Січень 21, 2025

Результати, що говорять самі за себе: як сімейні лікарі оцінили новий навчальний курс для підтримки ветеранів

У серпні на платформі Академії НСЗУ відкрила онлайн-курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення», який був створений МБФ «Альянс громадського здоров’я» та підтриманий IREX.

Курс відразу викликав високий інтерес серед медичних фахівців: вже понад 6900 лікарів почали навчання, а за 6 місяців 4613 учасників успішно пройшли курс і отримали сертифікати. Згідно з анкетуванням, 84% з них рекомендують курс своїм колегам.

Проєкт, ініційований командою МБФ «Альянс громадського здоров’я» та підтриманий IREX, має на меті допомогти лікарям первинної ланки надавати якісну допомогу ветеранам. Особливу увагу приділено практичному досвіду, що враховує наслідки бойових травм та пов’язаних із війною захворювань у повсякденному житті ветеранів.

Ірина Жарук, менеджерка проєкту, зазначила, що завдяки фінансовій підтримці IREX вдалося розробити інноваційну та доступну для лікарів навчальну програму.

З-поміж ключових елементів програми — «Методичні рекомендації по роботі з ветеранами», створені експертами Альянсу та IREX на основі досвіду американських фахівців. Рекомендації спрямовані на підвищення обізнаності медиків щодо специфічних потреб ветеранів, що є новою категорією пацієнтів для українських лікарів. Навчальна програма розрахована на сімейних лікарів, керівників медичних установ, викладачів та студентів медичних вузів.

Ініціативу було випробувано в рамках трьох офлайн-тренінгів для 109 медичних працівників, серед яких особливою групою стали сімейні лікарі. Тренінги включали обговорення методичних рекомендацій, досвід роботи з ветеранами та можливість задати питання, що турбують лікарів у роботі з ветеранами та їхніми родинами. Важливим елементом навчання стало залучення до заходів самих ветеранів, що дало лікарям глибше розуміння особливостей комунікації та підтримки цієї групи пацієнтів.

Розуміння, підтримка, стійкість: як лікарі і ветерани спільно змінюють підхід до медичної підтримки ветеранів

Не дивлячись на те, що всі тренінги проводилися «під обстрілами» та з відключенням електроенергії, зацікавленість зі сторони лікарів у навчанні офлайн-формату була дуже високою. Ми отримали майже в 3 рази більше запитів на кожен тренінг, ніж мали фізичних місць.

Під час підготовки навчальних заходів ми прийняли рішення залучити до експертно-методичної групи ветеранів та психологів. Це дало можливість глибше пропрацьовати питання підтримки лікарів у побудові комунікації з ветеранами та ветеранками, позитивної взаємодії з такими пацієнтами, дало можливість краще зрозуміти проблеми та виклики при реінтеграції до цивільного життя. Саме цей компонент отримав дуже схвальні відгуки від учасників навчання. Сімейні лікарів, учасники навчання, надали позитивні відгуки про теми з пропрацювання портрета та потреб ветеранів та ветеранок, рекомендації щодо стилю спілкування з ними, учасники зазначили, що ці знання стануть у нагоді у їх подальшій роботі.

Відкрита картина потреб: які виклики для лікарів у роботі з ветеранами виявила програма

  • Всі навчальні заходи супроводжувалися анкетуванням учасників, на основі яких було зібрано актуальні потреби від медичних працівників.
  • Перш за все, лікарі потребують додаткового навчання з побудови діалогу між лікарем і пацієнтом, а також утримання ветеранів у лікувальних програмах.
  • Актуальним став запит на характеристики ветеранів з ЛГБТ-спільноти та розбудову партнерської мережі з організаціями, які надають послуги ЛГБТ.
  • Питання щодо жінок-ветеранок потребує особливої уваги: для них потрібно вибудовувати додаткові системи надання послуг, опираючись на анатомо-фізіологічні і психологічні особливості жінок.
  • Сімейним лікарям потрібна допомога у налагодженні комунікації з членами родини і близьким оточенням ветеранів. Оскільки ветеранам і ветеранкам потрібна підтримка, лікар має розуміти, в яких моментах він/вона може залучати рідних, побратимів і посестер ветеранів для того, щоб підтримати вибудуваний план лікування та уникнути його переривання.
  • Важливим компонентом є налагодження міжсекторальної співпраці, яка допоможе ефективно підтримувати і надавати комплексний пакет послуг ветеранам та ветеранкам.
  • Додаткової уваги потребує зона проходження комісії по отриманні інвалідності, пільг та інших соціальних послуг ветеранами та ветеранками.
  • На основі зібраної інформації планується пошук та залучення ресурсів для реалізії ініціатив по підтримці ветеранів та ветеранок, а також надавачів медичних та соціальних послуг.

Дистанційний формат, що об’єднує: 15 додаткових вебінарів для лікарів з усієї  України

Оскільки проєкт виконувався у трьох областях України, нами було ініційовано проведення  онлайн навчання, що дало можливість долучити спеціалістів з інших областей країни. Командою експертів проєкту було організовано та проведено серію вебінарів на актуальні медичні та психологічні теми по роботі з ветеранами та ветеранками. Всі охочі могли долучитися до участі, або подивитися вебінари у записі в зручний час. Всього було проведено 15 вебінарів, які розкрили питання надання медичної допомоги ветеранам та ветеранкам, психологічної підтримки лікарів та лікарок та включали сесії запитань-відповідей.

