Березень 26, 2025

Проект #iSoS: Розширення можливостей та інновації в регіоні СЄЦА

У 2025 році стартував новий трирічний регіональний проєкт «#iSoS: Розширення можливостей та інновації» з бюджетом у 5,5 мільйона доларів. Проєкт спрямований на зміцнення систем охорони здоров’я у Східній Європі та Центральній Азії (СЄЦА) для протидії епідемії ВІЛ/СНІДу та пов’язаним проблемам.

Проєкт являє собою консорціум партнерських організацій під керівництвом Альянсу громадського здоров’я за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Партнерство консорціуму включає такі організації, як БО «100% Життя», Центральноазіатська асоціація людей, які живуть з ВІЛ, SEE RCN, Європейське бюро ВООЗ, EHRA, ECOM, SEH, ENPUD, Регіональна експертна група зі здоров’я мігрантів та ECECACD. Ці партнери об’єднують свої регіональні мережі та експертизу для ефективного вирішення викликів, пов’язаних із ВІЛ/СНІДом у регіоні.


Регіон СЄЦА є одним із трьох регіонів у світі, де епідемія ВІЛ продовжує зростати. Ця тенденція насамперед зумовлена недостатнім охопленням програм профілактики серед ключових груп населення, включно з людьми, які вживають ін’єкційні наркотики, і чоловіками, які мають секс із чоловіками (ЧСЧ). Критичні прогалини включають обмежений доступ до замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), яка або залишається недоступною, або вкрай обмеженою у фінансуванні, або низької якості, а також мінімальне застосування доконтактної профілактики (ДКП). Крім того, низький рівень тестування на ВІЛ та охоплення антиретровірусною терапією (АРТ) погіршують ситуацію: тільки 59% людей, які живуть із ВІЛ (ЛЖВ), знають про свій статус, і лише 50% отримують АРТ. Каральне законодавство також створює значні бар’єри: у семи країнах регіону кримінально переслідується зберігання невеликої кількості наркотиків для особистого вживання, при цьому агресивні поліцейські заходи, стигма і дискримінація ключових груп населення залишаються повсюдними. Крім того, має місце дефіцит фінансування програм з ВІЛ у розмірі 54% для досягнення цілей 2025 року, внаслідок недостатнього виділення коштів національних бюджетів. Безліч взаємопов’язаних криз продовжують ставити під загрозу досягнутий прогрес регіону в боротьбі з ВІЛ/СНІДом. Ці критичні прогалини були враховані при розробці програмних інтервенцій, викладених у цьому проєкті на 2025-27.

Проєкт #iSoS спрямований на створення стійких і ефективних систем охорони здоров’я для боротьби з ВІЛ у чотирьох країнах: Грузія, Казахстан, Молдова та Таджикистан, а також у субрегіоні Південно-Східної Європи (ПСПЄ). Цілі проєкту включають збільшення охоплення профілактикою ВІЛ серед ключових груп населення, усунення бар’єрів у сфері прав людини для отримання пов’язаних з ВІЛ послуг і зміцнення систем охорони здоров’я для забезпечення стійкого контролю епідемії.

ОСНОВНІ ЦІЛІ ПРОЕКТУ:

1. Збільшення доступу до послуг профілактики ВІЛ серед ключових груп населення:
Проєкт спрямований на диверсифікацію та розширення моделей надання ДКП, включно зі зміцненням механізмів надання послуг на базі спільнот, через аптеки та онлайн. Моніторинг силами спільнот (CLM) допоможе поліпшити якість обслуговування, а впровадження інноваційних підходів, таких, як довготривала ДКП на основі ін’єкційних препаратів, повинно збільшити охоплення ДКП на 20% в рамках проєкту.

2. Видалення бар’єрів у сфері прав людини у сфері пов’язаних з ВІЛ послуг:
Проєкт сприятиме поліпшенню доступу до послуг зі зменшення шкоди, зокрема, до замісної підтримуючої терапії (ЗПТ), через адвокацію, правові реформи та високий рівень політичного залучення. Це включає в себе подачу тіньових звітів до органів ЄС та ООН і співпрацю з Комісією з наркополітики в регіоні СЄЦА для просування реформ політики у сфері наркотиків. Ключові зусилля також будуть спрямовані на моніторинг порушень прав людини, що стосуються ЛГБТ-людей і людей, які вживають ін’єкційні наркотики, стратегічне судочинство і поліпшення правового середовища для представників ключових груп населення. Додаткові заходи включають розробку механізмів віддаленої реєстрації послуг для мігрантів, інтеграцію ґендерно-чутливих підходів і надання юридичної підтримки та реагування на виклики криз і турбулентностей на програми зменшення шкоди в умовах надзвичайних ситуацій.

3. Зміцнення систем охорони здоров’я та залучення стійких інвестицій:
Проєкт проводитиме адвокацію з метою збільшення національного фінансування програм ВІЛ, особливо в регіоні ПІВДЕН, підкреслюючи економічну ефективність раннього реагування. НУО отримають технічну підтримку для розроблення стійких стратегій фінансування, а Молдова і Таджикистан працюватимуть над інтеграцією послуг з ВІЛ і туберкульозу в плани медичного страхування. У Молдові, Таджикистані, Казахстані та Грузії буде реалізовано систему стійкості в галузі охорони здоров’я, включно з питаннями кібербезпеки. Для підвищення ефективності проєкт впровадить сім цифрових рішень, які поліпшать збір даних, ухвалення рішень і доступ до послуг, забезпечивши найкращі результати для здоров’я в регіоні.

Андреас Тамберг,
портфоліо-менеджер Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, наголосив на унікальності та потенціалі проєкту: «Регіональний грант iSoS використовує ресурси та досвід регіону для досягнення результатів там, де зусиль національних програм недостатньо. Ця співпраця дає змогу країнам ефективно впроваджувати найкращі практики та рішення, а також максимально результативно використовувати обмежені ресурси».

