21 лютого 2023 року в Брюсселі відбулася важлива зустріч, організована Альянсом громадського здоров’я, Aidsfonds та Friends of the Global Fund Europe.

Захід розпочався з вступного слова Сергія Терешко, заступника Представника України при ЄС.

Основною темою зустрічі стало обговорення протидії ВІЛ/СНІД в Україні в умовах повномасштабного вторгнення росії. Міжнародні експерти, що взяли участь у заході, обговорили шляхи ефективної співпраці України з Європейським Союзом на шляху євроінтеграції в цій сфері.

На початку 2022 року за оцінками в Україні проживало 245 тис людей з ВІЛ. За даними Центру громадського здоровья МОЗ України, наразі в Україні 83% людей, які живуть з ВІЛ та знають про свій статус, отримують антиретровірусну терапію (АРТ). Водночас, знижене вірусне навантаження мають 95% з них. Це означає, що вірусу у крові настільки мало, що він не визначається за допомогою лабораторних аналізів.

Крістін Стеглінг, заступниця виконавчої директорки UNAIDS відзначила потужну роль громадянського суспільства і спільнот і відповіді на епідемію ВІЛ в Україні умовах війни.

Андрій Клепіков, виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я, підкреслив, що «незважаючи на широкомасштабну війну, Україні вдалося не допустити сплеску епідемії ВІЛ-інфекції. Як? Насамперед, завдяки співпраці між державним сектором та громадянським суспільством».

«Минуло два роки з тих пір, як росія почала жорстоку війну проти України. Незважаючи на виклики, нам вдалося втримати епідемію ВІЛ під контролем в Україні. Як? Співпраця між урядом і громадянським суспільством є ключовою. Коли 14 мільйонів населення стали вимушеними переселеннями ми перейшли на надання мобільних послуг, працюючи на деокупованих територіях і поблизу лінії фронту. Ми впроваджуємо штучний інтелект для кращого виявлення випадків ВІЛ, і це працює! Показуємо на 37% кращі результати порівняно з традиційною моделлю. Відповідь на ВІЛ продемонструвала величезну гнучкість: кількість клієнтів у деяких областях Західної України зросла в 15 разів. Ми пропонуємо їм розширений пакет, який включає не лише послуги з ВІЛ, а й вирішення гуманітарних потреб, надання підтримки психічного здоров’я та боротися з іншими захворюваннями», – сказав Андрій Клепіков.

Зазначимо, що у 2022 році було виявлено 12212 нових випадків ВІЛ (29,8 випадків на 100 тис населення), а у 2023 – 11658 (28,4/100 тис). Кожна 2-га людина з діагнозом ВІЛ під час війни була протестована і виявлена в рамках програм, що впроваджуються Альянсом громадського здоров’я. А понад 43% тих, хто вперше розпочав антиретровірусну терапію (АРТ), були перенаправлені до програм лікування Альянсом та партнерами.

З перших днів війни 1 березня 2022 року Альянс громадського здоровʼя за підтримки Центру громадського здоровʼя МОЗ України та більше 100 міжнародних партнерів запустив спочатку сервіс чат-бот #HelpNow оперативної допомоги у координації отримання лікування, а потім і емердженсі хаби підтримки українців у найближчих країнах Європи. Зазначимо, що найбільша кількість українців їхали до Німеччини, Польщі, Чехії та Молдови.

Зазначимо, що важливим аспектом залишається постійна міжнародна підтримка, адже війна триває довше, ніж очікувалося, й відновлення країни не може чекати.

Важливо, що в зустрічі взяли участь представники профільних структур – Генерального директорату Європейської Комісії з охорони здоров’я та безпеки харчових продуктів (DG SANTE), Генерального директорату з Європейського сусідства та переговорів про розширення (DG NEAR), та Європейського центру з профілактики та контролю захворюваності (ECDC).

За підсумками зустрічі було вирішено розвивати плідну співпрацю з профільними структурами Європейського Союзу для забезпечення максимально ефективної інтеграції та співпраці між Україною та ЄС у протидії ВІЛ/СНІДу. Набір політичних рекомендацій буде розроблено та надано всім учасникам, а також буде керувати адвокаційними зусиллями в найближчі місяці, охоплюючи різні процеси, включно з процес вступу, участь України у відповідних інструментах та розробка майбутніх інструментів фінансування.