У серпні на платформі Академії НСЗУ відкрила онлайн-курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення», який був створений МБФ «Альянс громадського здоров’я» та підтриманий IREX.
Курс відразу викликав високий інтерес серед медичних фахівців: вже понад 3600 лікарів почали навчання, а до кінця жовтня 2150 учасників успішно пройшли курс і отримали сертифікати. Згідно з анкетуванням, 84% з них рекомендують курс своїм колегам.
Проєкт, ініційований командою МБФ «Альянс громадського здоров’я» та підтриманий IREX, має на меті допомогти лікарям первинної ланки надавати якісну допомогу ветеранам. Особливу увагу приділено практичному досвіду, що враховує наслідки бойових травм та пов’язаних із війною захворювань у повсякденному житті ветеранів.
Ірина Жарук, менеджерка проєкту, зазначила, що завдяки фінансовій підтримці IREX вдалося розробити інноваційну та доступну для лікарів навчальну програму.
З-поміж ключових елементів програми — «Методичні рекомендації по роботі з ветеранами», створені експертами Альянсу та IREX на основі досвіду американських фахівців. Рекомендації спрямовані на підвищення обізнаності медиків щодо специфічних потреб ветеранів, що є новою категорією пацієнтів для українських лікарів. Навчальна програма розрахована на сімейних лікарів, керівників медичних установ, викладачів та студентів медичних вузів.
Ініціативу було випробувано в рамках трьох офлайн-тренінгів для 109 медичних працівників, серед яких особливою групою стали сімейні лікарі. Тренінги включали обговорення методичних рекомендацій, досвід роботи з ветеранами та можливість задати питання, що турбують лікарів у роботі з ветеранами та їхніми родинами. Важливим елементом навчання стало залучення до заходів самих ветеранів, що дало лікарям глибше розуміння особливостей комунікації та підтримки цієї групи пацієнтів.
Розуміння, підтримка, стійкість: як лікарі і ветерани спільно змінюють підхід до медичної підтримки ветеранів
Не дивлячись на те, що всі тренінги проводилися «під обстрілами» та з відключенням електроенергії, зацікавленість зі сторони лікарів у навчанні офлайн-формату була дуже високою. Ми отримали майже в 3 рази більше запитів на кожен тренінг, ніж мали фізичних місць.
Під час підготовки навчальних заходів ми прийняли рішення залучити до експертно-методичної групи ветеранів та психологів. Це дало можливість глибше пропрацьовати питання підтримки лікарів у побудові комунікації з ветеранами та ветеранками, позитивної взаємодії з такими пацієнтами, дало можливість краще зрозуміти проблеми та виклики при реінтеграції до цивільного життя. Саме цей компонент отримав дуже схвальні відгуки від учасників навчання. Сімейні лікарів, учасники навчання, надали позитивні відгуки про теми з пропрацювання портрета та потреб ветеранів та ветеранок, рекомендації щодо стилю спілкування з ними, учасники зазначили, що ці знання стануть у нагоді у їх подальшій роботі.
Відкрита картина потреб: які виклики для лікарів у роботі з ветеранами виявила програма
Всі навчальні заходи супроводжувалися анкетуванням учасників, на основі яких було зібрано актуальні потреби від медичних працівників.
- Перш за все, лікарі потребують додаткового навчання з побудови діалогу між лікарем і пацієнтом, а також утримання ветеранів у лікувальних програмах.
- Актуальним став запит на характеристики ветеранів з ЛГБТ-спільноти та розбудову партнерської мережі з організаціями, які надають послуги ЛГБТ.
- Питання щодо жінок-ветеранок потребує особливої уваги: для них потрібно вибудовувати додаткові системи надання послуг, опираючись на анатомо-фізіологічні і психологічні особливості жінок.
- Сімейним лікарям потрібна допомога у налагодженні комунікації з членами родини і близьким оточенням ветеранів. Оскільки ветеранам і ветеранкам потрібна підтримка, лікар має розуміти, в яких моментах він/вона може залучати рідних, побратимів і посестер ветеранів для того, щоб підтримати вибудуваний план лікування та уникнути його переривання.
- Важливим компонентом є налагодження міжсекторальної співпраці, яка допоможе ефективно підтримувати і надавати комплексний пакет послуг ветеранам та ветеранкам.
- Додаткової уваги потребує зона проходження комісії по отриманні інвалідності, пільг та інших соціальних послуг ветеранами та ветеранками.
На основі зібраної інформації планується пошук та залучення ресурсів для реалізії ініціатив по підтримці ветеранів та ветеранок, а також надавачів медичних та соціальних послуг.