Матеріали вебінарів доступні за посиланням: aph.org.ua/uk/novyny/vidkrito-reyestratsiyu-na-onlajn-vebinariv-dlya-simejnih-likariv-po-roboti-z-uchasnikami-bojovih-dij/

Онлайн-курс “Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення» на платформі НСЗУ

Для забезпечення доступу більшої кількості медичних працівників до розробленої освітньої програми та з метою забезпечення сталості реалізації проєкту експертної командою проєкту був розроблений онлайн курс, проходження якого надає бали в системі безперервного розвитку медичних працівників. Курс оснований на методичних матеріалах IREX та розробках експертів проєкту, розміщений у вільному доступі на платформі НСЗУ. Курс може бути корисним для всіх спеціалістів, які дотичні до роботи з ветеранами. Станом на 21 січня на курс зареєстровано 6903 особи, з яких 4613 отримали сертифікати.

“Плануючи освітні заходи проєкту, ми чітко усвідомлювали необхідність створення спеціалізованого онлайн-курсу, відкритого для всіх медичних фахівців. Наша команда прагнула розробити освітній продукт, який би задовольнив нагальні потреби медиків, що щоденно надають послуги ветеранам. Україна живе в умовах жорстокої, затяжної війни, і кількість ветеранів лише зростає. Саме тому підвищення професійної підготовки лікарів первинної ланки у сфері роботи з ветеранами та ветеранками є надзвичайно актуальним. Я дуже вдячна партнерам із НСЗУ, які підтримали цю ініціативу та допомогли втілити її на освітній платформі НСЗУ у надзвичайно короткі терміни.”
Ірина Жарук, менеджерка проєкту

 

Курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення» має на меті створення сприятливих умов для якісного надання медичних послуг ветеранам лікарями первинної медичної допомоги.
Реєстрація на онлайн-курс: academy.nszu.gov.ua/login/index.php 

Програма курсу складається з трьох модулів, які допоможуть:

  • Надавати ефективну медичну допомогу ветеранам та ветеранкам.
  • Надавати психологічну підтримку.
  • Спілкуватися з пацієнтами, які пережили травматичні події.
  • Виявляти та лікувати приховані захворювання.
  • Лікувати травми та хвороби, пов’язані з бойовими діями.
  • Стати надійною опорою для своїх пацієнтів.

Цей курс призначений для лікарів первинної ланки/сімейних лікарів. Разом з тим, це універсальний матеріал, який буде корисним лікареві будь-якої спеціалізації, середньому медичному персоналу, керівникам медичних закладів, викладачам та студентам медичних навчальних закладів.

Що далі?..

Наразі ми розглядаємо можливість реалізації проєкту в інших областях України. І ця робота є дуже необхідною, бо ні лікарі, ні рідні не є достатньо підготовленими до ресоаціалізації та реінтеграції ветеранів та ветеранок. При цьому, лікарі впервинної ланки та родина, це ті люди, які одні з перших контактують з ветеранами та ветеранками по поверненню їх додому.  Фактично, це перша точка для опори ветеранів та ветеранок при  реінтеграції до цивільного життя. Важливо також пам’ятати, що кількість ветеранів та ветеранок буде тільки зростати.

Зараз, після пілотного етапу проєкту, ми також бачимо, що потрібно максимально зменшувати бар’єри для отримання медичних та соціальних послуг для цієї категорії українців. І саме наш проєкт, саме ця робота, направлена на зменшення бар’єрів, через покращення розуміння сімейних лікарів, як спілкуватися, як надавати медичні послуги, що потрібно, а що краще не говорити ветеранам. Важливим також є також розглянути різні можливості підтримки сімейних лікарів. Розбудова міжсекторальної співпраці дає дуже потужний результат. Потрібно розробити цей зв’язок для того, щоб кінцеві бенефіціари – ветерани та ветеранки – отримали максимально ефективний пакет соціальних і медичних послуг.

Всі тренінги фактично проводилися «під обстрілами», тому потрібно було шукати приміщення з укриттями. Тренерам доводилося працювати без світла і інтернету, у спеку. Я хочу подякувати всім експертам, які були залучені до реалізації проєкту за вашу колосальну віддачу, гнучке реагування і ефективну роботу в таких надскладних умовах!
Ірина Жарук

Під час реалізації цього проєкту у нас склалася дуже потужна команда, ми долучили нових партнерів: це були освітні медичні заклади, міцна співпраця з асоціаціями і медичними спілками, такими як ГС«Твій сімейний лікар» та ГО “Українська асоціація сімейної медицини”. Під час роботи, ми зрозуміли, що дуже важливо долучати військових психологів-ветеранів, які будуть провідниками і підтримувати нас на шляху надання послуг ветеранам та ветеранкам. Завдяки плідній спіправці та ефективному партнерству, цей проєкт і вийшов таким вдалим.