 

Андрій Клепіков,
виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я, підкреслив важливість партнерства:
«Цей проєкт є результатом безпрецедентного партнерства в регіоні СЄЦА, що об’єднує провідні регіональні та національні спільноти, державні структури, технічні агентства та громадянське суспільство як на регіональному, так і на національному рівнях. Це величезний потенціал експертизи СЄЦА, який, завдяки спільній роботі та інтеграції нових технологій, дає змогу створювати інноваційні та стійкі рішення у сфері охорони здоров’я».

 

Сергій Пилипович,
директор регіонального проєкту iSoS, наголосив на важливості інновацій: «Створення стійких систем охорони здоров’я в регіоні СЄЦА вимагає впровадження інноваційних рішень. Цифровізація є ключовим елементом нашого підходу, оскільки вона дає змогу розширювати охоплення, підвищувати якість надання послуг і знижувати витрати. Серед ключових інновацій – система управління базами даних DHIS2 і TWIIN, цифровий соціальний працівник на основі штучного інтелекту, доступний цілодобово на сайті twiin.aph.org.ua. TWIIN можна використовувати з будь-якого пристрою, і він надає експертні рекомендації з питань ВІЛ, туберкульозу, залежностей і психічного здоров’я. Інтегруючи такі інструменти, як DHIS2 і TWIIN, ми прагнемо підвищити ефективність, доступність і стійкість медичних послуг, зміцнюючи їхню здатність справлятися з майбутніми кризами».

 

Д-р В’ячеслав Граньков,
Європейське регіональне бюро ВООЗ, наголосив на важливості інновацій у профілактиці ВІЛ: «Головний пріоритет ВООЗ у проєкті #iSoS – це технічна підтримка національних і регіональних партнерів для подальшого розширення і демедикалізації ДКП ВІЛ, включно з впровадженням інноваційних моделей надання послуг і підготовкою до надання довготривалої ДКП на основі ін’єкційних препаратів. Ми живемо у світі профілактики ВІЛ, що швидко змінюється, і я думаю, що щорічний профілактичний укол може стати реальністю вже дуже скоро! Тим часом, спільно з партнерами проєкту, нам потрібно впровадити рекомендації ВООЗ щодо різноманітних варіантів ДКП для тих, хто потребує цієї послуги».

 

Дамір Лалічич,
Партнерство в галузі охорони здоров’я, наголосив на цілях проєкту для субрегіону ЮВЕ: «Наша мета на найближчі три роки – розширити доступ до профілактики ВІЛ, особливо ДКП, зміцнити моніторинг силами спільнот, і забезпечити стале внутрішнє фінансування для пов’язаних з ВІЛ послуг. Ми націлені на усунення бар’єрів у сфері прав людини, поліпшення юридичної допомоги та інтеграцію цифрових рішень у систему надання послуг. Через стратегічну адвокацію, партнерства і засновані на доказах підходи ми прагнемо поліпшити каскад догляду при ВІЛ і зміцнити довгострокову стійкість національних відповідей на ВІЛ в регіоні СЄЦА».

 

Катерина Рижкова-Себелева,
Хаб соціальної рівності (SEH), розповіла про ініціативи проєкту зі зміцнення систем охорони здоров’я: «Протягом наступних трьох років SEH зосередиться на зміцненні систем охорони здоров’я в регіоні СЄЦА. Ми інтегруємо ключові послуги лікування ВІЛ і туберкульозу в стандартні пакети медичного страхування в Молдові та Таджикистані, а також посилимо систему охорони здоров’я в пенітенціарних установах Молдови. Крім того, ми розширимо підтримку психічного здоров’я в Молдові, Таджикистані та Грузії. Наші зусилля також будуть спрямовані на впровадження надійних стратегій забезпечення безперебійної роботи, використовуючи сучасні заходи кібербезпеки, щоб гарантувати захист інфраструктури охорони здоров’я та надання високоякісних і ефективних послуг з лікування ВІЛ і туберкульозу по всьому регіону».

 

Ганна Довбах,
Євразійська асоціація зменшення шкоди (EHRA), поділилася своєю думкою про важливість прав людини та залучення спільнот: «Не дивлячись на вкрай складні часи для прав людини, громадських організацій та відповідей на ВІЛ та ВГС для ключових груп населення, ми залишаємося стійкими та єдиними. Запуск нової стадії нашого спільного регіонального проєкту, навіть з обмеженим фінансуванням, є свідченням нашої рішучості. Для EHRA ця ініціатива особливо важлива, оскільки вона протидіє тривожним тенденціям криміналізації ключових груп і звуження простору для громадянського суспільства. Хоча бюджет обмежений, продовження проєкту в умовах гострої фінансової кризи – це важливий знак надії та солідарності».

 

Стела Бівол,
Європейське регіональне бюро ВООЗ: «У ці часи перманентної кризи та нескінченних викликів у Європейському регіоні ВООЗ подальша підтримка Глобального фонду регіональних пріоритетів СЄЦА є рятівним кругом. Ця важлива підтримка сприятиме поширенню рекомендованих ВООЗ підходів до профілактики та тестування на ВІЛ, а також забезпечить доступ до критично важливої стратегічної інформації. Це гарантує, що програми для ключових груп населення будуть в центрі уваги регіональних зусиль з подолання епідемії СНІДу».

 

Данило Кашницький,
Регіональна експертна група зі здоров’я мігрантів для Євразії: «Якщо вбудувати турботу про мігрантів у загальну концепцію персоналізованої медицини, ми зможемо краще враховувати їхні специфічні потреби та забезпечити рівний доступ до якісних медичних послуг, заснований на довірі. Сьогодні жодна європейська країна не справляється з інтеграцією мігрантів у систему охорони здоров’я належним чином – у нас дуже багато роботи, оскільки життя мігрантів важливі. У рамках проєкту #iSoS ми розробимо і впровадимо нові транснаціональні рішення для міжнародних мігрантів у Грузії, Молдові та Казахстані, щоб зробити послуги з ВІЛ доступними для людей, які живуть із ВІЛ серед мігрантів. Життя мігрантів важливе!»

