Зміцнення систем охорони здоров’я для ефективного контролю ТБ і МР-ТБ в країнах Східної Європи та Центральної Азії

регион
Зміцнення систем охорони здоров’я для ефективного контролю ТБ і МР-ТБ в країнах Східної Європи та Центральної Азії

Регіональний проект «Зміцнення систем охорони здоров’я для ефективного контролю ТБ і МР-ТБ в країнах Східної Європи та Центральної Азії» (далі – проект).

Проект впроваджується за фінансової підтримки Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією та охоплює країни Східної Європи і Центральної Азії (далі – СЄЦА).

Період реалізації проекту: 2016 – 2018 рр.

Загальна мета проекту – зменшити тягар туберкульозу та зупинити розповсюдження стійких до лікування форм захворювання в цільових країнах СЄЦА шляхом забезпечення політичної прихильності і широкого впровадження доказових пацієнт-орієнтованих підходів для надання послуг з профілактики, лікування та догляду в сфері ТБ.

Завдання проекту:

  •  Посилити політичну прихильність для контролю ТБ та МР/ШЛУ ТБ через регіональну співпрацю та обмін досвідом для покращення реалізації Національних програм контролю ТБ.
  • Розробити та поширити доказові практики ефективних систем надання послуг в сфері ТБ для впровадження підходів, орієнтованих на пацієнтів та інноваційних моделей послуг.
  • Сприяти забезпеченню фінансування в сфері контролю ТБ та застосуванню ефективних механізмів виділення коштів.

При технічному лідерстві Європейського регіонального бюро ВООЗ, основним реципієнтом гранту ГФ для реалізаціє проекту є Центр політики та досліджень в сфері охорони здоров’я (далі – Центр PAS, Республіка Молдова). Також до реалізації проекту залучено широке коло партнерів включно з Європейською ТБ коаліцією, від імені якої діє МБФ «Альянс громадського здоров’я», Європейським респіраторним суспільством, іншими академічними та сервісними інституціями регіону.

Одним із компонентів проекту є підтримка діяльності організацій громадянського суспільства (далі – ОГС) з адвокації в сфері ТБ. Для виконання цього завдання, в листопаді 2015 року було оголошено конкурс проектних пропозицій на тему «Організація стійкої адвокації для переходу до амбулаторної моделі надання медичної допомоги основним групам населення, які зіткнулися з проблемами ТБ». За результатами конкурсного відбору, визначено десять ОГС – переможців конкурсу, які представляють країни СЄЦА (Азербайджанська Республіка, Республіка Арменія, Республіка Білорусь, Грузія, Республіка Казахстан, Киргизька Республіка, Республіка Молдова, Республіка Узбекистан, Україна, Республіка Таджикистан).

В рамках виконання проектних пропозицій, ОГС в партнерстві із широким колом зацікавлених осіб в своїх країнах, мають підготувати стратегії адвокації, спрямовані на підтримку ефективної, економічно обґрунтованої амбулаторної моделі надання медичної допомоги пацієнтам з ТБ.

МБФ «Альянс громадського здоров’я», який в рамках реалізації проекту діє разом з Європейською ТБ Коаліцією, відповідає за надання загальної технічної підтримки проектам ОГС, координацію адвокаційної діяльності, забезпечення моніторингу та обміну найкращими практиками адвокації в регіоні СЄЦА.


Европейская Коалиция по ТБ

Центр политики и исследований в здравоохранении

ЕРБ ВОЗ «Ответ систем здравоохранения на туберкулез»


vini5354

Партнери TBREP об’єднали зусилля заради адвокації ТБ

Регіональна зустріч партнерів проекту TB-REP об’єднала зусилля з підтримки пацієнт-орієнтованих моделей протитуберкульозної допомоги

14-16 вересня 2016 року в Києві успішно відбулася 1-ша Регіональна зустріч партнерів  з адвокації в рамках проекту «Зміцнення  систем охорони здоров’я для ефективного контролю над ТБ та МР-ТБ в країнах Східної Європи та Центральної Азії» (проект TB-REP).  Під час  відкриття заходу, організованого Альянсом спільно з Європейською Коаліцією проти ТБ, урочисто привітали учасників виконавчий директор МБФ «Альянс громадського здоров’я» Андрій Клепіков, заступник міністра охорони здоров’я України Оксана Сивак, старший портфоліоменеджер країн СЄЦА Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією Георгій Сакварелідзе, директор Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України Наталія Нізова, директор програм Центру політики та досліджень в області охорони здоров’я (PAS Center) Стела Бівол, технічний спеціаліст Європейського бюро ВООЗ (спільна програма по ТБ, ВІЛ/СНІДу та Гепатитам) Мартін Ван Ден Бум та координатор Європейської коаліції проти ТБ Фанні Войтцвінклер. Під час прес-брифінгу в останній день зустрічі до почесних гостей приєдналися  народний  депутат України, Голова Комітету ВР з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець та Віце-голова багатопартійної Парламентської групи з глобального туберкульозу, член Палати Лордів Парламенту Великобританії Баронеса Елісон Сатті.

Одним з найважливіших результатів заходу стала координація між різними партнерами TB-REP, включно з Європейським Бюро ВООЗ,  Центром PAS (основним реципієнтом гранту ГФ на виконання проекту TB-REP), Європейською коаліцією проти ТБ, Альянсом, організаціями громадянського суспільства в країнах СЄЦА та пацієнтськими спільнотами. Розуміння ролей та цінності кожного з партнерів, їх взаємодоповнення окреслило перспективи й можливості для співпраці у питаннях адвокації з підтримки пацієнт-орієнтованих моделей протитуберкульозної допомоги на різних рівнях.

Під час заходу було зроблено детальний огляд проекту TB-REP, партнером якого від імені Європейської Коаліції проти ТБ є Альянс громадського здоров’я. Учасники розглянули задачі партнерів проекту та різноманітні аспекти його впровадження, дізналися про історію Європейської Коаліції проти ТБ, її цілі та успіхи на різних рівнях адвокаційної діяльності, а також довідалися про амбулаторну допомогу в досягненні найкращих результатів лікування ТБ у Європейському регіоні ВООЗ.  За результатами презентацій було обговорено питання підготовки рамкового документу ВООЗ (Blueprint), який, відображаючи унікальність кожної країни регіону, є, в той же час, універсальним інструментом та дороговказом для реформ системи надання протитуберкульозної допомоги.

Крім того, партнерами з адвокації було докладно проаналізовано результати оцінки ситуації в аспектах переходу до амбулаторних моделей лікування ТБ, проекти адвокаційних стратегій, розроблених партнерами в  своїх країнах, ефективні адвокаційні повідомлення, питання бюджетної адвокації, а також побудову коаліцій, розширення партнерських зв’язків та залучення пацієнтів й спільнот до адвокаційної діяльності. На завершення учасники зустрічі дізналися про роботу Глобального Кокусу з ТБ та Євразійських парламентських груп, а також про засади співпраці з членами парламентів та особами, які приймають рішення.

Як зазначили регіональні партнери проекту TB-REP, участь у заході надала їм можливість набути саме ті знання і навички, що необхідні для здійснення ефективної адвокаційної роботи. Особливо відмітили вони значимість ознайомлення з концепцією рамкового документу  ВООЗ (Blueprint) для курсу реформ у сфері надання протитуберкульозної допомоги, інформацією про підходи до бюджетної адвокації, а також отримання досвіду щодо роботи з членами Парламенту та Глобальним ТБ Кокусом, який об’єднує парламентарів з різних країн світу у боротьбі проти ТБ.


Контактна особа: Юлія Чорна