Міста СЄЦА

миста


Міста СЄЦА

В усьому світі міста відіграють все більшу роль у боротьбі з ВІЛ та ТБ. Такі ініціативи, як «Прискорення дій у подоланні епідемії СНІДу у великих містах» та Паризька декларація UNAIDS, проект «Міста з нульовим рівнем ТБ», «Здорові міста» ВООЗ та Міжнародний форум з питань здоров’я у містах, покликані розвинути лідерство на рівні міст та підвищити ефективність вирішення питань охорони здоров’я.

СЄЦА – регіон із величезним тягарем епідемій СНІДу та ТБ. Це один з лише двох регіонів у світі, в яких досі спостерігається зростання епідемії СНІДу. Не набагато краща ситуація і з туберкульозом – Україна займає п’яте місце у світі за рівнем поширення МЛС-ТБ. Як відомо, рушієм розвитку епідемії ВІЛ/СНІДу в регіоні все ще є ключові групи населення, які головним чином сконцентровані у містах.

Альянс громадського здоров’я (Україна) разом з організаціями AFEW International (Нідерланди), Contact Netz/Licit (Швейцарія) та Партнерством «Зупинити ТБ» під технічним керівництвом офісу UNAIDS у регіоні СЄЦА та за фінансової підтримки Глобального фонду виступили ініціаторами регіонального проекту з метою підтримки боротьби з епідеміями ВІЛ та ТБ у ключових групах в містах регіону СЄЦА.

Проект впроваджуватиметься протягом 2017-2019 років. Планується, що в рамках його реалізації буде розроблено ефективні та сталі моделі відповіді на епідемії ВІЛ/ТБ на рівні міст, які дозволять зменшити рівень смертності від СНІДу та ТБ у містах впровадження проекту, а також збільшити обсяги коштів, що виділяються з міських бюджетів на програми з ВІЛ та ТБ у містах впровадження проекту на інтервенцій з ВІЛ/ТБ у ключових групах. Підтримка моделей забезпечуватиметься з боку Берну та Амстердаму – партнерських міст проекту, в яких органи муніципальної влади і громадянське суспільство взяли на себе обов’язки ділитися досвідом та підтримувати партнерів з регіону СЄЦА.

З метою впровадження проекту було обрано п’ять міст, при цьому бралися до уваги такі фактори, як тягар захворювання, здатність та готовність муніципальної влади виділяти ресурси (у грошовій або натуральній формі) та можливість ефективної реалізації пілотного проекту. Цими містами стали: Алмати (Казахстан), Бєльці (Молдова), Одеса (Україна), Софія (Болгарія) та Тбілісі (Грузія). В кожному з міст за координацію діяльності відповідатиме партнерська громадська організація: Фонд «Ініціатива за здоров’я» в Софії (Болгарія); Центр інформації та консультування з питань репродуктивного здоров’я «Танадгома» у Тбілісі (Грузія); Громадський фонд «СНІД Фонд Схід-Захід (AFEW) в Казахстані» в Алмати (Казахстан); «Молодь за право на життя» у Бєльцях (Молдова); ГО «Молодіжний центр розвитку» в Одесі (Україна).

Важливим кроком стало залучення мереж ключових спільнот  – Євразійської мережі людей, що вживають наркотики (ENPUD), Євразійської коаліції чоловічого здоров’я (ECOM), Південно-Кавказької мережі (SCN), Мережі організацій для захисту прав секс-працівників (SWAN) – з метою визначення пріоритетності участі у проекті представників ключових груп як на регіональному, так і на міському рівні.

У рамках проекту буде проведено кілька стратегічних операційних досліджень за різними напрямками з метою подальшого формування на основі їх результатів моделей на рівні міст СЄЦА з вдосконалення амбулаторного лікування туберкульозу (Одеса, Україна), комплексних інтервенцій з ВІЛ/ТБ (Бєльці, Молдова) та збільшення охоплення ключових груп послугами АРТ з використанням моделі кейс-менеджменту (Алмати, Казахстан).

Найближчим часом планується проведення оцінок ситуації на рівні міст, створення Міських робочих груп (або посилення Міських координаційних рад у містах, де вони є), розробка Планів вдосконалення програм з ВІЛ/ТБ в містах, обмін досвідом із західноєвропейськими партнерами та адвокація з метою виділення ресурсів на реалізацію відповідних програм на місцевому рівні.

Для отримання більш детальної інформації звертайтеся до Євгена Кушніра