту С. До кінця року таке лікування зможуть отримати не менше 1500 осіб. Завдяки адвокаційній діяльності Альянсу та підтвердженню ефективності лікування Софосбувіром, препарат було включено до Державного реєстру лікарських засобів та Уніфікованого протоколу з лікування ВГС, що відкриває шлях до державних закупівель препарату та включення його в програми лікування, що фінансують з держбюджету.

Цьго рокуці лікування ВГС розпочнеться ще у п’яти регіонах України (загалом охоплено вже 14 областей), планове охоплення – не менше 500 осіб. З переліком закладів охорони здоров’я, на базі яких проводиться лікування, та НУО, які надають супровід пацієнтів, можна ознайомитись за посиланням.

Згідно з оновленими критеріями відбору учасників, отримати лікування зможуть не лише люди з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС, але й інші представники уразливих груп, зокрема, пацієнти замісної підтримувальної терапії, споживачі ін’єкційних наркотиків, працівники комерційного сексу тощо, у яких не виявлено ВІЛ-інфекцію.

Звертаємо увагу пацієнтів, які відповідають критеріям відбору:

• в областях, де лікування проводиться лише на базі Центрів профілактики та боротьби зі СНІДом, його зможуть отримувати тільки особи, у яких виявлено ВІЛ-інфекцію.

• Альянс, підтримуючи антикорупційну кампанію Глобального фонду «Час повідомляти!» (http://www.ispeakoutnow.org/home-page-ru/), акцентує увагу на тому, що одним з пріоритетів програми з лікування ВГС є захист прав пацієнтів з уразливих груп населення, у т.ч. на безкоштовне лікування. У разі виникнення корупційних ситуацій під час постановки на облік пацієнтів або необґрунтованих пропозицій від персоналу проекту щодо отримання від пацієнтів незаконних винагород, прохання докладно повідомляти про такі випадки на електронну адресу Альянсу porada@aph.org.ua.

Альянс не зупиняється на досягнутому, а продовжує активну діяльність у сфері адвокації та лікування, впливаючи цим на подолання епідемії гепатиту С в Україні.