Лікування споживачів ін’єкційних наркотиків, хворих на ВІЛ-інфекцію, в Україні за підтримки спільнот (дослідження CITI+)

ликування споживачив


Лікування споживачів ін’єкційних наркотиків, хворих на ВІЛ-інфекцію, в Україні за підтримки спільнот (дослідження CITI+)

Метою дослідження CITI+ є порівняння 1 350 СІН на АРТ у містах реалізації проекту CITI, в пунктах надання послуг CITI+ та пунктах, де надаються стандартні послуги проектів зменшення шкоди. Учасники дослідження проходять інтерв’ю на початку дослідження, а також після 6-, 12- та 18-ти місяців його проведення. Передбачається збір інформації щодо набору пацієнтів для лікування ВІЛ-інфекції, початку АРТ, утримання в програмах та клінічних результатів лікування (показники CD4, вірусного навантаження, захворюваності та смертності).


Цілі та структура дослідження

У рамках цього проекту планується оцінювання дієвості та ефективності інтервенцій проектів «Лікування за підтримки спільнот» (CITI) та «Лікування за підтримки спільнот+» (CITI+). Метою проекту є оцінка ступеня впливу проекту CITI на рішення про початок лікування, показники залучення пацієнтів до відповідних програм та рівень їх утримання, а також можливого впливу (у разі його виявлення) додаткових компонентів «посиленої підтримки лікування силами спільнот» (СCM) на результати дослідження.

Таким чином, використовуючи більш точне формулювання, проектом передбачаються інтервенції, метою яких є підвищення показників прихильності клієнтів до лікування, такі як СCM, з метою посилення прихильності СІН до лікування. При цьому зазначені СІН будуть залучатися до програми лікування від ВІЛ-інфекції за допомогою інтервенції CITI, яка раніше називалася «Проектом орієнтування клієнтів у контексті епідемії ВІЛ за принципом «рівний – рівному» (пілотний проект проводиться з березня 2013 року за рахунок коштів гранту Глобального фонду).

Всі підходи та стратегії, які застосовуються у рамках СCM та проекту CITI, ґрунтуються на значущих особистих зв’язках клієнтів з іншими людьми, які мають більшість ВІЛ-позитивних пацієнтів. За рахунок використання такого підходу це дослідження відрізняється від раніше проведених, у ході яких застосовувалися стандартні стратегії, що передбачають надання послуг соціального супроводу, консультації та підтримки клієнтів з метою посилення їх прихильності до лікування силами зовнішнього персоналу організацій системи охорони здоров’я та клінік.


Основні питання дослідження:

Чи дозволяє реалізація проектів CITI та CITI + поліпшити доступ до послуг, прихильність до лікування та рівень утримання пацієнтів у програмах АРТ, а також клінічні результати для ВІЛ-позитивних СІН в Україні?

Які фактори обмежують доступ СІН до програм АРТ в Україні?


Дослідницька команда: розподіл ролей та обов’язків

Партнери, які роблять внесок у реалізацію цього дослідження:


/1

Партнери, які роблять внесок у реалізацію цього дослідження: Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД, Брайтон – відповідальний за координацію проекту в цілому.


/2

Альянс громадського здоров’я є основним реципієнтом грантів Глобального фонду 1, 6 та 10 раундів та відповідальним за впровадження програм профілактики в ключових групах населення, замісної підтримувальної терапії, мобілізації спільноти тощо. Кілька наукових досліджень були ініційовані та проведені співробітниками Альянсу, в тому числі IBBS, операційні, формативні та інтервенційні дослідження. Альянс, в якості основного учасника CITI, буде забезпечувати підготовку працівників на місцях, прихильність пацієнтів та підтримувати надання інтервенції . Інші обов’язки включатимуть підтримку наукових співробітників та участь в аналізі й розповсюдженні даних на місцевому рівні.


/3

Американські наукові установи (Інститут національного розвитку, науково-дослідницькі та інші установи) забезпечуватимуть керівництво у розробці протоколів, аналізі даних і написанні манускрипту. Також вони будуть відповідальні за наукову підтримку та розвиток потенціалу, навчання персоналу та забезпечення якості дослідження.


Структура дослідження: запропоновані цілі дослідження планується досягти завдяки квазі-експериментальній структурі дослідження.

Дослідження має на меті оцінити вплив трьох інтервенцій – стандартних послуг проектів зменшення шкоди, CITI та CITI+ – на залучення клієнтів до програм лікування ВІЛ-інфекції, АРТ та їх утримання у таких програмах, а також на клінічні показники (рівні CD4, вірусного навантаження, захворюваності та смертності).

У рамках цього проекту ми плануємо відстежити просування ВІЛ-позитивних СІН за каскадом послуг, пов’язаних з лікуванням ВІЛ-інфекції, а саме початок лікування та утримання клієнтів у програмах на шести експериментальних сайтах (у шести містах України) з комбінаціями послуг CITI, а також на шести контрольних сайтах, де не надаються послуги, пов’язані з лікуванням ВІЛ-інфекції, на базі спільнот. На шести зазначених контрольних сайтах пропонуватиметься лише стандартний пакет послуг, передбачений центрами СНІДу, в межах програми лікування ВІЛ-інфекції, догляду та підтримки. Було обрано шість сайтів.


Загальний огляд

Експериментальні сайти розташовані у дев’яти містах України (Полтава, Харків, Миколаїв, Дніпропетровськ, Львів, Одеса, Київ, Нікополь, Апостолове): на п’яти з них впроваджується проект CITI, на чотирьох – CITI+.

Контрольні сайти – це сайти, на яких не впроваджуються проекти CITI та CITI+, а надається лише базовий пакет послуг зменшення шкоди. У проекті братимуть участь шість контрольних сайтів у п’яти містах (Суми, Чернігів, Хмельницький, Житомир, Вінниця), де не реалізуються інтервенції на базі спільнот.

На базі отриманих даних за результатами статистичного аналізу буде проведено оцінку зв’язків між отриманими в ході проекту показниками впливу та потенційними детермінантами.


Таким чином, показники впливу визначаються як:

• прихильність до АРТ;
• утримання в програмах АРТ;
• відсоток пацієнтів, які вибули з програм лікування;
• час, необхідний для отримання доступу до лікування (офіційна реєстрація у місцевому центрі СНІДу, початок АРТ);
• показники CD4;
• показники вірусного навантаження;
• показники захворюваності та смертності.

Потенційними детермінантами у рамках цього дослідження є:

• залучення до стандартних програм;
• залучення до проекту CITI;
• залучення до проекту CITI+ (CCM);
• досвід ДКТ у рамках програм зменшення шкоди;
• попередній досвід лікування ВІЛ-інфекції (включаючи вибуття з програм);
• структурні та індивідуальні бар’єри на шляху доступу до АРТ;
• досвід арештів та ув’язнення;
• практика вживання наркотиків;
• сексуальна поведінка (використання презервативів, кількість сексуальних партнерів, залучення до надання секс-послуг).

Незалежні змінні визначаються таким чином:

• вік;
• стать;
• місто (регіон України);
• сімейне положення (діти);
• основний рід занять;
• рівень доходу (постійний або нерегулярний);
• місце проживання;
• рівень освіти;
• сексуальна орієнтація.


ликування спож 2

Рис. 1. Сценарії реалізації дизайну дослідження


Контактна особа: Ольга Денисюк