Провідний незалежний інформаційний ресурс Global Fund Observer присвятив спеціальну статтю Україні. Публікація ґрунтується на досвіді Україні в рамках впровадження програм профілактики та лікування туберкульозу за підтримки Глобального фонду. І хоча Глобальний фонд фінансує програми у понад 100 країнах світу, ефективність його програм було проілюстровано саме на прикладі України – незважаючи на складну епідеміологічну ситуацію, країна впровадила низку дієвих рішень, які знижують тягар туберкульозу.

Завдяки пацієнт-орієнтованим моделям і поєднанню медичного компоненту із соціальним супроводом пацієнтів вдалося підвищити ефективність лікування туберкульозу у два рази – із традиційного показника 40% до 80%! Крім того на прикладі Одеси та Одеської області запроваджено ефективні моделі роботи за принципом «фінансування, основане на результатах» – results based financing. Нові підходи вже отримали підтримку місцевої влади – Одеса ухвалила програму, яка передбачає фінансування на прозорих засадах за виявлені випадки туберкульозу та вилікуваних пацієнтів. Роль громадських організацій врахована у новому Порядку надання послуг соціального супроводу пацієнтів з ТБ.

Запланований в Україні поступовий перехід від донорського до державного фінансування стосується не лише програм з ВІЛ, а також і з туберкульозу, й роль громадських організацій тут не менш вагома. В нас є моделі роботи громадських організацій, які вже довели свою ефективність та визнані на міжнародному рівні. Декілька кращих практик Альянсу громадського здоров’я – «Раннє виявлення туберкульозу серед груп підвищеного ризику» та «Фінансування, основане на результатах для надання DOT в рамках амбулаторної фази» влітку цього року було включено у видання ЮНЕЙДС Ending tuberculosis and AIDS – a joint response in the era of the Sustainable Development Goals.

«Ми вдячні усім партнерам – Центру громадського здоров’я, Міністерству охорони здоров’я, Парламентській Платформі боротьби з туберкульозом, Товариству Червоного Хреста, Партнерству «Зупинимо туберкульоз. Україна», Мережі ЛЖВ, пацієнтським організаціям людей, які перехворіли на туберкульоз, лікарям, партнерам з медичних закладів та громадських організацій, міжнародним організаціям, зокрема, ВООЗ, СТОП ТБ Партнерству, Європейській коаліції по боротьбі з туберкульозом (TBEC), PAS Center, Zero TB Cities, Global TB Caucus, донорам, зокрема Глобальному Фонду та USAID, – це наші спільні результати!», – зазначив Андрій Клепіков, виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я. – На зустріч високого рівня по туберкульозу в ООН в вересні цього року делегація України їде із міжнародно визнаними результатами!»

Програма Глобального фонду в Україні забезпечила ефективне лікування мультирезистентного туберкульозу завдяки двокомпонентному підходу