У 2025 році стартував новий трирічний регіональний проєкт «#iSoS: Розширення можливостей та інновації» з бюджетом у 5,5 мільйона доларів. Проєкт спрямований на зміцнення систем охорони здоров’я у Східній Європі та Центральній Азії (СЄЦА) для протидії епідемії ВІЛ/СНІДу та пов’язаним проблемам.

Проєкт являє собою консорціум партнерських організацій під керівництвом Альянсу громадського здоров’я за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Партнерство консорціуму включає такі організації, як БО «100% Життя», Центральноазіатська асоціація людей, які живуть з ВІЛ, SEE RCN, Європейське бюро ВООЗ, EHRA, ECOM, SEH, ENPUD, Регіональна експертна група зі здоров’я мігрантів та ECECACD. Ці партнери об’єднують свої регіональні мережі та експертизу для ефективного вирішення викликів, пов’язаних із ВІЛ/СНІДом у регіоні.


Регіон СЄЦА є одним із трьох регіонів у світі, де епідемія ВІЛ продовжує зростати. Ця тенденція насамперед зумовлена недостатнім охопленням програм профілактики серед ключових груп населення, включно з людьми, які вживають ін’єкційні наркотики, і чоловіками, які мають секс із чоловіками (ЧСЧ). Критичні прогалини включають обмежений доступ до замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), яка або залишається недоступною, або вкрай обмеженою у фінансуванні, або низької якості, а також мінімальне застосування доконтактної профілактики (ДКП). Крім того, низький рівень тестування на ВІЛ та охоплення антиретровірусною терапією (АРТ) погіршують ситуацію: тільки 59% людей, які живуть із ВІЛ (ЛЖВ), знають про свій статус, і лише 50% отримують АРТ. Каральне законодавство також створює значні бар’єри: у семи країнах регіону кримінально переслідується зберігання невеликої кількості наркотиків для особистого вживання, при цьому агресивні поліцейські заходи, стигма і дискримінація ключових груп населення залишаються повсюдними. Крім того, має місце дефіцит фінансування програм з ВІЛ у розмірі 54% для досягнення цілей 2025 року, внаслідок недостатнього виділення коштів національних бюджетів. Безліч взаємопов’язаних криз продовжують ставити під загрозу досягнутий прогрес регіону в боротьбі з ВІЛ/СНІДом. Ці критичні прогалини були враховані при розробці програмних інтервенцій, викладених у цьому проєкті на 2025-27.

Проєкт #iSoS спрямований на створення стійких і ефективних систем охорони здоров’я для боротьби з ВІЛ у чотирьох країнах: Грузія, Казахстан, Молдова та Таджикистан, а також у субрегіоні Південно-Східної Європи (ПСПЄ). Цілі проєкту включають збільшення охоплення профілактикою ВІЛ серед ключових груп населення, усунення бар’єрів у сфері прав людини для отримання пов’язаних з ВІЛ послуг і зміцнення систем охорони здоров’я для забезпечення стійкого контролю епідемії.

ОСНОВНІ ЦІЛІ ПРОЕКТУ:

1. Збільшення доступу до послуг профілактики ВІЛ серед ключових груп населення:
Проєкт спрямований на диверсифікацію та розширення моделей надання ДКП, включно зі зміцненням механізмів надання послуг на базі спільнот, через аптеки та онлайн. Моніторинг силами спільнот (CLM) допоможе поліпшити якість обслуговування, а впровадження інноваційних підходів, таких, як довготривала ДКП на основі ін’єкційних препаратів, повинно збільшити охоплення ДКП на 20% в рамках проєкту.

2. Видалення бар’єрів у сфері прав людини у сфері пов’язаних з ВІЛ послуг:
Проєкт сприятиме поліпшенню доступу до послуг зі зменшення шкоди, зокрема, до замісної підтримуючої терапії (ЗПТ), через адвокацію, правові реформи та високий рівень політичного залучення. Це включає в себе подачу тіньових звітів до органів ЄС та ООН і співпрацю з Комісією з наркополітики в регіоні СЄЦА для просування реформ політики у сфері наркотиків. Ключові зусилля також будуть спрямовані на моніторинг порушень прав людини, що стосуються ЛГБТ-людей і людей, які вживають ін’єкційні наркотики, стратегічне судочинство і поліпшення правового середовища для представників ключових груп населення. Додаткові заходи включають розробку механізмів віддаленої реєстрації послуг для мігрантів, інтеграцію ґендерно-чутливих підходів і надання юридичної підтримки та реагування на виклики криз і турбулентностей на програми зменшення шкоди в умовах надзвичайних ситуацій.