Проєкт #iSoS – це сміливий крок до створення стійкої та інноваційної системи охорони здоров’я в регіоні СЄЦА, з фокусом на цифровізацію, доступність охорони здоров’я та права людини. Унікальний підхід проєкту до співпраці між країнами забезпечить значний внесок у боротьбу з ВІЛ та гарантує стійкі результати для найуразливіших груп населення регіону.

Офіційний сайт проекту: https://isos.aph.org.ua/

КОНТАКТ: Директор проекту: Сергій Пилипович, filippovych@aph.org.ua

 

Більше
Поширити
Березень 26, 2025

Ситуаційний звіт: Всесвітній день боротьби з туберкульозом 2025

Як змінилася ситуація з виявленням і профілактикою ТБ, які результати показали мобільні медичні послуги та чому медико-психосоціальний супровід стає вирішальним фактором у подоланні хвороби.


Ситуаційний звіт до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом 2025

Більше
Поширити
Березень 25, 2025

iSoS: розширення можливостей та інновації у боротьбі з ВІЛ у регіоні СЄЦА

У 2025 році стартував новий трирічний регіональний проєкт із бюджетом 5,5 мільйонів доларів, спрямований на підвищення стійкості систем охорони здоров’я у Східній та Південній Європі та Центральній Азії.

Проєкт «iSoS: розширення можливостей та інновації» має на меті створення стійких і ефективних систем охорони здоров’я для боротьби з ВІЛ у регіонах Східної Європи та Центральної Азії, з акцентом на чотири країни: Грузію, Казахстан, Молдову та Таджикистан, а на субрегіоні Південно-Східної Європи.

Цілі проєкту:

  • Розширення охоплення профілактикою ВІЛ серед ключових груп населення.
  • Усунення бар’єрів, пов’язаних із правами людини, на шляху доступу до послуг у зв’язку з ВІЛ.
  • Зміцнення систем охорони здоров’я та залучення додаткових інвестицій для стійкого контролю епідемії.

Андреас Тамберг, портфоліо-менеджер Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, відзначив унікальність і потенціал проєкту: «Регіональний грант iSoS використовує ресурси та досвід регіону для досягнення результатів там, де зусиль національних програм недостатньо. Ця співпраця дає змогу країнам ефективно впроваджувати найкращі практики та рішення, а також максимально результативно використовувати обмежені ресурси».

Андрій Клепіков, виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я, підкреслив важливість партнерства: «Цей проєкт є результатом безпрецедентного партнерства в регіоні СЄЦА, що об’єднує провідні регіональні та національні співтовариства, державні структури, технічні агентства та громадянське суспільство як на регіональному, так і на національному рівнях. Це величезний потенціал експертизи СЄЦА, який, завдяки спільній роботі та інтеграції нових технологій, дає змогу створювати інноваційні та стійкі рішення у сфері охорони здоров’я».

Сергій Філіппович, директор регіонального проєкту iSoS, наголосив на важливості інновацій: «Створення стійких систем охорони здоров’я в регіоні СЄЦА вимагає впровадження інноваційних рішень. Цифровізація є ключовим елементом нашого підходу, оскільки вона дає змогу розширювати охоплення, підвищувати якість надання послуг і знижувати витрати. Серед ключових інновацій – система управління базами даних DHIS2 і TWIIN, цифровий соціальний працівник на основі штучного інтелекту, доступний цілодобово на сайті twiin.aph.org.ua. TWIIN можна використовувати з будь-якого пристрою, і він надає експертні рекомендації з питань ВІЛ, туберкульозу, залежностей і психічного здоров’я. Інтегруючи такі інструменти, як DHIS2 і TWIIN, ми прагнемо підвищити ефективність, доступність і стійкість медичних послуг, зміцнюючи їхню здатність справлятися з майбутніми кризами».

Стела Бівол, Європейське регіональне бюро ВООЗ: «У ці часи перманентної кризи та нескінченних викликів у Європейському регіоні ВООЗ подальша підтримка Глобального фонду регіональних пріоритетів СЄЦА є рятівним кругом. Ця важлива підтримка сприятиме поширенню рекомендованих ВООЗ підходів до профілактики та тестування на ВІЛ, а також забезпечить доступ до критично важливої стратегічної інформації. Це гарантує, що програми для ключових груп населення будуть в центрі уваги регіональних зусиль з подолання епідемії СНІДу».

Проєкт спрямований на застосування найкращих практик у сфері бюджетної адвокації та залучення додаткових інвестицій. Особливу увагу приділено цифровим технологіям, що забезпечує ефективну реакцію на кризи та довготривалу стійкість проєкту.

Проект є партнерством організацій під керівництвом Альянсу громадського здоров’я, разом з іншими партнерами, такими як БО “100% Життя”, Центральноазіатська асоціація людей, які живуть з ВІЛ, SEE RCN, Європейський офіс ВООЗ, EHRA, ECOM, SEH, ENPUD, Регіональна група з питань здоров’я мігрантів та ECECACD. Ці партнери об’єднують регіональні мережі та експертизу для ефективного вирішення проблем, пов’язаних з ВІЛ, у регіоні.