Більше
Поширити
Січень 02, 2025

Проєкт CoMPSS змінює життя наркозалежних жінок та пацієнток програм ЗПТ

В кінці грудня до Києва завітали представники Expertise France, Артур Ланглуа та Антуан Погоржельскі. Візит є важливим етапом проєкту CoMPSS, спрямованого на підтримку жінок із розладами, пов’язаними із вживанням опіоїдів, та пацієнток програм ЗПТ.
Проєкт CoMPSS стартував у квітні 2024 року, об’єднавши зусилля Альянсу громадського здоров’я та Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА». Завдяки фінансуванню Expertise France та підтримці L’Initiative вдалося створити інноваційні рішення для покращення медико-психосоціальної допомоги.
Основні результати роботи:
• Відкриття 5 кімнат «Матері та дитини» у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі та Кривому Розі, а також «Зеленої кімнати» з надання кризової комплексної допомоги людям, які вживають наркотики та постраждали від насильства.
• Понад 400 клієнтів отримали комплексну медичну, психосоціальну, юридичну, гуманітарну підтримку.
• Навчання для психологів, соціальних працівників та активістів, що охоплювали теми гендерного насильства, емоційного вигорання, мотиваційного консультування.
Під час візиту до оновленої кімнати «Матері та дитини» у Київській міській наркологічній клінічній лікарні «Соціотерапія» французькі донори оглянули приміщення та поспілкувалися з командою проєкту. Гості високо оцінили якість надання послуг.
Проєкт CoMPSS демонструє, як міжнародне партнерство та місцеві зусилля можуть змінювати життя найуразливіших груп населення, попри складні виклики, зокрема, у воєнний час.

Більше
Поширити
Грудень 23, 2024

Досягнення Альянсу громадського здоров’я у 2024 році

Підсумовуючи 2024 рік, ми з гордістю відзначаємо неймовірні результати, яких вдалося досягти разом.

Ми щиро дякуємо всім партнерам і донорам, представникам громадянського суспільства та спільнот, волонтерам, військовим, соціальним і медичним працівникам, медсестрам та лікарям, які невтомно працювали на місцях.

Більше
Поширити
Грудень 01, 2024

Протидія ВІЛ під час війни в Україні – переможемо разом!

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом Альянс громадського здоров’я випустив звіт, у якому підсумовано досягнення у протидії ВІЛ/СНІДу в Україні у 2024 році. Попри війну, Альянс виявив третину нових випадків ВІЛ, впровадив інноваційні методи профілактики, зокрема довготривалий PrEP, і забезпечив безперервність лікування ВІЛ. 

Також розширено мобільні клініки для надання медичних послуг у прифронтових зонах, надано гуманітарну допомогу ВПО та військовим, а також впроваджено цифрові рішення для підтримки пацієнтів. Альянс підтримує права вразливих груп та розвиває програми зменшення шкоди для людей, які вживають наркотики. 

Звіт:  World AIDS Day 2024 

Більше
Поширити
Листопад 19, 2024

1000 днів відтоді, як світ відкрив для себе українську мужність і стійкість

Від початку повномасштабного вторгнення Україна продемонструвала надзвичайну силу, протистоячи одній з найбільших армій світу. Незважаючи на величезні втрати, українці адаптувалися, захищалися та об’єдналися під час безперервних атак. Мільйони людей були змушені покинути свої домівки, ще мільйони стикаються з травмами та труднощами – але наша рішучість та надія не згасають.

Альянс громадського здоров’я був на передовій, надаючи гуманітарну допомогу понад 1 мільйону українців. Окрім охорони здоров’я, ми зосередилися на реагуванні на кризові ситуації, боротьбі з ВІЛ та туберкульозом, а також на допомозі постраждалим від війни. Щоб подолати руйнування інфраструктури охорони здоров’я у прифронтових районах, ми запустили мобільні медичні послуги, пропонуючи все – від сімейної медицини до стоматологічної допомоги. Ці досягнення стали можливими лише завдяки потужній міжнародній підтримці – дякуємо вам, донори та партнери!

Хоробрість України надихнула світову підтримку на озброєння її захисників, відбудову інфраструктури та забезпечення стабільності. Разом ми прагнемо справедливого миру та міцної безпеки.

Більше
Поширити
Листопад 11, 2024

Alliance for Public Health організував установчий тренінг із надання медичної допомоги щодо гепатиту С у громадах для Єгипту, Киргизстану та Нігерії

Проект «Інновації, залучення, натхнення: Профілактика гепатиту С шляхом зменшення шкоди під керівництвом спільнот» (HEPC III), який очолює консорціум “Frontline AIDS”, Альянс громадського здоров’я (APH) спільно з MENAHRA, проводить стартовий тренінг з 10 по 14 листопада 2024 року.

Це особливо хвилююче, оскільки цей тренінг передує дуже важливому втручанню – початку лікування гепатиту С із застосуванням спрощеного підходу для людей, які вживають ін’єкційні наркотики в умовах громади, дослідженню та втручанню в рамках проекту UNITAID, яке, як вважається, змінить відповіді на гепатит С у 3 країнах, де впроваджується проект. Оскільки ЛВІН є рушійною силою епідемії гепатиту С у світі (23% нових випадків пов’язані з внутрішньовенним вживанням наркотиків) і сильно постраждали від гепатиту С (за оцінками, близько 50% інфікованих у світі), проте менше половини з них коли-небудь проходили тестування на гепатит С і менше 5% отримували доступ до лікування, ми працюємо над дуже важливим заходом, спрямованим на подолання цієї прогалини в доступі до лікування для найбільш постраждалих груп населення.