3. Зміцнення систем охорони здоров’я та залучення стійких інвестицій:
Проєкт проводитиме адвокацію з метою збільшення національного фінансування програм ВІЛ, особливо в регіоні ПІВДЕН, підкреслюючи економічну ефективність раннього реагування. НУО отримають технічну підтримку для розроблення стійких стратегій фінансування, а Молдова і Таджикистан працюватимуть над інтеграцією послуг з ВІЛ і туберкульозу в плани медичного страхування. У Молдові, Таджикистані, Казахстані та Грузії буде реалізовано систему стійкості в галузі охорони здоров’я, включно з питаннями кібербезпеки. Для підвищення ефективності проєкт впровадить сім цифрових рішень, які поліпшать збір даних, ухвалення рішень і доступ до послуг, забезпечивши найкращі результати для здоров’я в регіоні.

Андреас Тамберг,
портфоліо-менеджер Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, наголосив на унікальності та потенціалі проєкту: «Регіональний грант iSoS використовує ресурси та досвід регіону для досягнення результатів там, де зусиль національних програм недостатньо. Ця співпраця дає змогу країнам ефективно впроваджувати найкращі практики та рішення, а також максимально результативно використовувати обмежені ресурси».

 

Андрій Клепіков,
виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я, підкреслив важливість партнерства:
«Цей проєкт є результатом безпрецедентного партнерства в регіоні СЄЦА, що об’єднує провідні регіональні та національні спільноти, державні структури, технічні агентства та громадянське суспільство як на регіональному, так і на національному рівнях. Це величезний потенціал експертизи СЄЦА, який, завдяки спільній роботі та інтеграції нових технологій, дає змогу створювати інноваційні та стійкі рішення у сфері охорони здоров’я».

 

Сергій Пилипович,
директор регіонального проєкту iSoS, наголосив на важливості інновацій: «Створення стійких систем охорони здоров’я в регіоні СЄЦА вимагає впровадження інноваційних рішень. Цифровізація є ключовим елементом нашого підходу, оскільки вона дає змогу розширювати охоплення, підвищувати якість надання послуг і знижувати витрати. Серед ключових інновацій – система управління базами даних DHIS2 і TWIIN, цифровий соціальний працівник на основі штучного інтелекту, доступний цілодобово на сайті twiin.aph.org.ua. TWIIN можна використовувати з будь-якого пристрою, і він надає експертні рекомендації з питань ВІЛ, туберкульозу, залежностей і психічного здоров’я. Інтегруючи такі інструменти, як DHIS2 і TWIIN, ми прагнемо підвищити ефективність, доступність і стійкість медичних послуг, зміцнюючи їхню здатність справлятися з майбутніми кризами».

 

Д-р В’ячеслав Граньков,
Європейське регіональне бюро ВООЗ, наголосив на важливості інновацій у профілактиці ВІЛ: «Головний пріоритет ВООЗ у проєкті #iSoS – це технічна підтримка національних і регіональних партнерів для подальшого розширення і демедикалізації ДКП ВІЛ, включно з впровадженням інноваційних моделей надання послуг і підготовкою до надання довготривалої ДКП на основі ін’єкційних препаратів. Ми живемо у світі профілактики ВІЛ, що швидко змінюється, і я думаю, що щорічний профілактичний укол може стати реальністю вже дуже скоро! Тим часом, спільно з партнерами проєкту, нам потрібно впровадити рекомендації ВООЗ щодо різноманітних варіантів ДКП для тих, хто потребує цієї послуги».