Офіційний сайт проєкту: https://isos.aph.org.ua/

Контакти:

Регіональний дайджест:
mailchi.mp/c3d6f54d94c5/sos-20-summing-up-of-18117661

Більше
Поширити
Березень 24, 2025

БОРОТЬБА З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ ПІД ОБСТРІЛАМИ: СТІЙКА ТА ІННОВАЦІЙНА ВІДПОВІДЬ України

Боротьба з туберкульозом під час війни: стійка та інноваційна відповідь України

Четвертий рік поспіль Україна залишається на передовій як руйнівної війни, так і критичної битви за здоров’я. Відстоюючи свою незалежність, країна також бореться за…


Ситуаційний звіт до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом 2025

Більше
Поширити
Березень 18, 2025

Лідерство ЄС в дії: Вплив на глобальну охорону здоров’я представлений на виставці в Європейському Парламенті

З 18 по 20 березня 2025 року в Європейському парламенті проходить потужна фотовиставка, яка висвітлює глибокий вплив інвестицій ЄС на глобальну охорону здоров’я.

Спонсорована депутатом Європарламенту Чарльзом Геренсом, виставка організована у партнерстві з провідними глобальними організаціями у сфері охорони здоров’я: Aidsfonds, Friends of the Global Fund Europe, Global Health Advocates, Global Citizen, ONE, Save the Children та Alliance for Public Health.

На виставці представлені захоплюючі візуальні історії, що демонструють, як ініціативи за підтримки ЄС, такі як Gavi, the Vaccine Alliance та Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, врятували мільйони життів, зміцнили системи охорони здоров’я та підвищили життєстійкість уразливих спільнот у всьому світі.

Сьогодні вернісаж відкриє Президент Європейського Парламенту Роберта Метсола, яка нагадає аудиторії про роль інвестицій у глобальну охорону здоров’я для запобігання пандемії та готовності до неї, а також для того, щоб зробити світ безпечнішим для всіх: «Інвестиції у глобальну охорону здоров’я – це захист добробуту сімей, громад та наших майбутніх поколінь. Пандемія COVID стала потужним нагадуванням про те, що такі хвороби не знають національних кордонів і вимагають глобальних дій. Ми повинні краще готуватись, запобігати та управляти майбутніми кризами у сфері охорони здоров’я. Європейський Парламент продовжуватиме відігравати свою роль у забезпеченні того, щоб фінансування ЄС, таке як EU4Health, забезпечувало ефективне реагування: у вирішенні проблем охорони здоров’я, зміцненні глобальної безпеки в галузі охорони здоров’я та сприянні міжнародному співробітництву в галузі охорони здоров’я».

Ця виставка підкреслює непохитну прихильність ЄС до глобального лідерства у сфері охорони здоров’я. Вона підкреслює вирішальну роль, яку ЄС може відігравати у подоланні геополітичних змін і зміцненні глобальної охорони здоров’я та безпеки через свої партнерства.
«Лідерство ЄС у глобальній охороні здоров’я – це не лише порятунок життів; це відстоювання наших цінностей і забезпечення процвітаючого майбутнього для всіх»,
– говорить Чарльз Геренс, депутат Європарламенту і координатор програми «Renew» в комітеті DEVE. «У цей час безпрецедентних викликів для глобальної охорони здоров’я, коли мільйони людей залишилися без доступу до критично важливих інструментів для порятунку життя, ЄС повинен активізуватися і продемонструвати своє лідерство. Оскільки ми спільно готуємося до прийняття ключових рішень щодо фінансування, ця виставка слугує своєчасним закликом до ЄС бути твердим у своїх переконаннях і гарантувати, що жодна спільнота не залишиться поза увагою. Ми повинні продовжувати інвестувати в глобальне здоров’я, тому що це підтримує нашу колективну солідарність і підтверджує незмінну обіцянку ЄС сприяти створенню більш здорового і справедливого світу».

Виставка висвітлює, як інвестиції ЄС у Gavi, the Vaccine та Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією врятували життя мільйонів людей. Завдяки їхній підтримці країни прокладають шлях до стійких результатів у сфері охорони здоров’я, підвищують стійкість та сприяють соціальному та економічному зростанню в деяких найбільш вразливих регіонах світу з недостатніми ресурсами.
«Європейський Союз є вірним союзником у сфері глобального здоров’я, відіграючи вирішальну роль у боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією, –
говорить Пітер Сендс, Виконавчий директор Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. «У часи геополітичної невизначеності лідерство ЄС є життєво важливим як ніколи. Його постійна підтримка має ключове значення для мобілізації ресурсів, стимулювання інновацій та забезпечення того, щоб ніхто не залишився позаду, коли ми працюємо над усуненням цих захворювань. Разом з Gavi та іншими партнерами ми можемо розвивати досягнутий нами надзвичайний прогрес, забезпечуючи майбутнє, в якому пандемії більше не становитимуть загрози для громадського здоров’я – як в Європі, так і в усьому світі – і просуваючись до досягнення Цілей сталого розвитку».

«Інвестуючи в Gavi та Глобальний фонд, Європейський Союз не лише покращує життя та умови життя людей у всьому світі, але й сприяє сталому економічному зростанню та формуванню сильних і стабільних спільнот», – говорить д-р Санія Ніштар, виконавчий директор Gavi. «Лідерство Європейського Союзу в організації поповнення колекції Gavi цього року відображає цю глибоку прихильність, і ми вдячні за наше тривале партнерство, яке допомогло нашому альянсу захистити понад мільярд дітей, врятувавши майже 19 мільйонів життів, починаючи з 2000 року, і вберегти наш світ від хвороб, які не визнають кордонів».

Ця виставка висвітлює відчутний вплив інвестицій Європейського Союзу у глобальну охорону здоров’я, демонструючи реальні історії про зміну життя та зміцнення громад. Учасники виставки дізнаються про те, як Мухаммед Салех, дитина кочових скотарів племені беджа на сході Судану, отримав доступ до вакцин завдяки таким медичним працівникам, як Абдул Кадер, які долають конфлікти та важкодоступну місцевість, щоб дістатися до найвіддаленіших громад.