Це стартовий тренінг, оскільки наступного місяця ми збираємося розпочати роботу в польових умовах. Софосбувір прибув до Киргизстану, після чого будуть проведені тести. Нігерія отримає ліки в грудні. Таким чином, ми знаходимося лише за крок до того, щоб охопити ЛВІН та розпочати інтервенції з лікування на рівні спільнот. Тому мультидисциплінарні команди координаторів, лікарів, соціальних працівників, дослідників працюють разом над плануванням майбутніх інтервенцій.

АГЗ радий поділитися досвідом України в реалізації програми лікування гепатиту С на рівні громад, в рамках якої лікування отримали 13 000 представників ключових груп населення по всій Україні. В рамках цього проекту ми розробляємо протокол дослідження, підтримуємо країни в його впровадженні, в тому числі шляхом проведення тренінгів, закупівлі препаратів та тестів для лікування гепатиту С.

Ця програма стала можливою завдяки баченню, амбіціям та партнерству Frontline AIDS, британської організації, учасником якої ми з гордістю є, і яка об’єднала нас у партнерство та консорціум для цього проекту.

Ми проводимо тренінг у Каїрі, Єгипет, не випадково. Єгипет отримав від ВООЗ статус «золотого рівня» на шляху до елімінації гепатиту С у 2023 році. Яким натхненням було почути від заступника міністра охорони здоров’я та народонаселення д-ра Мохаммада Хассані про неймовірну історію успіху громадського здоров’я, яку Єгипет продемонстрував світові, взявши під контроль епідемію гепатиту С!

Перегляньте основні моменти історії успіху у відео!

 

Більше
Поширити
Листопад 11, 2024

Результати, що говорять самі за себе: як сімейні лікарі оцінили новий курс для підтримки ветеранів

У серпні на платформі Академії НСЗУ відкрила онлайн-курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення», який був створений МБФ «Альянс громадського здоров’я» та підтриманий IREX.

Курс відразу викликав високий інтерес серед медичних фахівців: вже понад 3600 лікарів почали навчання, а до кінця жовтня 2150 учасників успішно пройшли курс і отримали сертифікати. Згідно з анкетуванням, 84% з них рекомендують курс своїм колегам.

Проєкт, ініційований командою МБФ «Альянс громадського здоров’я» та підтриманий IREX, має на меті допомогти лікарям первинної ланки надавати якісну допомогу ветеранам. Особливу увагу приділено практичному досвіду, що враховує наслідки бойових травм та пов’язаних із війною захворювань у повсякденному житті ветеранів. 

Ірина Жарук, менеджерка проєкту, зазначила, що завдяки фінансовій підтримці IREX вдалося розробити інноваційну та доступну для лікарів навчальну програму.

З-поміж ключових елементів програми — «Методичні рекомендації по роботі з ветеранами», створені експертами Альянсу та IREX на основі досвіду американських фахівців. Рекомендації спрямовані на підвищення обізнаності медиків щодо специфічних потреб ветеранів, що є новою категорією пацієнтів для українських лікарів. Навчальна програма розрахована на сімейних лікарів, керівників медичних установ, викладачів та студентів медичних вузів.

Ініціативу було випробувано в рамках трьох офлайн-тренінгів для 109 медичних працівників, серед яких особливою групою стали сімейні лікарі. Тренінги включали обговорення методичних рекомендацій, досвід роботи з ветеранами та можливість задати питання, що турбують лікарів у роботі з ветеранами та їхніми родинами. Важливим елементом навчання стало залучення до заходів самих ветеранів, що дало лікарям глибше розуміння особливостей комунікації та підтримки цієї групи пацієнтів.

Розуміння, підтримка, стійкість: як лікарі і ветерани спільно змінюють підхід до медичної підтримки ветеранів

Не дивлячись на те, що всі тренінги проводилися «під обстрілами» та з відключенням електроенергії, зацікавленість зі сторони лікарів у навчанні офлайн-формату була дуже високою. Ми отримали майже в 3 рази більше запитів на кожен тренінг, ніж мали фізичних місць. 

Під час підготовки навчальних заходів ми прийняли рішення залучити до експертно-методичної групи ветеранів та психологів. Це дало можливість глибше пропрацьовати питання підтримки лікарів у побудові комунікації з ветеранами та ветеранками, позитивної взаємодії з такими пацієнтами, дало можливість краще зрозуміти проблеми та виклики при реінтеграції до цивільного життя. Саме цей компонент отримав дуже схвальні відгуки від учасників навчання. Сімейні лікарів, учасники навчання, надали позитивні відгуки про теми з пропрацювання портрета та потреб ветеранів та ветеранок, рекомендації щодо стилю спілкування з ними, учасники зазначили, що ці знання стануть у нагоді у їх подальшій роботі.

Відкрита картина потреб: які виклики для лікарів у роботі з ветеранами виявила програма

Всі навчальні заходи супроводжувалися анкетуванням учасників, на основі яких було зібрано актуальні потреби від медичних працівників. 