 

Дамір Лалічич,
Партнерство в галузі охорони здоров’я, наголосив на цілях проєкту для субрегіону ЮВЕ: «Наша мета на найближчі три роки – розширити доступ до профілактики ВІЛ, особливо ДКП, зміцнити моніторинг силами спільнот, і забезпечити стале внутрішнє фінансування для пов’язаних з ВІЛ послуг. Ми націлені на усунення бар’єрів у сфері прав людини, поліпшення юридичної допомоги та інтеграцію цифрових рішень у систему надання послуг. Через стратегічну адвокацію, партнерства і засновані на доказах підходи ми прагнемо поліпшити каскад догляду при ВІЛ і зміцнити довгострокову стійкість національних відповідей на ВІЛ в регіоні СЄЦА».

 

Катерина Рижкова-Себелева,
Хаб соціальної рівності (SEH), розповіла про ініціативи проєкту зі зміцнення систем охорони здоров’я: «Протягом наступних трьох років SEH зосередиться на зміцненні систем охорони здоров’я в регіоні СЄЦА. Ми інтегруємо ключові послуги лікування ВІЛ і туберкульозу в стандартні пакети медичного страхування в Молдові та Таджикистані, а також посилимо систему охорони здоров’я в пенітенціарних установах Молдови. Крім того, ми розширимо підтримку психічного здоров’я в Молдові, Таджикистані та Грузії. Наші зусилля також будуть спрямовані на впровадження надійних стратегій забезпечення безперебійної роботи, використовуючи сучасні заходи кібербезпеки, щоб гарантувати захист інфраструктури охорони здоров’я та надання високоякісних і ефективних послуг з лікування ВІЛ і туберкульозу по всьому регіону».

 

Ганна Довбах,
Євразійська асоціація зменшення шкоди (EHRA), поділилася своєю думкою про важливість прав людини та залучення спільнот: «Не дивлячись на вкрай складні часи для прав людини, громадських організацій та відповідей на ВІЛ та ВГС для ключових груп населення, ми залишаємося стійкими та єдиними. Запуск нової стадії нашого спільного регіонального проєкту, навіть з обмеженим фінансуванням, є свідченням нашої рішучості. Для EHRA ця ініціатива особливо важлива, оскільки вона протидіє тривожним тенденціям криміналізації ключових груп і звуження простору для громадянського суспільства. Хоча бюджет обмежений, продовження проєкту в умовах гострої фінансової кризи – це важливий знак надії та солідарності».

 

Стела Бівол,
Європейське регіональне бюро ВООЗ: «У ці часи перманентної кризи та нескінченних викликів у Європейському регіоні ВООЗ подальша підтримка Глобального фонду регіональних пріоритетів СЄЦА є рятівним кругом. Ця важлива підтримка сприятиме поширенню рекомендованих ВООЗ підходів до профілактики та тестування на ВІЛ, а також забезпечить доступ до критично важливої стратегічної інформації. Це гарантує, що програми для ключових груп населення будуть в центрі уваги регіональних зусиль з подолання епідемії СНІДу».

 

Данило Кашницький,
Регіональна експертна група зі здоров’я мігрантів для Євразії: «Якщо вбудувати турботу про мігрантів у загальну концепцію персоналізованої медицини, ми зможемо краще враховувати їхні специфічні потреби та забезпечити рівний доступ до якісних медичних послуг, заснований на довірі. Сьогодні жодна європейська країна не справляється з інтеграцією мігрантів у систему охорони здоров’я належним чином – у нас дуже багато роботи, оскільки життя мігрантів важливі. У рамках проєкту #iSoS ми розробимо і впровадимо нові транснаціональні рішення для міжнародних мігрантів у Грузії, Молдові та Казахстані, щоб зробити послуги з ВІЛ доступними для людей, які живуть із ВІЛ серед мігрантів. Життя мігрантів важливе!»

Проєкт #iSoS – це сміливий крок до створення стійкої та інноваційної системи охорони здоров’я в регіоні СЄЦА, з фокусом на цифровізацію, доступність охорони здоров’я та права людини. Унікальний підхід проєкту до співпраці між країнами забезпечить значний внесок у боротьбу з ВІЛ та гарантує стійкі результати для найуразливіших груп населення регіону.

Офіційний сайт проекту: https://isos.aph.org.ua/

КОНТАКТ: Директор проекту: Сергій Пилипович, filippovych@aph.org.ua