Замісна підтримувальна терапія

Замісна підтримувальна терапія

Альянс впродовж 20 років є співвиконавцем загальнодержавних програм та комплексних заходів з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, вірусного гепатиту С та туберкульозу, за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC), згідно з Надзвичайним планом Президента США по боротьбі зі СНІДом (PEPFAR), Школи медицини Єльського університету (США) та інших донорів.

Одним із ключових напрямів вищезазначених програм є замісна підтримувальна терапія (ЗПТ). Альянс підтримує та розширює програми ЗПТ в Україні з 2005 року. ЗПТ є визнаним у світі науково-обгрунтованим методом лікування людей, хронічно залежних від наркотичних речовин опіоїдної групи, має на меті попередження розповсюдження ВІЛ/СНІДу серед людей, які вживають наркотики ін’єкційним шляхом (ЛВНІ), а також сприяє їх ресоціалізації, зменшенню кримінальної активності, поверненню до повноцінного життя у суспільстві. Для лікування ЗПТ використовують два лікарських препарати – таблетовані метадон та бупренорфін, що з 2019 року на 95% закуповуються МОЗ України за кошти державного бюджету. Починаючи з 2015 року запроваджена ЗПТ й рідкими формами метадону.

ЗПТ впроваджується на базі лікувально-профілактичних закладів (наркологічних диспансерів, центрів СНІДу, протитуберкульозних диспансерів, міських та районних лікарень, центрів первинної медико-санітарної допомоги). Станом на 01.02.2021 року в Україні нараховується більше 240 ЛПЗ, на базі яких функціонують сайти ЗПТ, де отримують лікування та супутні послуги 15 097 пацієнтів, серед яких 36,6% є ВІЛ-інфікованими, з них 94,5% отримують АРТ, 9,4% пацієнтів хворі на туберкульоз, гепатит С мають 56,9% пацієнтів. Всі пацієнти отримують інтегровані послуги з медичного (діагностика та лікування ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, гепатитів, інших соматичних захворювань) та психосоціального супроводу (працевлаштування, допомога для поновлення міжособистісних стосунків, реінтеграція до життя в суспільстві).


map

ЗПТ карта України

filearchive

Публікації по ЗПТ


Підтримка вимушених переселенців −
клієнтів програми ЗПТ

З травня 2014 р. МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» (далі Альянс-Україна) реалізує проекти підтримки пацієнтів замісної підтримувальної терапії (далі – ЗПТ), що прибули з окупованого Криму та тимчасово непідконтрольних Україні територій Донецької та Луганської областей за фінансової підтримки:

IRF, в період з 08.05.2014р. по 31.03.2015р.; проект «Підтримка пацієнтів замісної терапії з півострова Крим і Донбасу»;

Фонду Елтона Джона (EJAF), в період з 01.10.2014р. по 25.12.2014р.; проект «Гуманітарна допомога пацієнтам ЗПТ з Криму і Південного Сходу України».

Групи Помпіду Ради Європи (Pompidou Group), в період з 01.02.2015р. по 31.05.2015р.; проект «Підтримка для переміщених осіб – пацієнтів ЗПТ в Україні».


З 01.06.2015р. в рамках програми «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ» за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (далі – ГФ) Альянс-Україна реалізує проект «Підтримка пацієнтів ЗПТ/внутрішньо переміщених осіб із зони АТО Донецької та Луганської областей».

Послугами проекту передбачається охопити щонайменше 200 пацієнтів ЗПТ, які прибули із зони АТО. Послуги, що надаються клієнтам у рамках проекту:

  • Забезпечення безперервності ЗПТ (видача лікувального препарату);
  • Індивідуальний кейс-менеджмент для кожного клієнта проекту, в т.ч. для сприяння його соціалізації за місцем прибуття;
  • компенсація проїзду до місця участі у проекті;
  • Забезпечення проживання в хостелах або квартирах;
  • Забезпечення харчування / видача продуктових наборів;
  • Видача гігієнічних пакетів (шампунь, мило, пральний порошок і т.д.);
  • Забезпечення лікування ВІЛ-інфекції, туберкульозу та надання інших медичних та соціальних послуг (при необхідності).

Для отримання додаткової інформації про проект, а також для реєстрації участі в ньому, просимо звертатися на «Всеукраїнський телефон довіри з питань ЗПТ» 0-800-507-727. Дзвінки безкоштовні зі стаціонарних і мобільних телефонів.