Це також дає нам можливість замислитися над майбутніми викликами, такими як конфлікт і зміна клімату. Коли політики побачать потужний образ українського медичного працівника в мобільній клініці, що працює у важкодоступних прифронтових районах, який аналізує рентгенівський знімок на предмет туберкульозу, вони нагадають собі про нагальну потребу в подальших інвестиціях та співпраці. Нинішній геополітичний контекст ризикує затьмарити гуманітарну кризу, підкреслюючи необхідність для ЄС діяти рішуче і забезпечити, щоб надія і зцілення дійшли до тих, хто цього потребує.

«Постійні інвестиції Європейського Союзу в глобальну охорону здоров’я – це не просто гуманітарний акт, це важлива відповідальність, яка не має кордонів. Оскільки ми стикаємося з ескалацією глобальної кризи у сфері охорони здоров’я, стає критично важливим, щоб наші цінності визначали наші дії, – каже Андрій Клепіков, виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я. – Ми не можемо нехтувати нашими цінностями». «Лідерство ЄС через партнерство з такими організаціями, як Глобальний фонд та Gavi, рятує мільйони життів, зупиняючи епідемії ВІЛ, туберкульозу та малярії. Українські медичні працівники та громади, зображені на цій виставці, є свідченням стійкості та відданості тих, хто перебуває на передовій. Ми переможемо, якщо будемо разом!»

Найближчими днями активісти, які постраждали від ВІЛ, туберкульозу та малярії, зустрінуться з політиками, щоб поділитися своїми історіями та закликати їх продовжити критично важливі інвестиції ЄС у цю сферу.
Ця виставка є закликом до дій для політиків, ЗМІ та зацікавлених сторін, щоб замислитися над постійним лідерством ЄС у сфері глобального здоров’я та важливістю постійних інвестицій у програми з порятунку життів.

Про організаторів
Виставка є спільною ініціативою провідних світових організацій у сфері охорони здоров’я, які виступають за продовження інвестицій ЄС у програми з порятунку життя. Виставка проводиться під патронатом депутата Європарламенту Чарльза Геренса, колишнього міністра співробітництва, гуманітарної допомоги та оборони Люксембургу, члена комітету DEVE, віце-президента Європейської мережі друзів Глобального фонду та активного прихильника лідерства ЄС у сфері глобальної охорони здоров’я. Виставка організована у партнерстві з  Aidsfonds, Friends of the Global Fund Europe, Global Health Advocates, Global Citizen, ONE, Save the Children, та Альянс громадського здоров’я .

Про Gavi, the Vaccine Alliance та Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією
Gavi, the Vaccine Alliance та Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією є двома найбільшими багатосторонніми інвесторами у сферу охорони здоров’я у світі. Обидві організації зосереджені на розбудові справедливих і стійких систем охорони здоров’я, які є життєво важливими для боротьби з інфекційними захворюваннями сьогодні та підготовки до майбутніх пандемій.
Хоча кожна організація інвестує в зміцнення систем – наприклад, в обладнання холодового ланцюга для вакцин і ланцюгів поставок лікарських засобів – вони все частіше співпрацюють для зміцнення більш широких систем охорони здоров’я, що є життєво важливим для успіху всіх програм в галузі охорони здоров’я.

Про виставку
Для більш детальної інформації, будь ласка, зверніться до каталогу виставки, який надає детальну інформацію про фотоісторії виставки та вплив цих зусиль.

Контакти для ЗМІ: Inna Gavrylova, Senior PR & Communications Manager, Alliance for Public Health gavrylova@aph.org.ua


Більше
Поширити
Лютий 24, 2025

Ситуаційний звіт: Без перерви в боротьбі!

Представляємо новий ситуаційний звіт “БЕЗ ПЕРЕРВИ У БОРОТЬБІ: реагування України у сфері охорони здоровʼя через 3 роки війни”

Три роки повномасштабної війни. Україна продовжує боротьбу — не тільки за свою суверенність, але й за здоров’я та добробут свого народу. Попри величезні виклики, країна зберегла програми з протидії ВІЛ і туберкульозу, впровадила інноваційні рішення в охороні здоров’я та продемонструвала непохитну стійкість.

Альянс громадського здоров’я пишається своєю роллю в цьому процесі — масштабуючи послуги, впроваджуючи інновації та розширюючи підтримку від медичної до гуманітарної допомоги, психічного здоров’я та підтримки вразливих груп.

З лютого 2022 року підтримкою Альянсу скористалися понад 1,6 мільйона українців. За версією Forbes Україна, Альянс — #4 серед благодійних фондів країни у сфері гуманітарної допомоги.

Рішення, які ми розробляємо сьогодні, формуватимуть майбутнє системи охорони здоров’я України — цифрове, мобільне, інноваційне та орієнтоване на людину.

Андрій Клепиков, виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я: “Ми глибоко віримо, що Україна заслуговує на справедливе завершення цієї війни. Очевидно, що шлях до миру буде непростим, однак здоров’я українців вже сильно постраждало через війну, і це не може бути предметом компромісу. Україна повинна мати можливість покладатися на своїх партнерів та союзників — в США, Європі та на глобальному рівні. Нам потрібна ваша підтримка, щоб зробити все можливе для яскравого, мирного та стійкого майбутнього нашої країни!”

Детальніше у звіті: https://bit.ly/NO-BREAK-IN-THE-STRUGGLE-UA

Більше
Поширити
Лютий 23, 2025

Ситуаційні звіти про підтримку стійкості програм громадського здоров’я в період війни рф в Україні

У ситуації безпрецедентної агресії росії, Альянс громадського здоров’я, знаходиться, як завжди, на передовій і бореться за Україну та її народ. Ми залишаємося поряд в цій боротьбі за суверенітет України.


