Доконтактна профілактика ВІЛ-інфекції

Доконтактна профілактика ВІЛ-інфекції

Україна залишається однією з країн, де продовжує зростати кількість нових випадків інфікування ВІЛ та смертей від СНІДу. Про це свідчать дані Європейського центру з контролю та профілактики захворюваності та Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). При цьому група чоловіків, які мають секс з чоловіками (ЧСЧ) набуває епідемічної значимості. Згідно з даними ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», що представлені в Інформаційному бюлетені №50, за останні 5 років частка чоловіків, які інфікувалися ВІЛ внаслідок сексуальних контактів з чоловіками, зросла вдвічі: з 1,8% до 3,2%. Загалом за останні 10 років кількість вперше зареєстрованих ВІЛ-позитивних ЧСЧ збільшилась більше, ніж у 5 разів, що перш за все обумовлено покращенням доступу ЧСЧ до послуг з тестування та профілактичних програм в цілому.
Профілактика ВІЛ-інфекції продовжує залишатися одним із ключових напрямків роботи Альянсу. У 2018 році вперше в Україні Альянс, як співвиконавець Національної програми доконтактної профілактики ВІЛ (ДКП), розпочав виконання такої програми в м. Києві, за фінансової підтримки CDC/PEPFAR. Успішний досвід даного пілоту, вже в 2019 році був впроваджений та поширений у 24 регіонах України в рамках реалізації Альянсом проекту «Супровід та підтримка ДКП ВІЛ-інфекції» за підтримки Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
Завдяки роботі 26 партнерських НУО, у 2019 році 1772 особи розпочали прийом ДКП в Україні. Понад 78% з усіх клієнтів програми становили ЧСЧ, 22% – представники інших груп ризику.

Реалізація проекту спрямована на виконання одного із завдань схваленої Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року – забезпечення доступу до послуг медикаментозної доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції ключовим групам населення.

На регіональному рівні проект імплементують 26 НУО в партнерстві з обласними та міськими Центрами профілактики та боротьби зі СНІДом/регіональними Центрами громадського здоров’я/ДУ “Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» (в залежності від регіону).

Метою проекту є зниження темпів поширення ВІЛ-інфекції серед ЧСЧ, ВІЛ-негативних партнерів з дискордантних пар та осіб, які повідомляють про поведінку з високим ризиком інфікування (у тому числі секс-працівники) шляхом впровадження ДКП/PrEP як складової комбінованої програми профілактики та догляду в Україні.

Діяльність в рамках проекту передбачає:

  •  Забезпечення соціального та медичного супроводу клієнта програми ДКП
  •  Проведення тестування на ВІЛ не рідше одного разу в квартал
  • · Отримання клієнтом препарату TDF/FTC

Станом на початок 2020 року препарати ДКП широко доступні у всіх регіонах України та м. Київ. Послугу соціального супроводу продовжують надавати 26 НУО.

Географія надання послуг соціального супроводу ДКП