  • Перш за все, лікарі потребують додаткового навчання з побудови діалогу між лікарем і пацієнтом, а також утримання ветеранів у лікувальних програмах. 
  • Актуальним став запит на характеристики ветеранів з ЛГБТ-спільноти та розбудову партнерської мережі з організаціями, які надають послуги ЛГБТ. 
  • Питання щодо жінок-ветеранок потребує особливої уваги: для них потрібно вибудовувати додаткові системи надання послуг, опираючись на анатомо-фізіологічні і психологічні особливості жінок. 
  • Сімейним лікарям потрібна допомога у налагодженні комунікації з членами родини і близьким оточенням ветеранів. Оскільки ветеранам і ветеранкам потрібна підтримка, лікар має розуміти, в яких моментах він/вона може залучати рідних, побратимів і посестер ветеранів для того, щоб підтримати вибудуваний план лікування та уникнути його переривання. 
  • Важливим компонентом є налагодження міжсекторальної співпраці, яка допоможе ефективно підтримувати і надавати комплексний пакет послуг ветеранам та ветеранкам. 
  • Додаткової уваги потребує зона проходження комісії по отриманні інвалідності, пільг та інших соціальних послуг ветеранами та ветеранками. 

На основі зібраної інформації планується пошук та залучення ресурсів для реалізії ініціатив по підтримці ветеранів та ветеранок, а також надавачів медичних та соціальних послуг.

Дистанційний формат, що об’єднує: 15 додаткових вебінарів для лікарів з усієї  України

Оскільки проєкт виконувався у трьох областях України, нами було ініційовано проведення  онлайн навчання, що дало можливість долучити спеціалістів з інших областей країни. Командою експертів проєкту було організовано та проведено серію вебінарів на актуальні медичні та психологічні теми по роботі з ветеранами та ветеранками. Всі охочі могли долучитися до участі, або подивитися вебінари у записі в зручний час. Всього було проведено 15 вебінарів, які розкрили питання надання медичної допомоги ветеранам та ветеранкам, психологічної підтримки лікарів та лікарок та включали сесії запитань-відповідей.

Онлайн-курс “Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення» на платформі НСЗУ

Для забезпечення доступу більшої кількості медичних працівників до розробленої освітньої програми та з метою забезпечення сталості реалізації проєкту експертної командою проєкту був розроблений онлайн курс, проходження якого надає бали в системі безперервного розвитку медичних працівників. Курс оснований на методичних матеріалах IREX та розробках експертів проєкту, розміщений у вільному доступі на платформі НСЗУ. Курс може бути корисним для всіх спеціалістів, які дотичні до роботи з ветеранами. Станом на вересень 2024 курс вже пройшли понад 2500 осіб.

“Плануючи освітні заходи проєкту, ми чітко усвідомлювали необхідність створення спеціалізованого онлайн-курсу, відкритого для всіх медичних фахівців. Наша команда прагнула розробити освітній продукт, який би задовольнив нагальні потреби медиків, що щоденно надають послуги ветеранам. Україна живе в умовах жорстокої, затяжної війни, і кількість ветеранів лише зростає. Саме тому підвищення професійної підготовки лікарів первинної ланки у сфері роботи з ветеранами та ветеранками є надзвичайно актуальним. Я дуже вдячна партнерам із НСЗУ, які підтримали цю ініціативу та допомогли втілити її на освітній платформі НСЗУ у надзвичайно короткі терміни.” 

Ірина Жарук, менеджерка проєкту

Курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення»

Курс «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення» має на меті створення сприятливих умов для якісного надання медичних послуг ветеранам лікарями первинної медичної допомоги. 

 

Програма курсу складається з трьох модулів, які допоможуть:

  • Надавати ефективну медичну допомогу ветеранам та ветеранкам.
  • Надавати психологічну підтримку.
  • Спілкуватися з пацієнтами, які пережили травматичні події.
  • Виявляти та лікувати приховані захворювання.
  • Лікувати травми та хвороби, пов’язані з бойовими діями.
  • Стати надійною опорою для своїх пацієнтів.

Цей курс призначений для лікарів первинної ланки/сімейних лікарів. Разом з тим, це універсальний матеріал, який буде корисним лікареві будь-якої спеціалізації, середньому медичному персоналу, керівникам медичних закладів, викладачам та студентам медичних навчальних закладів.

Що далі?..

Наразі ми розглядаємо можливість реалізації проєкту в інших областях України. І ця робота є дуже необхідною, бо ні лікарі, ні рідні не є достатньо підготовленими до ресоаціалізації та реінтеграції ветеранів та ветеранок. При цьому, лікарі впервинної ланки та родина, це ті люди, які одні з перших контактують з ветеранами та ветеранками по поверненню їх додому.  Фактично, це перша точка для опори ветеранів та ветеранок при  реінтеграції до цивільного життя. Важливо також пам’ятати, що кількість ветеранів та ветеранок буде тільки зростати.