24 лютого 2024/ Без перерви в боротьбі: реагування України у сфері охорони здоров’я через 3 роки війни

1 грудня 2024/ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ 2024: ПРОТИДІЯ ВІЛ ПІД ЧАС ВІЙНИ В УКРАЇНІ

19 листопада 2024 / 1000 днів відтоді, як світ відкрив для себе українську мужність і стійкість

24 березня 2024/ Всесвітній день боротьби з Туберкульозом 2024 в Україні, охопленій війною: історія стійкості

23 лютого 2024/ ВІЛ В УКРАЇНІ В УМОВАХ ВІЙНИ

31 грудня 2023/ 2024: потужний, вдалий, визначальний! Річний стейтмент

15 грудня 2023/ Зведений звіт #HELPNOW HUB за 2022 –2023 р.р.: 20 місяців безперервної допомоги для 37 тисяч українців по всьому світу

1 грудня 2023/ Міжнародний день боротьби зі СНІДом: СТІЙКІСТЬ В УМОВАХ ВІЙНИ

23 жовтня 2023 (історії)/ Понад 218 000 українців отримали допомогу завдяки новим ініціативам: життєві історії людей та шляхи подолання проблем, які принесла війна

1 червня 2023/ В Міжнародний день захисту дітей Альянс громадського здоров’я закликає звернути увагу на дітей, які постраждали від війни в Україні

24 березня 2023/ НЕЗЛАМНІ ПРОТИ ТБ: Ситуаційний звіт до Міжнародного дня боротьби з туберкульозом

23 лютого 2023: 365  днів війни: перемагаємо в боротьбі з ВІЛ та туберкульозом!

31 грудня 2022: #HelpNow HUB 2022: допомога, що не може чекати!

01 грудня 2022: Воєнні злочини та порушення прав ключових спільнот на тлі російської військової агресії

01 грудня 2022: Всесвітній день боротьби зі СНІДом: відповідь на виклики ВІЛ під час війни

Вересень 2022: #HelpNow HUB — 6 місяців поруч, щоб надати допомогу там, де ти!

Ситуаційний звіт станом на 20.06.2022: Гуманітарні конвої Альянсу: 111 днів в дорозі, 111 днів допомоги.
Ситуаційний звіт станом на 10.06.2022: Вірусний Гепатит С.
Ситуаційний звіт станом на 03.05.2022: 100 днів повномасштабної війни росії проти України.
Ситуаційний звіт станом на 20.05.2022: Після окупації: регіони, звільнені від російської окупації.
Ситуаційний звіт станом на 06.05.2022: Профілактика.
Ситуаційний звіт станом на 28.04.2022: Внутрішньо переміщені особи та мігранти.
Ситуаційний звіт станом на 8.04.2022: Надання гуманітарної допомоги.
Ситуаційний звіт станом на 04.04.2022, спеціальний випуск: Ситуація на тимчасово окупованих територіях Херсону та області.
Ситуаційний звіт станом на 31.03.2022, спеціальний випуск: ЗПТ
Ситуаційний звіт станом на 26 березня 2022 року
Спеціальний випуск: Ситуація в Маріуполі. Ситуаційний звіт: відповідь Альянсу на виклики, які спричинила агресія РФ в Україні.
Ситуаційний звіт станом на 21 березня 2022 року
Ситуаційний звіт станом на 14 березня 2022 року
Ситуаційний звіт станом на 8 березня 2022 року

Більше
Поширити
Лютий 13, 2025

В Україні вперше розпочато вакцинацію жінок-пацієнток ЗПТ від вірусу папіломи людини (ВПЛ)

Жінки, які отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ) вперше в Україні отримали унікальну можливість вакцинуватися від вірусу папіломи людини. Завдяки міжнародній співпраці та підтримці Expertise France, МБФ “Альянс громадського здоров’я” та БО “Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” розпочали важливий етап у захисті здоров’я вразливих жінок.

Чому це важливо?

ВПЛ – одна з найпоширеніших інфекцій, що передаються статевим шляхом. Вірус є основною причиною раку шийки матки, а також може викликати онкологічні захворювання інших органів. Вакцинація Гардасил-9 забезпечує захист від дев’яти найнебезпечніших типів ВПЛ, що викликають більшість випадків раку.

Особливо вразливими до ВПЛ є жінки, які вживають наркотики, оскільки вони стикаються з численними факторами ризику:

  • Ослаблений імунітет, спричинений токсичним впливом вуличних наркотиків, хронічним запаленням та високим ризиком інфікування ВІЛ.
  • Обмежений доступ до медичних послуг та профілактичних програм, через страх стигматизації та дискримінації.
  • Підвищений ризик інфікування через незахищені статеві контакти.

Саме тому ця програма є критично важливою для захисту здоров’я жінок, які отримують ЗПТ.

Перші кроки вакцинації

Перші сім жінок уже отримали щеплення Гардасил-9 – вакциною, яка наразі недоступна для широкого загалу в Україні. Для МБФ “Альянс громадського здоров’я” було зроблено виняток, що дозволило розпочати цю програму.

Проєкт, що змінює життя

Ініціатива реалізується в рамках проєкту “Гендерно-орієнтована медична та психосоціальна підтримка жінкам із розладами, пов’язаними із вживанням опіоїдів/пацієнткам програми ЗПТ та постраждалих від насилля з числа ЛВНІ (усіх гендерів)” у містах Дніпро, Одеса та Львів.

Програма продовжує розширюватися, і вже незабаром щеплення стане доступним для жінок у Києві та Кривому Розі.

Вакцинація – це найкращий захист від ВПЛ!
Разом ми робимо ще один важливий крок у збереженні здоров’я жінок, які цього потребують найбільше.

Більше
Поширити
Січень 21, 2025

Результати, що говорять самі за себе: як сімейні лікарі оцінили новий навчальний курс для підтримки ветеранів

У серпні на платформі Академії НСЗУ відкрила онлайн-курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення», який був створений МБФ «Альянс громадського здоров’я» та підтриманий IREX.

