Туберкульоз має стати пріоритетом в загальному тренді реформ системи охорони здоров’я, адже саме зараз ми маємо всі важелі  для зміни ситуації з епідемією в Україні на краще!

Про це 24 лютого 2017 року заявив Андрій Клепіков під час прес-конференції в УНІАН, яка була присвячена обговоренню пацієнт-орієнтованих моделей надання протитуберкульозної допомоги. Керівник Альянсу також зазначив, що вкрай необхідно сприяти переходу на амбулаторні моделі та підвищувати результативність лікування. Нажаль, сьогодні лише близько 40% хворих на мультирезистентний туберкульоз успішно виліковуються. Цей показник може бути збільшений до 80% і вище завдяки соціальному супроводу хворих, їхній підтримці та допомозі їм не залишатися на одинці зі своєю хворобою та життєвими проблемами. В рамках пілотних проектів Альянс громадського здоров’я довів, що завдяки поєднанню медичної, соціальної та психологічної підтримки можна покращити показник виліковності мультирезистентного туберкульозу в два рази.

Підсумовуючи, Андрій Клепіков зазначив, що вітає збільшення зобов’язань держави по фінансуванню боротьби з туберкульозом у 2017: лише бюджет на закупівлю ліків складатиме півмільярда гривень! Разом з тим головне завдання сьогодні – гарантувати, що порівняно з попередніми роками кошти будуть витрачені на найбільш результативні моделі лікування.  Зі свого боку  Альянс, як один з ключових партнерів регіонального проекту TB-REP, сприяє співробітництву зі всіма  зацікавленими сторонами щодо питань впровадження пацієнт-орієнтованих підходів до подолання кризи із захворюваністю на туберкульоз  в Україні.

Зі свого боку представниця МОЗ України, в.о. начальника управління громадського здоров’я Наталія Півень подякувала громадським організаціям за активне долучення до вирішення проблеми туберкульозу в країні та наголосила, що наразі ведеться робота з переорієнтації на доказову медицину та амбулаторні моделі протитуберкульозної допомоги. Пілотування цих моделей передбачене в рамках проекту TB-REP і закладене в концепцію Національної програми протидії ТБ на 2017-2021 р.р.

Начальник відділу профілактики та лікування туберкульозу Державної установи «Центр громадського здоров`я» МОЗ України Яна Терлеєва поінформувала, що в Україні щорічно виявляють 8 тис. випадків МРТБ – у кожного п’ятого з тих, хто захворів вперше, та у кожного другого з повторним захворюванням. Також були зазначені основні переваги пацієнт-орієнтованих підходів: кращі результати лікування у порівнянні з тими, хто лікується у диспансерах, та економічна вигода від переадресації коштів на потреби пацієнтів. Представниця  Центру громадського здоров`я наголосила, що дуже важливим є об’єднання зусиль державних і громадських організацій!

Прес-конференцію за участі державних установ та організацій громадянського суспільства організовано  БО «Українці проти туберкульозу» в рамках регіонального проекту TB-REP («Зміцнення систем охорони здоров’я для ефективного контролю за ТБ і МРТБ в країнах Східної Європи і Центральної Азії»). Проект спрямований на реформування системи протитуберкульозної допомоги, як частини загальних реформ охорони здоров’я, та надає технічну підтримку протитуберкульозним проектам організацій громадянського суспільства в 11 країнах Східної Європи і Центральної Азії (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Узбекистан, Україна, Таджикистан, Туркменістан).  Реалізується проект за фінансової підтримки Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, основний реципієнт проекту – Центр політики та досліджень в сфері охорони здоров’я  PAS Center.