У 2025 році стартував новий трирічний регіональний проєкт із бюджетом 5,5 мільйонів доларів, спрямований на підвищення стійкості систем охорони здоров’я у Східній та Південній Європі та Центральній Азії.
Проєкт «iSoS: розширення можливостей та інновації» має на меті створення стійких і ефективних систем охорони здоров’я для боротьби з ВІЛ у регіонах Східної Європи та Центральної Азії, з акцентом на чотири країни: Грузію, Казахстан, Молдову та Таджикистан, а на субрегіоні Південно-Східної Європи.
Цілі проєкту:
- Розширення охоплення профілактикою ВІЛ серед ключових груп населення.
- Усунення бар’єрів, пов’язаних із правами людини, на шляху доступу до послуг у зв’язку з ВІЛ.
- Зміцнення систем охорони здоров’я та залучення додаткових інвестицій для стійкого контролю епідемії.
Андреас Тамберг, портфоліо-менеджер Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, відзначив унікальність і потенціал проєкту: «Регіональний грант iSoS використовує ресурси та досвід регіону для досягнення результатів там, де зусиль національних програм недостатньо. Ця співпраця дає змогу країнам ефективно впроваджувати найкращі практики та рішення, а також максимально результативно використовувати обмежені ресурси».
Андрій Клепіков, виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я, підкреслив важливість партнерства: «Цей проєкт є результатом безпрецедентного партнерства в регіоні СЄЦА, що об’єднує провідні регіональні та національні співтовариства, державні структури, технічні агентства та громадянське суспільство як на регіональному, так і на національному рівнях. Це величезний потенціал експертизи СЄЦА, який, завдяки спільній роботі та інтеграції нових технологій, дає змогу створювати інноваційні та стійкі рішення у сфері охорони здоров’я».
Сергій Філіппович, директор регіонального проєкту iSoS, наголосив на важливості інновацій: «Створення стійких систем охорони здоров’я в регіоні СЄЦА вимагає впровадження інноваційних рішень. Цифровізація є ключовим елементом нашого підходу, оскільки вона дає змогу розширювати охоплення, підвищувати якість надання послуг і знижувати витрати. Серед ключових інновацій – система управління базами даних DHIS2 і TWIIN, цифровий соціальний працівник на основі штучного інтелекту, доступний цілодобово на сайті twiin.aph.org.ua. TWIIN можна використовувати з будь-якого пристрою, і він надає експертні рекомендації з питань ВІЛ, туберкульозу, залежностей і психічного здоров’я. Інтегруючи такі інструменти, як DHIS2 і TWIIN, ми прагнемо підвищити ефективність, доступність і стійкість медичних послуг, зміцнюючи їхню здатність справлятися з майбутніми кризами».
Стела Бівол, Європейське регіональне бюро ВООЗ: «У ці часи перманентної кризи та нескінченних викликів у Європейському регіоні ВООЗ подальша підтримка Глобального фонду регіональних пріоритетів СЄЦА є рятівним кругом. Ця важлива підтримка сприятиме поширенню рекомендованих ВООЗ підходів до профілактики та тестування на ВІЛ, а також забезпечить доступ до критично важливої стратегічної інформації. Це гарантує, що програми для ключових груп населення будуть в центрі уваги регіональних зусиль з подолання епідемії СНІДу».
Проєкт спрямований на застосування найкращих практик у сфері бюджетної адвокації та залучення додаткових інвестицій. Особливу увагу приділено цифровим технологіям, що забезпечує ефективну реакцію на кризи та довготривалу стійкість проєкту.
Проект є партнерством організацій під керівництвом Альянсу громадського здоров’я, разом з іншими партнерами, такими як БО “100% Життя”, Центральноазіатська асоціація людей, які живуть з ВІЛ, SEE RCN, Європейський офіс ВООЗ, EHRA, ECOM, SEH, ENPUD, Регіональна група з питань здоров’я мігрантів та ECECACD. Ці партнери об’єднують регіональні мережі та експертизу для ефективного вирішення проблем, пов’язаних з ВІЛ, у регіоні.
Офіційний сайт проєкту: https://isos.aph.org.ua/
Контакти:
- Директор проєкту: Сергій Філіппович, filippovych@aph.org.ua
- PR & комунікації: Інна Гаврилова, gavrylova@aph.org.ua
Регіональний дайджест:
mailchi.mp/c3d6f54d94c5/sos-20-summing-up-of-18117661