Курс відразу викликав високий інтерес серед медичних фахівців: вже понад 6900 лікарів почали навчання, а за 6 місяців 4613 учасників успішно пройшли курс і отримали сертифікати. Згідно з анкетуванням, 84% з них рекомендують курс своїм колегам.

Проєкт, ініційований командою МБФ «Альянс громадського здоров’я» та підтриманий IREX, має на меті допомогти лікарям первинної ланки надавати якісну допомогу ветеранам. Особливу увагу приділено практичному досвіду, що враховує наслідки бойових травм та пов’язаних із війною захворювань у повсякденному житті ветеранів.

Ірина Жарук, менеджерка проєкту, зазначила, що завдяки фінансовій підтримці IREX вдалося розробити інноваційну та доступну для лікарів навчальну програму.

З-поміж ключових елементів програми — «Методичні рекомендації по роботі з ветеранами», створені експертами Альянсу та IREX на основі досвіду американських фахівців. Рекомендації спрямовані на підвищення обізнаності медиків щодо специфічних потреб ветеранів, що є новою категорією пацієнтів для українських лікарів. Навчальна програма розрахована на сімейних лікарів, керівників медичних установ, викладачів та студентів медичних вузів.

Ініціативу було випробувано в рамках трьох офлайн-тренінгів для 109 медичних працівників, серед яких особливою групою стали сімейні лікарі. Тренінги включали обговорення методичних рекомендацій, досвід роботи з ветеранами та можливість задати питання, що турбують лікарів у роботі з ветеранами та їхніми родинами. Важливим елементом навчання стало залучення до заходів самих ветеранів, що дало лікарям глибше розуміння особливостей комунікації та підтримки цієї групи пацієнтів.

Розуміння, підтримка, стійкість: як лікарі і ветерани спільно змінюють підхід до медичної підтримки ветеранів

Не дивлячись на те, що всі тренінги проводилися «під обстрілами» та з відключенням електроенергії, зацікавленість зі сторони лікарів у навчанні офлайн-формату була дуже високою. Ми отримали майже в 3 рази більше запитів на кожен тренінг, ніж мали фізичних місць.

Під час підготовки навчальних заходів ми прийняли рішення залучити до експертно-методичної групи ветеранів та психологів. Це дало можливість глибше пропрацьовати питання підтримки лікарів у побудові комунікації з ветеранами та ветеранками, позитивної взаємодії з такими пацієнтами, дало можливість краще зрозуміти проблеми та виклики при реінтеграції до цивільного життя. Саме цей компонент отримав дуже схвальні відгуки від учасників навчання. Сімейні лікарів, учасники навчання, надали позитивні відгуки про теми з пропрацювання портрета та потреб ветеранів та ветеранок, рекомендації щодо стилю спілкування з ними, учасники зазначили, що ці знання стануть у нагоді у їх подальшій роботі.

Відкрита картина потреб: які виклики для лікарів у роботі з ветеранами виявила програма

  • Всі навчальні заходи супроводжувалися анкетуванням учасників, на основі яких було зібрано актуальні потреби від медичних працівників.
  • Перш за все, лікарі потребують додаткового навчання з побудови діалогу між лікарем і пацієнтом, а також утримання ветеранів у лікувальних програмах.
  • Актуальним став запит на характеристики ветеранів з ЛГБТ-спільноти та розбудову партнерської мережі з організаціями, які надають послуги ЛГБТ.
  • Питання щодо жінок-ветеранок потребує особливої уваги: для них потрібно вибудовувати додаткові системи надання послуг, опираючись на анатомо-фізіологічні і психологічні особливості жінок.
  • Сімейним лікарям потрібна допомога у налагодженні комунікації з членами родини і близьким оточенням ветеранів. Оскільки ветеранам і ветеранкам потрібна підтримка, лікар має розуміти, в яких моментах він/вона може залучати рідних, побратимів і посестер ветеранів для того, щоб підтримати вибудуваний план лікування та уникнути його переривання.
  • Важливим компонентом є налагодження міжсекторальної співпраці, яка допоможе ефективно підтримувати і надавати комплексний пакет послуг ветеранам та ветеранкам.
  • Додаткової уваги потребує зона проходження комісії по отриманні інвалідності, пільг та інших соціальних послуг ветеранами та ветеранками.
  • На основі зібраної інформації планується пошук та залучення ресурсів для реалізії ініціатив по підтримці ветеранів та ветеранок, а також надавачів медичних та соціальних послуг.

Дистанційний формат, що об’єднує: 15 додаткових вебінарів для лікарів з усієї  України

Оскільки проєкт виконувався у трьох областях України, нами було ініційовано проведення  онлайн навчання, що дало можливість долучити спеціалістів з інших областей країни. Командою експертів проєкту було організовано та проведено серію вебінарів на актуальні медичні та психологічні теми по роботі з ветеранами та ветеранками. Всі охочі могли долучитися до участі, або подивитися вебінари у записі в зручний час. Всього було проведено 15 вебінарів, які розкрили питання надання медичної допомоги ветеранам та ветеранкам, психологічної підтримки лікарів та лікарок та включали сесії запитань-відповідей.

Матеріали вебінарів доступні за посиланням: aph.org.ua/uk/novyny/vidkrito-reyestratsiyu-na-onlajn-vebinariv-dlya-simejnih-likariv-po-roboti-z-uchasnikami-bojovih-dij/

Онлайн-курс “Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення» на платформі НСЗУ

Для забезпечення доступу більшої кількості медичних працівників до розробленої освітньої програми та з метою забезпечення сталості реалізації проєкту експертної командою проєкту був розроблений онлайн курс, проходження якого надає бали в системі безперервного розвитку медичних працівників. Курс оснований на методичних матеріалах IREX та розробках експертів проєкту, розміщений у вільному доступі на платформі НСЗУ. Курс може бути корисним для всіх спеціалістів, які дотичні до роботи з ветеранами. Станом на 21 січня на курс зареєстровано 6903 особи, з яких 4613 отримали сертифікати.