Зараз, після пілотного етапу проєкту, ми також бачимо, що потрібно максимально зменшувати бар’єри для отримання медичних та соціальних послуг для цієї категорії українців. І саме наш проєкт, саме ця робота, направлена на зменшення бар’єрів, через покращення розуміння сімейних лікарів, як спілкуватися, як надавати медичні послуги, що потрібно, а що краще не говорити ветеранам. Важливим також є також розглянути різні можливості підтримки сімейних лікарів. Розбудова міжсекторальної співпраці дає дуже потужний результат. Потрібно розробити цей зв’язок для того, щоб кінцеві бенефіціари – ветерани та ветеранки – отримали максимально ефективний пакет соціальних і медичних послуг.

“Всі тренінги фактично проводилися «під обстрілами», тому потрібно було шукати приміщення з укриттями. Тренерам доводилося працювати без світла і інтернету, у спеку. Я хочу подякувати всім експертам, які були залучені до реалізації проєкту за вашу колосальну віддачу, гнучке реагування і ефективну роботу в таких надскладних умовах!”

Ірина Жарук

Під час реалізації цього проєкту у нас склалася дуже потужна команда, ми долучили нових партнерів: це були освітні медичні заклади, міцна співпраця з асоціаціями і медичними спілками, такими як ГС«Твій сімейний лікар» та ГО “Українська асоціація сімейної медицини”. Під час роботи, ми зрозуміли, що дуже важливо долучати військових психологів-ветеранів, які будуть провідниками і підтримувати нас на шляху надання послуг ветеранам та ветеранкам. Завдяки плідній спіправці та ефективному партнерству, цей проєкт і вийшов таким вдалим.

Більше
Поширити
Жовтень 29, 2024

Доступ до діагностики туберкульозу в складнодоступних районах через інтегровані мобільні медичні послуги

GeneXpert на колесах: революція в діагностиці туберкульозу в умовах війни

24-25 жовтня 2024 року на конференції TB ACROSS в Осло Анна Коробчук, керівниця відділу програм «Мобільне здоровʼя» Альянсу громадського здоров’я, розповіла про проєкт “Мобільні клініки” (МТР), мета якого — надання доступу до медичних послуг в прифронтових сільських громадах України, що постраждали внаслідок повномасштабної війни.

“MTP — це про людей: тих, хто залишається на передовій, надає послуги в мобільних клініках, працює в медичних закладах та підтримує проєкт. Кожен є важливим!” –  сказала Анна Коробчук.

Проблематика прифронтових територій

Прифронтові сільські території стикаються з численними викликами: руйнування медичної інфраструктури, брак медичного персоналу, обмежений доступ до транспорту, аптек та лікарів, які були змушені стати внутрішньо переміщеними особами. У таких громадах багато місцевих жителів з низькими доходами, що обмежує їхню здатність звертатися за медичною допомогою. Низький рівень медичних знань і традиційні методи самолікування тільки погіршують ситуацію.

Серед основних ризиків — переповнені житлові приміщення через велику кількість ВПО, а також недостатня вентиляція у підвалах та укриттях, що стає сприятливим середовищем для поширення туберкульозу.

Відповідь Альянсу: мобільні клініки

У відповідь на ці виклики, з грудня 2022 року Альянс громадського здоров’я впровадив проєкт MTP у таких регіонах, як Харківська, Херсонська, Миколаївська, Донецька, Дніпропетровська та Запорізька області. Завдяки сучасному обладнанню та автономним мобільним клінікам, МТР забезпечують повний спектр медичних послуг — від первинної допомоги та діагностики до спеціалізованого скринінгу туберкульозу за допомогою GeneXpert і портативного рентгену.

Модель роботи мобільних клінік

Кожна мобільна клініка оснащена автономним живленням та обладнанням для проведення базових діагностичних тестів. Лікарі надають консультації з різних медичних питань, а лабораторії здійснюють аналізи на ВІЛ, гепатит, сифіліс та COVID. У випадку підозри на туберкульоз, пацієнти можуть пройти скринінг безпосередньо у мобільній клініці, що значно скорочує час очікування результатів.

Команди, до складу яких входять координатори, водії, лікарі та медичні сестри, тісно співпрацюють із місцевими органами влади та військовими адміністраціями для визначення тих громад, які найбільше потребують медичних послуг. Кожна поїздка триває шість днів, забезпечуючи безперервний доступ до медичної допомоги.

Уроки, отримані з роботи MTP

Проєкт МТР показав, що чітке планування та співпраця з місцевими закладами первинної медичної санітарної допомоги (ЦПМСД) є критичними для забезпечення безперервного доступу за до медичних послуг. Використання штучного інтелекту для аналізу рентгенівських знімків прискорює діагностику, а портативні діагностичні прилади розширюють охоплення навіть у віддалених сільських районах. Інтеграція декількох медичних послуг у межах однієї мобільної клініки допомагає знизити стигму навколо тестування на ВІЛ та туберкульоз.

Проєкт “Мобільні лікувальні пункти” Альянсу громадського здоров’я став важливою відповіддю на виклики війни, забезпечуючи доступ до високоякісної медичної допомоги у деокупованих та прифронтових населених пунктах. Завдяки цьому проєкту сотні людей отримують своєчасну діагностику, консультації та необхідне лікування, зберігаючи своє здоров’я навіть у найважчих умовах.

