ПІДТРИМКА ІНІЦІАТИВ СПІЛЬНОТ (SCLR)
ПІДТРИМКА ІНІЦІАТИВ СПІЛЬНОТ (SCLR)
Донори: Disasters Emergency Committee (DEC), Велика Британія; Irish Emergency Alliance, Ірландія; Church of Sweden (CoS), Швеція; Aidsfonds – Soa Aids Nederland (Нідерланди); The Elton John AIDS Foundation, Велика Британія.
Координуючий партнер: Благодійна організація Christian Aid
Технічна допомога: міжнародна ініціатива «Local to Global protection» (L2GP).
Виконавці програми: МБФ «Альянс громадського здоров’я», неурядові організації, ініціативні групи різних спільнот, регіональні фасилітатори.
Основні етапи впровадження підходу:
1 червня 2022 р.: запуск першої черги заходів, пілотування підходів.
З 1 вересня 2022 р.: повномасштабне впровадження підходу підтримки ініціатив спільнот, включаючи спільноти уразливі до ВІЛ, по всій Україні.
З 1 травня 2023 р.: розпочалася діяльність фасилітаторів регіональних ініціативних груп, які є наставниками ініціативним групам для їх згуртування, пріоритезування проблем та потреб їх громади/спільноти, що необхідно швидко вирішити та задовольнити, для підготовки заявки на отримання міні-гранту, а також для супроводу міні-проєктів на всіх етапах їх реалізації.
Механізм впровадження підходу в Україні:
Надання ініціативним групам міні-грантів вартістю до 5000 доларів США на впровадження міні-проєктів допомоги місцевим громадам та спільнотам щодо задоволення актуальних потреб та вирішення нагальних проблем.
Ініціативна група – це група людей/представників певної спільноти, сформована для вирішення конкретної проблеми чи реалізації громадської ініціативи/проєкту. Ініціативна група займається підготовкою та поданням заявки на отримання цільової благодійної допомоги, а в разі отримання фінансування – реалізацією та звітністю відповідно до затвердженої заявки. Ініціативні групи можуть бути як офіційно зареєстрованими організаціями (наприклад, НУО, громадська організація, волонтерський рух, благодійний фонд, релігійна організація тощо), так і незареєстрованими групами, які об’єдналися для вирішення проблеми на територіях, звільнених від окупації або в місцях перебування значної кількості внутрішньо переміщених осіб. Незареєстровані групи та громадські ініціативи можуть подавати заявку на конкурс разом з партнерською зареєстрованою організацією, яка виступатиме юридичним представником ініціативної групи, або можуть надати в заявці обґрунтоване пояснення щодо відсутності партнерської організації.
Надання міні-грантів відбувається через відкриті конкурси. Для розгляду отриманих заявок та вибору переможців, які отримають міні-грант, Альянс формує Конкурсну комісію, яка проводить оцінку заявок відповідно до визначених критеріїв. Кожний критерій оцінюється за допомогою бальної шкали від 0 (мінімально) до 5 (максимально) балів. Конкурсні заявки від ініціативних груп, які наберуть найбільшу кількість балів за всіма критеріями оцінки, вважатимуться переможцями та отримають фінансування.
Критерії оцінки конкурсних заявок від ініціативних груп спільнот:
- Актуальність проблеми. Проблема для вирішення є нагальною та актуальною для представників спільноти та/чи мешканців сіл, селищ, міст тощо. Проблема відповідає тематиці оголошеного конкурсу;
- Термін вирішення проблеми. Проблема, яка описана в заявці, повинна бути вирішена протягом 1,5-2 місяців, терміни реалізації повинні бути реалістичними та досяжними;
- Соціальний вплив. Вигода від вирішення проблеми, запропонованої в заявці, має бути для багатьох представників спільноти та/чи мешканців сіл, селищ, міст тощо;
- Перспектива вирішення проблеми. Заявка має містити чіткий план вирішення проблеми з конкретними термінами та відповідальними особами, реалістичний та детальний бюджет, який відповідає плану реалізації;
- Мотивація ініціативної групи спільноти. Команда має бути зацікавлена в вирішенні проблеми і здатною реалізувати запропоновану ідею в життя в короткий термін.
Зазвичай впровадження міні-проєктів відбувається протягом 2-3 місяців, проте, якщо вирішення певної проблеми потребує більше часу, цей термін може бути продовжений.
Цільові групи
Ініціативні групи, які можуть подавати заявки на отримання фінансування, мають представляти інтереси людей/спільнот, що потребують нагальної гуманітарної допомоги та вирішення проблеми:
- представники уразливих до ВІЛ груп (ЛВІН, ЛЖВ, СР, ЧСЧ, ЛГБТ),
- жінки з дітьми,
- багатодітні сім’ї,
- внутрішньо переміщені особи (ВПО),
- люди з інвалідністю,
- люди, що опинилися у складних життєвих обставинах, та інші.
Інформація про конкурси на отримання міні-грантів розміщується на інтернет-ресурсах МБФ «Альянс громадського здоров’я», регіональних НУО та публічних сайтах. Тому, при бажанні отримати кошти для своєї спільноти, рекомендуємо слідкувати за цими ресурсами.
В Україні сформовано спільноту практиків підходу «Підтримка ініціатив спільнот». Це об’єднання задля обміну досвідом, кращими практиками, обговорення основних проблем та перепон в роботі, спільного пошуку шляхів вирішення проблем та подолання перепон. Спільнота практиків може допомогти в опануванні підходу, надаючи методичні рекомендації щодо підготовки документації та впровадження проєкту.
Більше інформації про підтримку ініціатив спільнот (SCLR).
Контакт: Марина Варбан, керівник проєкту, Varban@aph.org.ua