“Плануючи освітні заходи проєкту, ми чітко усвідомлювали необхідність створення спеціалізованого онлайн-курсу, відкритого для всіх медичних фахівців. Наша команда прагнула розробити освітній продукт, який би задовольнив нагальні потреби медиків, що щоденно надають послуги ветеранам. Україна живе в умовах жорстокої, затяжної війни, і кількість ветеранів лише зростає. Саме тому підвищення професійної підготовки лікарів первинної ланки у сфері роботи з ветеранами та ветеранками є надзвичайно актуальним. Я дуже вдячна партнерам із НСЗУ, які підтримали цю ініціативу та допомогли втілити її на освітній платформі НСЗУ у надзвичайно короткі терміни.”
Ірина Жарук, менеджерка проєкту

 

Курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення» має на меті створення сприятливих умов для якісного надання медичних послуг ветеранам лікарями первинної медичної допомоги.
Реєстрація на онлайн-курс: academy.nszu.gov.ua/login/index.php 

Програма курсу складається з трьох модулів, які допоможуть:

  • Надавати ефективну медичну допомогу ветеранам та ветеранкам.
  • Надавати психологічну підтримку.
  • Спілкуватися з пацієнтами, які пережили травматичні події.
  • Виявляти та лікувати приховані захворювання.
  • Лікувати травми та хвороби, пов’язані з бойовими діями.
  • Стати надійною опорою для своїх пацієнтів.

Цей курс призначений для лікарів первинної ланки/сімейних лікарів. Разом з тим, це універсальний матеріал, який буде корисним лікареві будь-якої спеціалізації, середньому медичному персоналу, керівникам медичних закладів, викладачам та студентам медичних навчальних закладів.

Що далі?..

Наразі ми розглядаємо можливість реалізації проєкту в інших областях України. І ця робота є дуже необхідною, бо ні лікарі, ні рідні не є достатньо підготовленими до ресоаціалізації та реінтеграції ветеранів та ветеранок. При цьому, лікарі впервинної ланки та родина, це ті люди, які одні з перших контактують з ветеранами та ветеранками по поверненню їх додому.  Фактично, це перша точка для опори ветеранів та ветеранок при  реінтеграції до цивільного життя. Важливо також пам’ятати, що кількість ветеранів та ветеранок буде тільки зростати.

Зараз, після пілотного етапу проєкту, ми також бачимо, що потрібно максимально зменшувати бар’єри для отримання медичних та соціальних послуг для цієї категорії українців. І саме наш проєкт, саме ця робота, направлена на зменшення бар’єрів, через покращення розуміння сімейних лікарів, як спілкуватися, як надавати медичні послуги, що потрібно, а що краще не говорити ветеранам. Важливим також є також розглянути різні можливості підтримки сімейних лікарів. Розбудова міжсекторальної співпраці дає дуже потужний результат. Потрібно розробити цей зв’язок для того, щоб кінцеві бенефіціари – ветерани та ветеранки – отримали максимально ефективний пакет соціальних і медичних послуг.

Всі тренінги фактично проводилися «під обстрілами», тому потрібно було шукати приміщення з укриттями. Тренерам доводилося працювати без світла і інтернету, у спеку. Я хочу подякувати всім експертам, які були залучені до реалізації проєкту за вашу колосальну віддачу, гнучке реагування і ефективну роботу в таких надскладних умовах!
Ірина Жарук

Під час реалізації цього проєкту у нас склалася дуже потужна команда, ми долучили нових партнерів: це були освітні медичні заклади, міцна співпраця з асоціаціями і медичними спілками, такими як ГС«Твій сімейний лікар» та ГО “Українська асоціація сімейної медицини”. Під час роботи, ми зрозуміли, що дуже важливо долучати військових психологів-ветеранів, які будуть провідниками і підтримувати нас на шляху надання послуг ветеранам та ветеранкам. Завдяки плідній спіправці та ефективному партнерству, цей проєкт і вийшов таким вдалим.

Більше
Поширити
Січень 02, 2025

Проєкт CoMPSS змінює життя наркозалежних жінок та пацієнток програм ЗПТ

В кінці грудня до Києва завітали представники Expertise France, Артур Ланглуа та Антуан Погоржельскі. Візит є важливим етапом проєкту CoMPSS, спрямованого на підтримку жінок із розладами, пов’язаними із вживанням опіоїдів, та пацієнток програм ЗПТ.
Проєкт CoMPSS стартував у квітні 2024 року, об’єднавши зусилля Альянсу громадського здоров’я та Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА». Завдяки фінансуванню Expertise France та підтримці L’Initiative вдалося створити інноваційні рішення для покращення медико-психосоціальної допомоги.
Основні результати роботи:
• Відкриття 5 кімнат «Матері та дитини» у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі та Кривому Розі, а також «Зеленої кімнати» з надання кризової комплексної допомоги людям, які вживають наркотики та постраждали від насильства.
• Понад 400 клієнтів отримали комплексну медичну, психосоціальну, юридичну, гуманітарну підтримку.
• Навчання для психологів, соціальних працівників та активістів, що охоплювали теми гендерного насильства, емоційного вигорання, мотиваційного консультування.
Під час візиту до оновленої кімнати «Матері та дитини» у Київській міській наркологічній клінічній лікарні «Соціотерапія» французькі донори оглянули приміщення та поспілкувалися з командою проєкту. Гості високо оцінили якість надання послуг.
Проєкт CoMPSS демонструє, як міжнародне партнерство та місцеві зусилля можуть змінювати життя найуразливіших груп населення, попри складні виклики, зокрема, у воєнний час.

Більше
Поширити