Додатково:

Мобільні клініки: на варті здоров’я дітей прифронтових територій України

 

 

 

 

Більше
Поширити
Жовтень 14, 2024

Глобальна конференція Fast-Track Cities 2024: 10 років лідерства міст у боротьбі зі СНІДом та внесок країн СЄЦА у досягненні цілей 95-95-95

З 13 по 15 жовтня в Maison de la Mutualité, Париж, проходить глобальна конференція Fast-Track Cities 2024, присвячена 10-й річниці запуску ініціативи Fast-Track Cities, яка стартувала у 2014 році у Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Захід, організований за підтримки мера Парижа, об’єднує понад 550 міст під темою «Рівність у дії», щоб обговорити досягнення у боротьбі з ВІЛ, туберкульозом та гепатитом, а також зосередитися на подальшому просуванні досягнень у сфері охорони здоров’я з метою досягнення цілей сталого розвитку до 2030 року.

Делегація країн Східної Європи та Центральної Азії також бере участь у цьогорічній конференції. До її складу входять представники Таджикистану, України та Чорногорії.

Тема конференції цього року сфокусована на питаннях забезпечення справедливості у доступі до медичних послуг та покращенні результатів боротьби з ВІЛ для всіх верств населення. Особлива увага приділяється обміну передовим досвідом щодо прискорення реагування на виклики міського здоров’я та пошуку нових підходів для впровадження комплексних заходів у боротьбі з епідеміями.

У рамках панельної дискусії «Рівність у дії: справедливість у сфері охорони здоров’я через спільну відповідальність» виступила

Тетяна Дешко, директорка Департаменту міжнародних програм Альянсу громадського здоров’я. Вона підкреслила важливість партнерства між державою та громадянським суспільством і зазначила наступне:

«Знаково, що 10-та річниця Fast-Track Cities відзначається у Парижі — місті, яке дало глобальний поштовх солідарності міст у боротьбі зі СНІДом. Під час пандемії COVID-19 Париж запропонував модель “15-хвилинного міста” для доступності ключових послуг. А сьогодні, приймаючи Паралімпійські ігри, місто демонструє, як інклюзивність може стати нормою у повсякденному житті», — зазначила Дешко.

10 років Fast-Track Cities у регіоні СЄЦА: у 34 містах виділено 10 млн доларів

Один із ключових успіхів Fast-Track Cities у регіоні Східної Європи та Центральної Азії — об’єднання 34 міст із 13 країн для боротьби з епідеміями ВІЛ та туберкульозу. З 2017 року муніципальна влад цих міст виділили 10 млн доларів на реалізацію міських програм охорони здоров’я та впровадження інноваційних підходів.

«Регіональне партнерство міст стало надійною підтримкою під час військової агресії Росії проти України. Завдяки нашим партнерам ми оперативно створили консультативний сервіс HelpNOW для пацієнтів-мігрантів, щоб допомогти їм отримати лікування на нових місцях проживання. Солідарність міст, як Кишинів у Молдові, була вирішальною для мільйонів українських мігрантів», — додала Тетяна Дешко.

У складі делегації країн Східної Європи та Центральної Азії на конференції — представники Таджикистану, України та Чорногорії, активісти та урядовці.

Серед ключових спікерів конференції — Геннадій Труханов, мер Одеси, який акцентував на важливості інтеграції міжнародних практик та об’єднаних зусиль для досягнення успіхів у боротьбі зі СНІДом.

«Ми підписали Паризьку декларацію та декларацію STOP TB у 2017 році, що стало величезним кроком до розбудови здорового громадянського суспільства. Завдяки збільшенню фінансування та співпраці всіх зацікавлених сторін, сьогодні 98% людей, які живуть з ВІЛ в Одесі, знають про свій статус, 96% отримують лікування, а 96% мають невизначене вірусне навантаження. Це результат нашої спільної роботи», — наголосив Труханов.

«Ми можемо побудувати дороги, десятки шкіл або лікарень. Але який сенс у цьому, якщо ніхто ними не користуватиметься? Тому ми повинні об’єднати зусилля навколо головних цінностей: життя та здоров’я людини».

Саня Сисович, програмна директорка CAZAS і координаторка проєкту SоS 2.0 у Чорногорії зазначила: “Спільна реалізація проєкту SоS 2.0 разом із муніципалітетом дозволила досягти значних успіхів у впровадженні інноваційних підходів для задоволення потреб ключових груп і профілактики ВІЛ. Відкриття Будинку здоров’я стало справжнім проривом. Цей унікальний заклад, створений у партнерстві з реалізаторами регіонального проєкту та громадськими організаціями, що спеціалізуються на питаннях ВІЛ, став центром надання комплексної допомоги. Управління Будинком здоров’я здійснює муніципалітет. Завдяки цьому партнерству вдалося створити послугу, яка щороку надає сотні консультацій, проводить громадські тестування та сприяє розробці більш інклюзивних місцевих політик у сфері ВІЛ.».

Більше
Поширити
Жовтень 03, 2024

ІТ-інновації для охорони здоров’я: використання DHIS2 у боротьбі з епідеміями в Східній Європі та Центральній Азії

19-20 вересня в Самарканді відбулася регіональна робоча нарада з питань готовності до пандемії, міграції та охорони здоров’я: Інновації та адаптація грантів Глобального фонду до міграційних реалій у Східній Європі та Центральній Азії (СЄЦА)».