Дистанційний формат, що об’єднує: 15 додаткових вебінарів для лікарів з усієї України
Оскільки проєкт виконувався у трьох областях України, нами було ініційовано проведення онлайн навчання, що дало можливість долучити спеціалістів з інших областей країни. Командою експертів проєкту було організовано та проведено серію вебінарів на актуальні медичні та психологічні теми по роботі з ветеранами та ветеранками. Всі охочі могли долучитися до участі, або подивитися вебінари у записі в зручний час. Всього було проведено 15 вебінарів, які розкрили питання надання медичної допомоги ветеранам та ветеранкам, психологічної підтримки лікарів та лікарок та включали сесії запитань-відповідей.
Онлайн-курс “Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення» на платформі НСЗУ
Для забезпечення доступу більшої кількості медичних працівників до розробленої освітньої програми та з метою забезпечення сталості реалізації проєкту експертної командою проєкту був розроблений онлайн курс, проходження якого надає бали в системі безперервного розвитку медичних працівників. Курс оснований на методичних матеріалах IREX та розробках експертів проєкту, розміщений у вільному доступі на платформі НСЗУ. Курс може бути корисним для всіх спеціалістів, які дотичні до роботи з ветеранами. Станом на вересень 2024 курс вже пройшли понад 2500 осіб.
“Плануючи освітні заходи проєкту, ми чітко усвідомлювали необхідність створення спеціалізованого онлайн-курсу, відкритого для всіх медичних фахівців. Наша команда прагнула розробити освітній продукт, який би задовольнив нагальні потреби медиків, що щоденно надають послуги ветеранам. Україна живе в умовах жорстокої, затяжної війни, і кількість ветеранів лише зростає. Саме тому підвищення професійної підготовки лікарів первинної ланки у сфері роботи з ветеранами та ветеранками є надзвичайно актуальним. Я дуже вдячна партнерам із НСЗУ, які підтримали цю ініціативу та допомогли втілити її на освітній платформі НСЗУ у надзвичайно короткі терміни.”
Ірина Жарук, менеджерка проєкту
Курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення»
Курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення» має на меті створення сприятливих умов для якісного надання медичних послуг ветеранам лікарями первинної медичної допомоги.
Програма курсу складається з трьох модулів, які допоможуть:
- Надавати ефективну медичну допомогу ветеранам та ветеранкам.
- Надавати психологічну підтримку.
- Спілкуватися з пацієнтами, які пережили травматичні події.
- Виявляти та лікувати приховані захворювання.
- Лікувати травми та хвороби, пов’язані з бойовими діями.
- Стати надійною опорою для своїх пацієнтів.
Цей курс призначений для лікарів первинної ланки/сімейних лікарів. Разом з тим, це універсальний матеріал, який буде корисним лікареві будь-якої спеціалізації, середньому медичному персоналу, керівникам медичних закладів, викладачам та студентам медичних навчальних закладів.
Що далі?..
Наразі ми розглядаємо можливість реалізації проєкту в інших областях України. І ця робота є дуже необхідною, бо ні лікарі, ні рідні не є достатньо підготовленими до ресоаціалізації та реінтеграції ветеранів та ветеранок. При цьому, лікарі впервинної ланки та родина, це ті люди, які одні з перших контактують з ветеранами та ветеранками по поверненню їх додому. Фактично, це перша точка для опори ветеранів та ветеранок при реінтеграції до цивільного життя. Важливо також пам’ятати, що кількість ветеранів та ветеранок буде тільки зростати.
Зараз, після пілотного етапу проєкту, ми також бачимо, що потрібно максимально зменшувати бар’єри для отримання медичних та соціальних послуг для цієї категорії українців. І саме наш проєкт, саме ця робота, направлена на зменшення бар’єрів, через покращення розуміння сімейних лікарів, як спілкуватися, як надавати медичні послуги, що потрібно, а що краще не говорити ветеранам. Важливим також є також розглянути різні можливості підтримки сімейних лікарів. Розбудова міжсекторальної співпраці дає дуже потужний результат. Потрібно розробити цей зв’язок для того, щоб кінцеві бенефіціари – ветерани та ветеранки – отримали максимально ефективний пакет соціальних і медичних послуг.
“Всі тренінги фактично проводилися «під обстрілами», тому потрібно було шукати приміщення з укриттями. Тренерам доводилося працювати без світла і інтернету, у спеку. Я хочу подякувати всім експертам, які були залучені до реалізації проєкту за вашу колосальну віддачу, гнучке реагування і ефективну роботу в таких надскладних умовах!”
Ірина Жарук
Під час реалізації цього проєкту у нас склалася дуже потужна команда, ми долучили нових партнерів: це були освітні медичні заклади, міцна співпраця з асоціаціями і медичними спілками, такими як ГС«Твій сімейний лікар» та ГО “Українська асоціація сімейної медицини”. Під час роботи, ми зрозуміли, що дуже важливо долучати військових психологів-ветеранів, які будуть провідниками і підтримувати нас на шляху надання послуг ветеранам та ветеранкам. Завдяки плідній спіправці та ефективному партнерству, цей проєкт і вийшов таким вдалим.