Вірусні гепатити

Вірусні гепатити


Альянс громадського здоров’я – провідна професійна організація в Україні, що працює у напрямку боротьби з поширенням епідемій вірусного гепатиту С (ВГС), ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та іншими викликами громадського здоров’я. Альянс – один із співвиконавців відповідних загальнодержавних комплексних ї програм  та з 2004 року виконавець програм   за підтримки Глобального фонду з боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Альянс забезпечує сталість  своїх інтервенцій, що спрямовані на елімінацію вірусного гепатиту С, шляхом зниження цін на якісні ліки, постійного  розширення доступу до діагностики та лікування ВГС серед ключових груп, ув’язнених та скринінг загального населення.

З 2009 року Альянсом впроваджуються  комплексні  програми тестування на ВГС серед представників ключових груп. У 2012 році Альянс у співпраці з національними та місцевими партнерами ініціював всеукраїнську адвокаційну кампанію «Вимагаємо лікування!»,  складовою якої було розширення програми тестування на ВГС для загального населення. Результатом кампанії, в рамках якої щорічно тестувалося тисячі людей у більшості областей України, стало кардинальне підвищення поінформованості населення щодо шляхів передачі та профілактики ВГС; мобілізація спільнот та всіх зацікавлених сторін з метою подолання епідемії вірусного гепатиту С; зменшення ціни на діагностику та лікування ВГС; розробка і затвердження Державної цільової соціальної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів і 15 обласних програм; виділення коштів із державного та місцевих бюджетів; реєстрація новітнього препарату прямої  противірусної дії – софосбувір в Державному реєстрі лікарських засобів України; практичний запуск першої в Україні програми лікування гепатиту С інноваційними препаратами прямої противірусної дії. Зокрема, вже у 2013 році Альянс розпочав першу в Україні програму лікування гепатиту С пегінтерфероном та рибавиріном.

З 2015 року Центр кращих практик з питань ВІЛ/СНІДу, наркозалежності та гепатитів при Альянсі розпочав глобальну кампанію «Об’єднатися та подолати гепатит С: знай, тестуй, лікуй». Кампанія об’єднала неурядові та пацієнтські організації, уряди країн, фармацевтичні й діагностичні компанії, міжнародних донорів, організації ООН  з метою забезпечення розширення доступу до лікування та елімінації ВГС на глобальному рівні.  Протягом 2015-2017 років більше 20 000 осіб приєдналося до кампанії, включаючи міжнародні організації-партнери Альянсу, представників ВООЗ, ГФ, UNITAID та спільнот на міжнародному і національному рівнях.

У 2015 році завдяки проведеній Альянсом адвокаційній роботі було безпрецедентно знижено закупівельну ціну на найбільш інноваційний на той час  препарат прямої противірусної дії   софосбувір до 900 доларів США, а згодом, завдяки реєстрації генеричних препаратів,  до 300 доларів США за  12 тижневий курс лікування. За наступні два роки ціна ліків була ще більше  знижена, насамперед  для державних закупівель – препарати прямої противірусної дії (ПППД)  почали закуповуватися за кошт державного бюджету України. Це дало можливість безоплатно отримати ефективні інноваційні ліки проти  вірусного гепатиту С набагато більшому числу людей, саме завдяки можливості  закупити  більшу кількість курсів інноваційного лікування через зниження  його вартості.  В 2020 році для лікування ВГС у пацієнтів ключових груп з коінфекцією ВІЛ/ВГС Альянс  закупив  ПППД за безпрецедентно низькою ціною 94,9 доларів США за курс лікування (12 тижнів)та запровадив GeneXpert діагностику  ВГС  в лабораторіях лікувально-профілактичних закладів, зробивши свій   внесок  в розвиток системи охорони здоров’я України.

У 2015 році Альянс виступив ініціатором проекту «Розширення доступу до ефективного лікування вірусного гепатиту С через моделі лікування на рівні громад для ключових груп населення в умовах обмежених ресурсів України», який впроваджувався до вересня 2018 року. Станом на початок Проекту ПППД не були зареєстровані в Україні та не застосовувались для лікування вірусного гепатиту С. Зосередившись на розширенні доступу до комплексного пакету послуг профілактики, діагностики та лікування, Альянс став першою організацією в Україні, яка починаючи з 2015 року сприяла впровадженню інноваційного лікування вірусного гепатиту С із застосуванням ПППД та зробила його доступним для найуразливіших пацієнтів. Звіт про результати  проекту  можна знайти за посиланням.

Розширення доступу до лікування ВГС-інфекції серед ключових груп потребувало особливого підходу, а саме – застосування ефективної моделі соціального супроводу задля утримання пацієнтів в лікуванні; забезпечення можливості безоплатно проходити лабораторні дослідження; а також безоплатно та зручно для пацієнтів отримувати противірусні лікарські засоби.  Соціальні працівники проекту проводили ефективні заходи з профілактики реінфекції ВГС з кожним пацієнтом на основі  індивідуального підходу, з урахуванням складнощів, пов’язаних із високим рівнем стигми та дискримінації, а також ризикованою поведінкою представників ключових груп.

Протягом 2016-2018 років Альянс  забезпечив лікуванням ВГС більше 2 600 представників ключових груп населення шляхом впровадження  моделі лікування за участю громад. Лікування та  соціальний супровід пацієнтів забезпечували  25 закладів охорони здоров’я та  19 неурядових організацій. В 2017 році Альянс першим надав  комплексний пакет послуг із скринінгу, діагностики та лікування  ВГС  особам, що відбувають покарання, та проходять лікування  в медичних закладах  Державної кримінально-виконавчої служби України. Вперше в Україні було отримано високі показники утримання (98%) та успішності лікування (98%) ВГС-інфекції, проведено операційне дослідження з оцінки ризиків  та рівнів повторного інфікування ВГС (3%), а також рівнів і факторів регресії фіброзу після ефективної противірусної терапії.

З 2019 року Альянс  в рамках поточної програми Глобального фонду боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією впроваджує  спрощену модель діагностики та лікування вірусного гепатиту С для ВІЛ/ВГС коінфікованих пацієнтів ключових груп. До кінця 2020 року комплексним пакетом послуг діагностики,  лікування та соціального супроводу планується  охопити  більше 3000 пацієнтів. Інформацію про розподіл курсів препаратів та лікувальні заклади, де в 2020 році відбувається лікування  можна знайти за посиланням.