Окремою темою зустрічі стало обговорення інновацій та технічних рішень для збору, аналізу та використання даних в регіоні.

Тетяна Салюк, спеціалістка з громадського здоров’я та МіО Глобального фонду зазначила під час обговорення, що ефективне управління наявними інструментами моніторингу та оцінки залишається наскрізною проблемою в регіоні.

Вона відмітила, що в регіоні СЄЦА побудовано потужну систему збору даних, і якість цих даних постійно зростає. Однак, коли мова йде про використання даних для покращення охоплення та якості послуг, тут спостерігається систематичний збій. Використання даних потребує більш розвинених аналітичних та комунікаційних навичок. Новітні технології збору даних із застосуванням штучного інтелекту, соціальних мереж, а також інтеграція даних з різних джерел можуть суттєво покращити як безпосередньо аналітику та управління рішеннями, так і комунікацію цих рішень — як у вигляді пропозиції послуг для специфічних груп населення, так і для розробки стратегій реагування на епідемії та виклики у сфері громадського здоров’я.

Олександр Маруняк, старший менеджер ІТ-проєктів Альянсу громадського здоров’я (Альянс), представив інноваційну систему збору, зберігання та аналізу даних на базі платформи DHIS2. Ця система, розроблена Альянсом на базі DHIS2, вже впроваджується в Киргизстані та Таджикистані для покращення моніторингу та надання послуг людям, які живуть із ВІЛ, та представникам ключових спільнот.

“Альянс громадського здоров’я задає новий стандарт у сфері охорони здоров’я Східної Європи та Центральної Азії. Впроваджуючи DHIS2 та штучний інтелект, ми не лише полегшуємо роботу фахівців, а й створюємо можливості для прогнозування та попередження епідемій!” — наголосив Олександр Маруняк, старший менеджер ІТ-проєктів в Альянсі громадського здоров’я.

Зустріч у Самарканді була присвячена питанням міграції та охорони здоров’я, що є особливо актуальними в умовах глобальної мобільності населення. У своїй презентації пан Маруняк наголосив на викликах, пов’язаних із міграцією, та акцентував увагу на можливостях розширення функціоналу DHIS2 для відстеження послуг, наданих мігрантам, зокрема трудовим мігрантам та ЛЖВ, які знаходяться за кордоном. Планується інтеграція нових індикаторів для моніторингу таких послуг, як доставка антиретровірусної терапії (АРТ) для ЛЖВ, які перебувають за межами країни, та підтримка їх доступу до медичних послуг. Це дозволить забезпечити належну медичну допомогу незалежно від місця перебування пацієнта.

Олександр зазначив: “Нам необхідно створювати ІТ-рішення, які роблять наше життя як постачальників послуг простішим — заощадять нам гроші, час, енергію та зроблять нашу взаємодію з даними більш ефективною від етапу збору до представлення та розповсюдження, беручи до уваги конкретні потреби, контексти та реалії спільнот, для яких ми працюємо”.

DHIS2 є однією з найпоширеніших платформ для управління даними у сфері охорони здоров’я, що використовується у понад 70 країнах. Ця система значно полегшує моніторинг послуг у сфері профілактики ВІЛ, планування та оцінки заходів у галузі охорони здоров’я. Презентація вцілому була зосереджена на можливостях та викликах впровадження DHIS2 для моніторингу цих послуг, а також на використанні мобільних додатків для підвищення ефективності інтервенцій.

Ключові можливості та переваги DHIS2:

 

  • Покращений збір та аналіз даних: Система значно спрощує процес збору даних для виконавців грантів Глобального фонду, включаючи організації громадського здоров’я та державні установи. Це сприяє покращенню якості інформації та полегшує доступ до неї.
  • Контроль якості інформації: DHIS2 стандартизує підхід до збору даних, що дозволяє уникнути помилок та неточностей. Це важливо для точного моніторингу та оцінки ефективності заходів.
  • Мобільний додаток: Важливою особливістю системи є мобільний додаток для Android, який працює в офлайн-режимі. Це дозволяє користувачам отримувати доступ до даних навіть у віддалених районах і фіксувати надані послуги.
  • Інтеграція з іншими системами: DHIS2 підтримує інтеграцію з різними джерелами даних, включаючи вендингові машини для профілактики ВІЛ, та регіональні дашборди, що дозволяє автоматизувати збір та обробку інформації.

 

Шляхи вдосконалення системи: Одним із перспективних напрямків розвитку DHIS2 є інтеграція штучного інтелекту (AI) для прогнозування нових випадків ВІЛ, аналізу ризиків інфікування та оцінки прихильності до профілактичних заходів. Це дасть можливість більш ефективно планувати профілактичні заходи та адаптувати їх до потреб на національному та регіональному рівнях.

Загалом, адаптація DHIS2 до потреб країн Центральної Азії є важливим кроком у покращенні якості надання медичних послуг та боротьбі з епідеміями у регіоні. Олександр Маруняк представив високий потенціал цифрових інструментів для підвищення ефективності охорони здоров’я, особливо в умовах глобальних викликів, таких як мобільність населення та поширення епідемій.

 

Більше
Поширити